Zmiany skórne, takie jak brodawki, kurzajki, pieprzyki, znamiona czy włókniaki to defekty, które wpływają na nasz wygląd i samopoczucie, zwłaszcza gdy występują w widocznych miejscach, np. na twarzy. Ale nie tylko względy estetyczne są wskazaniem do usuwania zmian skórnych. Niektóre z nich mogą być symptomem poważnych chorób. Dlatego warto mieć je pod kontrolą i w razie potrzeby zdecydować się na ich usunięcie.
Jakie są metody usuwania zmian skórnych?
Metody usuwania zmian skórnych, z których skorzystamy w warszawskiej Klinice Miracki to:
- Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wycina zmianę skórną za pomocą specjalistycznych narzędzi chirurgicznych (skalpela, łyżeczki chirurgicznej) wraz z niewielkim marginesem zdrowej tkanki. Jeśli to konieczne, zakładane są szwy, a potem opatrunek. Cała procedura trwa nie dłużej niż 30-40 minut. Metoda ta umożliwia nie tylko skuteczne pożegnanie się z niedoskonałością, ale również histopatologiczne przebadanie wyciętej tkanki.
- Radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Radiochirurgiczny zabieg usuwania zmian skórnych za pomocą urządzenia Ellman opiera się na wykorzystaniu diatermii radiofalowej. Polega na błyskawicznym podgrzaniu wybranego obszaru ciała za pomocą fal elektromagnetycznych. Zabieg przebiega praktycznie bezboleśnie i nie wymaga znieczulenia, a okres rekonwalescencji jest krótkotrwały. Procedura stymuluje tkanki do szybkiej regeneracji, co znacząco przyspiesza proces gojenia.
- Laserowe usuwanie zmian skórnych
Laserowe usuwanie zmian skórnych to jedna z najmniej inwazyjnych metod proponowanych przez Klinikę Miracki. Zabieg wykonuje się przy pomocy lasera CO2, który emituje światło o długości fali 10 600 nm, które jest doskonale pochłaniane przez wodę. Nie wymaga znieczulenia, ponieważ jest mało bolesny, a skóra podczas terapii jest dodatkowo chłodzona. Tryb pracy lasera dobierany jest w zależności od głębokości i wielkości zmiany. W zetknięciu lasera z uwodnioną zmianą skórną dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Podczas zabiegu zostają zamknięte naczynia krwionośne i limfatyczne, co minimalizuje krwawienie.
Jaką metodę usuwanie znamion i pieprzyków wybrać?
O tym, jaką metodę usuwania zmian skórnych wybrać powinien zdecydować lekarz po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki. W przypadku podejrzanych pieprzyków i znamion rekomenduje się chirurgiczne usuwanie zmian skórnych, ponieważ usunięta w ten sposób tkanka, może zostać poddana badaniu histopatologicznemu. Z kolei brodawki, kurzajki czy przebarwienia posłoneczne można usuwać mniej inwazyjnymi metodami, takimi jak radiochirurgia czy laseroterapia.
Co daje wycięcie zmiany skórnej?
Chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej to skuteczny sposób na przeciwdziałanie nowotworom skóry. W porę wycięta zmiana wraz z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki daje szansę na szybką diagnozę, uniknięcie przerzutów i całkowite wyleczenie choroby nowotworowej.
Znamiona i pieprzyki po ich wycięciu lub usunięciu laserem z reguły nie pojawiają się ponownie. Z kolei takie zmiany skórne, jak brodawki (kurzajki) mogą się odnawiać. Są one bowiem zmianami wirusowymi, zdarza się więc, że powracają – w takim przypadku istnieje konieczność ponownego wykonania zabiegu. Osoby, które mają skłonność do przebarwień posłonecznych czy plam powstających pod wpływem zaburzeń hormonalnych, powinny mieć świadomość, że te zmiany skórne prawdopodobnie również po pewnym czasie utworzą się ponownie.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat metod usuwania zmian skórnych? Skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.