Włosy świadczą o zdrowiu człowieka, dbaniu o siebie, są jednym z aspektów pozytywnego postrzegania swojego wizerunku. Piękne, zadbane włosy robią wrażenie na innych i są ważnym czynnikiem atrakcyjności osoby dla partnera/partnerki. Włosy są niesforne i dość często, pomimo pielęgnacji, odbiegają wyglądem od naszych marzeń. Przyczyną takiego stanu są choroby skóry głowy, na które może pomóc trycholog.
Skąd wzięła się trychologia?
Trychologia to dział medycyny, który bada choroby włosów i skóry głowy, a także diagnozuje je i leczy. Jej początki datuje się na 1860 rok. Prekursorem był profesor Wheeler, który rozpoczął badania nad wypadaniem włosów i sposobami powstrzymania tego procesu. W 1928 roku w Londynie otwarto pierwszą klinikę leczącą choroby skóry głowy i włosa. Po wybuchu II Wojny Światowej została zamknięta. Nowy budynek otworzono w 1959 roku i przyjmowano pacjentów do końca XX wieku. W Polsce jako pierwszy trychologią zajmował się profesor Wojciech Kostanecki, który w 1970 roku wydał książkę „Choroby włosów”. Trychologię wprowadzono jako specjalizację studiów w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX stulecia.
Częste choroby włosów
Choroby skóry głowy mają wpływ na kondycję włosów. Do najczęściej występujących chorób głowy zalicza się:
- wypadanie włosów
- różne rodzaje łysienia (mechaniczne, łysienie plackowate, bliznowaciejące, anagenowe, telegenowe, trichoteiromania, trichotillmania)
- łysienie spowodowane zaburzeniami hormonalnymi
- łuszczycę
- łojotokowe zapalenie skóry głowy
- oraz podrażnienia i stany zapalne skóry głowy.
Łysienie mechaniczne wynika ze złego doboru środków do stylizacji włosów. Z kolei łysienie plackowate oznacza, że na głowie pojawiają się miejsca całkowicie pozbawione włosów. Częścią dramatu pacjentów, którzy walczą z nowotworem o życie i przechodzą chemioterapię, jest również łysienie anagenowe.
Trichoteiromania i trichotillomania, to rodzaje łysienia spowodowanego czynnikami fizycznymi, np.: obsesyjnym pocieraniem głowy i wyrywaniem przez chorego jego własnych włosów.
Przeszczep włosów – efektywna metoda
W przypadku łysienia często proponowaną metodą leczenia jest przeszczep włosów. Współczesna trychologia oferuje powyższy zabieg, kiedy zawiodą inne metody zagęszczania włosów. Przeciwwskazaniem do przeszczepu są: cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia, zaburzenia hormonalne u kobiet.
Zabieg trwa około 3,5 godziny i odbywa się u osób dorosłych w znieczuleniu miejscowym, a u dzieci w znieczuleniu ogólnym. Informacja o badaniach przez zabiegiem dostępna jest na
https://www.klinikaambroziak.pl/oferta/trychologia/
Po trzech miesiącach od zabiegu przeszczepienia włosów można mówić o widocznych rezultatach i nowej fryzurze. Pierwsze zabiegi fryzjerskie można wykonać już po wyleczeniu skóry głowy, czyli dwa tygodnie po przeszczepie. Dzięki trychologii można ponownie cieszyć się pięknymi włosami.