Koniec ciąży to bardzo emocjonujący czas – nadchodzi moment, kiedy przyjdzie na świat ukochane i tak długo oczekiwane dziecko. Z drugiej strony to czas bardzo stresujący dla mamy, ponieważ każdy poród jest inny i w zasadzie nie wiadomo czego się spodziewać. Na pewno trzeba wcześniej przygotować wyprawkę do szpitala, która powinna zawierać wszystko, co niezbędne dla maleństwa i mamy.
Kiedy pakować wyprawkę?
W wyznaczonym przez lekarza terminie porodu zwykle rodzi się ok. 5% dzieci. Najczęściej narodziny następują między 37 a 41 tygodniem ciąży. Wyprawki nie należy pakować, jak zaczną się pierwsze skurcze, bo wtedy poziom adrenaliny bardzo wzrasta i można wielu rzeczy zapomnieć. Doradza się, aby przygotowanie wyprawki rozpocząć na początku 9 miesiąca ciąży i spokojnie czekać na wielki dzień powitania maleństwa.
Co powinno się znaleźć w wyprawce?
Wyprawka do szpitala na poród powinna zawierać rzeczy dla rodzącej: kartę ciąży, wyniki badań, ewentualne wypisy ze szpitala, dowód osobisty, dowód ubezpieczenia, ręcznik (najlepiej dwa), podpaski i podkłady porodowe, co najmniej dwie koszule rozpinane na wysokości piersi, bieliznę i skarpety (zwykle pobyt w szpitalu trwa 3 doby przy naturalnym porodzie i 4-5 dni cesarskim cięciu), kosmetyki (poza perfumami i dezodorantami), odzież na wyjście, telefon, ładowarkę, papcie. Podpaski porodowe są dłuższe, bardziej chłonne i grubsze. Podkłady porodowe potrzebne są do ochrony łóżka, potrzebne jest około 5-8 sztuk, aby czuć się komfortowo. Krwawienie poporodowe trwa zwykle 4-6 tygodni, najsilniejsze jest w pierwszych 10 dniach.
W wyprawce dla maluszka powinny być: chusteczki dla niemowląt, ubranka na wyjście, pieluchy, krem dla niemowląt. Szpitale przeważnie dysponują ubrankami dla noworodków, chociaż można mieć swoje ciuszki dla maleństwa. Noworodek nie reaguje na grzechotki i inne zabawki, więc nie są potrzebne na oddziale położniczym. Obecnie dziecko jest przy mamie- jest zabierane jedynie na szczepienie, kąpiel i badania.
Pytanie o laktator
Laktator to urządzenie do odciągania pokarmu. Może być przydatne po cesarskim cięciu lub w przypadku nawału pokarmu, które zwykle następuje w 3-5 dobie od porodu. Pokarm można podać dziecku od razu po odciągnięciu, ale najlepiej zrobić maleńką łyżeczką, a nie butelką. Smoczek z butelki ma zupełnie inny kształt niż sutek matki. Młode mamy nie powinny się martwić, jeżeli wydaje im się, że nie mają pokarmu – stres i zmęczenie porodem mogą opóźnić pojawienie się pokarmu.
Pierwszym mlekiem jest siara, która jest pełnowartościowa, choć jest jej bardzo niewiele. Laktację stymuluje noworodek – ssanie piersi przez dziecko jest sygnałem do „produkcji pokarmu”. Maleństwo nie potrzebuje za dużo pokarmu, bo ma maleńki żołądek. Je często, ale niewiele. Laktator zabierany jako element wyprawki do szpitala powinien być łatwy w obsłudze, a zatem jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie: jak wybrać najlepszy laktator, to przede wszystkim zwróć uwagę na jego rodzaj i funkcjonalność.
Przygotowanie wyprawki to wielka radość i moment, w którym zaczyna się odliczanie do porodu. Spokojne podejście do karmienia piersią, niedawanie wiary w przesądy, zapewnia sukces. Laktator może być pomocy przy stymulowaniu laktacji i przynieść ulgę wypełnionym piersiom.