Nie ulega wątpliwości, że astygmatyzm dotyka coraz większej liczby osób. Bardzo często towarzyszy takim wadom wzroku jak: dalekowzroczność oraz krótkowzroczność. U starszych osób łączy się również z zaćmą. Co to jest i jak powinno się leczyć astygmatyzm?
Co to jest astygmatyzm?
Na początku warto zaznaczyć, że wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje astygmatyzmu. Pierwszy z nich jest spowodowany nieprawidłowym kształtem rogówki, która powinna przypominać wycinek kuli, a u osób z tą wadą wzroku przybiera wygląd wycinka piłki do rugby. W takiej sytuacji mówi się o astygmatyzmie rogówkowym. Statycznie jest to 98% przypadków. Kiedy cała soczewka przybiera nieprawidłowy kształt, tracąc swoją „kulistość”, wówczas mówi się o astygmatyzmie soczewkowym. Jego następstwem może być w późniejszym wieku zaćma. Zdarza się, że te dwie wady wzroku występują jednocześnie. W takiej sytuacji mamy do czynienia z astygmatyzmem mieszanym. Zmiany powierzchni oka lub soczewki powodują rozproszenie światła wpadającego do oka. W efekcie osoby, które borykają się z tym problemem, widzą rozmazane obrazy.
Objawy astygmatyzmu
Jak zostało wspomniane, astygmatyzm charakteryzuje się widzeniem rozmytych obrazów. Dlatego też pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinno być dla nas częste mrużenie oczu w celu wyostrzenia widoczności. Problem z ostrością widzenia dotyczy zarówno przedmiotów, które są w pobliżu, jak i tych położonych dalej. Zdarza się, że towarzyszą temu również czołowe bóle głowy, tarcie oczu czy też przekrzywianie głowy. Nierówna powierzchnia soczewki lub rogówki powoduje, że osoby z astygmatyzmem widzą linie proste jako krzywe, mają problem z jednoczesnym patrzeniem na linie pionowe i poziome, które wydają się nierówne. Efektem tych wszystkich dolegliwości może być również pieczenie lub zmęczenie oczu. Jeżeli podejrzewamy u siebie tę wadę wzroku, powinniśmy niezwłocznie udać się do okulisty, który pomoże nam w leczeniu.
Korekcja astygmatyzmu
Astygmatyzm to wada wzroku, którą bez problemu można skorygować odpowiednimi okularami lub szkłami kontaktowymi. Jeżeli u pacjenta występuje astygmatyzm regularny (soczewkowy), czyli mamy do czynienia z dwoma różnymi krzywiznami, wówczas stosuje się soczewki toryczne. Zapewniają odpowiednią korekcję zarówno wady wzroku, jak i astygmatyzmu. Jednak najczęściej osoby z astygmatyzmem korzystają z okularów, choć warto zaznaczyć, że szkła kontaktowe mogą je w pełni zastąpić i przynieść ten sam efekt. Rzadziej występujący astygmatyzm nieregularny, czyli rogówkowy, jest zazwyczaj wynikiem urazu oka lub schorzenia stożka rogówki. W tym przypadku również mogą pomóc specjalistyczne soczewki. Najważniejsze informacje na temat soczewek oraz różnych wad wzroku można znaleźć na stronie: coopervision.pl. Obecnie stosuje się również zabiegi, które mają na celu całkowite usunięcie wady wzroku. Mogą być przeprowadzone metodą chirurgiczną lub laserową. Jednak wymaga to konsultacji ze specjalistami.