W powszechnych opiniach zima to dla alergików czas ulgi – o tej porze roku nic nie kwitnie i nie pyli, a zatem objawy alergii mijają. Otóż nie do końca. Niektóre alergie mają charakter całoroczny, a co więcej – mogą nasilać się zimą.
Z tekstu dowiesz się:
- na co można mieć alergię zimą,
- jak mogą objawiać się zimowe alergie.
Alergia to nadmierna odpowiedź układu immunologicznego na kontakt z substancjami (alergenami), które u zdrowych osób nie wywołują żadnych objawów. W zależności od drogi wnikania alergenu do organizmu, wyróżnia się alergię pokarmową, kontaktową, wziewną i iniekcyjną.
Innym kryterium podziału alergii jest czas ich występowania. Alergie sezonowe, jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się w konkretnym okresie roku, np. kwitnienia lub pylenia danej uczulającej rośliny. Z kolei alergie całoroczne mogą objawiać się u osoby uczulonej przez cały rok, przy czym różne czynniki wpływają na nasilenie objawów.
Jedyną metodą diagnostyki alergii są kompleksowe testy alergiczne – skórne, śródskórne, prowokacyjne i z krwi. Diagnostyką i leczeniem alergii kieruje specjalista alergolog.
Alergia zimą? To nic niezwykłego!
Osoby, które zastanawiają się, co uczula w zimie powinny wiedzieć, że nie ma alergenów, które wywołują objawy alergii wyłącznie w miesiącach zimowych. Ze względu na niektóre czynniki jesienią i zimą może się po prostu zaostrzać alergia całoroczna.
- Alergia w zimie – kurz domowy i roztocza
Według niektórych danych, mniej lub bardziej zaawansowane objawy alergii na kurz domowy, a przede wszystkim – na bytujące w nim roztocza ma nawet około 25% populacji Polski. Uczulać może wiele roztoczy, ale najczęściej są to drobnoustroje z rodziny Pyroglyphidae. Choć alergia na kurz i roztocza zaliczana jest do alergii całorocznych, to jednak wyraźne nasilenie objawów następuje jesienią i zimą, kiedy rzadziej wietrzymy mieszkania i używamy centralnego ogrzewania. Najwięcej kurzu i roztoczy bytuje w łóżkach, na kocach, dywanach oraz na kaloryferach.
- Co uczula zimą – alergia na sierść psa i kota
Jesienią i zimą z tych samych powodów nasilać się mogą objawy alergii na sierść zwierząt domowych, zwłaszcza psów i kotów. Warto też pamiętać, że sierść stanowi jeden z podstawowych składników kurzu domowego, a dodatkowo – jest ona bardzo lekka, więc unosi się w powietrzu. Rzadsze wietrzenie pomieszczeń sprawia więc, że we wnętrzu kumuluje się więcej alergizującej sierści, a objawy uczulenia są silniejsze. Jednak co ważne, koncentrację alergenów wydzielanych przez zwierzęta, a zwłaszcza przez psy, można zmniejszyć poprzez regularne kąpiele.
- Alergia zimą – owoce cytrusowe
Według badań, alergia na cytrusy występuje u około 5,9% osób, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Do głównych alergenów wywołujących nieprawidłową odpowiedź immunologiczną organizmu zalicza się glikoproteiny oraz białka, a także substancje zapachowe: cytral, cytronelol, limonen oraz hydroksycytronellal. Alergeny cytrusów mogą być przyczyną zarówno alergii pokarmowej, kontaktowej, jak i wziewnej. Chociaż cytrusy są dostępne w sklepach przez cały rok, zarówno w postaci owoców, jak i przetworów (soki, przeciery, dżemy), to jednak właśnie zimą ich spożycie wzrasta. Są wówczas najsmaczniejsze, a dodatkowo – stanowią składnik dań i deserów przygotowywanych na Boże Narodzenie.
Alergia w zimie – objawy
Objawy zimowych alergii zależą m.in. od drogi wnikania alergenu do organizmu. Alergia na kurz i roztocza objawiać się może dusznościami, świszczącym oddechem, uczuciem zatkania nosa (zwłaszcza po przebudzeniu), napadami kichania oraz zapaleniem spojówek. Podobnie manifestuje się alergia na sierść zwierząt domowych.
Jeśli chodzi o alergię na cytrusy, ta o charakterze pokarmowym może dawać objawy w postaci wymiotów, biegunki/zaparć, zapalenia przełyku, żołądka i/lub jelit albo refluksu żołądkowo-przełykowego. W przypadku alergii wziewnej objawami mogą być świąd i nieżyt nosa, a także napady astmy.