Do czego służy inhalator membranowy i czy warto go stosować przy niemowlaku?

Do czego służy inhalator membranowy i czy warto go stosować przy niemowlaku?

Do czego służy inhalator membranowy i czy warto go stosować przy niemowlaku?

Choroby związane z układem oddechowym stanowią duży problem dla wielu pacjentów. Niestety same leki w postaci tabletek lub syropów nie zawsze działają dlatego chorzy często, szukają innych lepszych metod leczenia. Popularnym urządzeniem, które jest często stosowane to inhalator. Wpływa on na szybszy powrót do zdrowia oraz zmniejsza nieprzyjemne objawy choroby. Takie zabiegi mogą być przeprowadzane nie tylko w szpitalu, ale także w domu.

Inhalator membranowy – krótka charakterystyka

Na rynku jest bardzo duży wybór różnych rodzajów inhalatorów. Dzięki temu każdy może wybrać ten najbardziej odpowiedni. Jeżeli chodzi o inhalator membranowy to, jest on jednym z najnowszych urządzeń tego typu. Inna nazwa tego urządzenia to inhalator siateczkowy. Pochodzi ona od znajdującej się w środku siateczki, za pomocą której możliwe jest funkcjonowanie sprzętu. Jego działanie opiera się na prostej technice. Lek w postaci płynu przepychany jest za pomocą membrany przez specjalną siateczkę. Powoduje to, że lekarstwo zamienia się w aerozol, który trafia do naszych dróg oddechowych.

Za pomocą tego rozpylacza nie ma możliwości zmarnowania nawet najmniejszej ilości leku. Wszystko za sprawą tego, że zaaplikowana dawka zostaje w pełni wykorzystana. Niesie to duże korzyści dla pacjentów, ponieważ od prawidłowego leczenia zależy, kiedy choroba minie. Wdychanie całej jednorazowej zawartości leku powoduje, że nie zużywa on się tak szybko, a my stosujemy go dłużej.

Co więcej, nebulizator membranowy jest niewielkich rozmiarów oraz prosty w obsłudze dlatego poradzą sobie z jego obsługą nawet osoby starsze. Aby leczenie było jeszcze bardziej efektowne, należy pamiętać, żeby przepisane leki były przygotowywane bardzo starannie i według zaleceń lekarza. To właśnie ta czynność wpłynie na dalsze leczenie i to jak szybko pokonamy chorobę.

Jakie choroby można leczyć przy użyciu nebulizatora?

Inhalacje zalecane są osobom dorosłym oraz dzieciom z chorobami układu oddechowego. Podanie leku trafia bezpośrednio tam, gdzie występuje stan chorobowy. Mogą być to schorzenia przewlekłe np. astma, zakażenia dróg oddechowych, obturacyjna choroba płuc. Często inhalacje są zalecane przez lekarzy w przypadku dokuczliwego kaszlu lub zatkanych zatok. Kilkukrotne wykonanie inhalacji pozwala na usunięcie zalegającej wydzieliny z zatok i nosa co automatycznie eliminuje katar.

Rodzice małych dzieci powinni zaopatrzyć się w inhalator, ponieważ pomaga on przy różnego typu infekcjach. Zmniejsza ilości przyjmowanych leków, a co za tym idzie organizm, jest mniej obciążony. Zdarza się również, że taka metoda leczenia wdrożona od razu, gdy tylko wystąpią objawy, wyklucza konieczność podawania antybiotyku.

Nebulizator jest też bardzo pomocny w niwelowaniu dolegliwości spowodowanych chorobami genetycznymi. Jedną z nich jest mukowiscydoza, która przede wszystkim negatywnie wpływa na układ oddechowy. W takiej sytuacjach taki sprzęt musi być używany regularnie, a więc musi znajdować się on w domu chorej osoby. Utrudniony oddech staje się wtedy dużo łatwiejszy, dotyczy to głównie dzieci, gdyż właśnie w tym wieku ta choroba jest diagnozowana.

Czy inhalator membranowy można stosować u dzieci?

Bez wątpienia inhalatory membranowe dla dzieci są jednymi z najlepszych inhalatorów. Mają one wiele zalet głównie tych dotyczących stosowania u maluchów. Wiek dziecka nie ma tu większego znaczenia, ponieważ używać go mogą zarówno niemowlęta, jak i starsze dzieci. W przypadku niemowląt duży komfort daje możliwość przeprowadzenia zabiegu w pozycji leżącej.

Dodatkowo nebulizator ten nie wydaje głośnych dźwięków, a więc czynność tę możemy wykonać nawet jak dziecko, śpi. Wpłynie to na dużo sprawniejsze podanie leku małemu człowiekowi bez żadnych obaw, że cała dawka może nie trafić do dróg oddechowych, co jest istotne podczas wszystkich infekcji. Warto wiedzieć, że inhalator trzeba mieć przy sobie zwłaszcza podczas wyjazdów. Niespodziewana choroba może pokrzyżować nasze plany dlatego też, powinniśmy się zabezpieczyć na takie ewentualne zdarzenie.

Mały rozmiar inhalatora znaczenie ułatwi jego zapakowanie do torby, a w razie potrzeby mogą skorzystać z niego także rodzice. Urządzenie to jest w pełni bezpieczne podczas stosowania u niemowląt. Pediatrzy zalecają kupno takiego sprzętu, gdyż w wielu sytuacjach zmniejsza on czas choroby, która u małych dzieci może być uciążliwa. Każdy zestaw zawiera dwa rozmiary masek dla dzieci i dorosłych. Istnieje również możliwość wdychania aerozolu przez ustnik.

Inhalator membranowy cena

Koszty zakupu tego rodzaju nebulizatora mogą się od siebie różnić. Jest to uzależnione od konkretnego producenta, a także miejsca, w którym dokonujemy zakupu. Trzeba jednak wiedzieć, że ten typ jest droższy od pozostałych. Średni koszt zakupu wacha się w granicach około 150 – 200 złotych. Do wyższej ceny przyczynia się również wyposażenie, które znajdziemy w zestawie. Jednak pomimo dużej kwoty inhalator membranowy jest wart swojej ceny, zważając na komfort, wygodę i efektywność jego użytkowania.

Jeżeli nebulizator jest często używany, trzeba pamiętać o wymianie membrany, która musi być dokonywana wtedy raz na rok. Przed pierwszym użyciem trzeba dokładnie przeczytać instrukcję co na pewno, okaże się przydatne. W razie ewentualnych usterek klient może także skorzystać z przysługującej reklamacji. Jak wiadomo, mogą zaistnieć różne nieprzewidziany zdarzenia dlatego osoba kupująca takie sprzęt, musi mieć możliwość zgłoszenia reklamacji z powodu usterek.

Kupno takiego urządzenia jest wyborem, którego dokonujemy na lata. Z tego też powodu warto zainwestować w dobry nebulizator. Jest to jednorazowy wydatek, a z pewnością przyda się wiele razy. Inhalacji możemy dokonać nawet bez wskazań lekarz, jeśli zauważymy, że zbliża się przeziębienie. Nie zawsze mamy okazję zapisać się na wizytę w krótkim terminie. Dlatego każdy powinien mieć w swoim domu nebulizator. Do tego zabiegu wystarczy jedynie sól fizjologiczna co nie, nadwyręża naszej sytuacji finansowej, a może zatrzymać rozwijającą się infekcję.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Helpmedi, która posiada w swoim asortymencie urządzenia przydatne przy małym dziecku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie