Jaki syrop stosować na suchy kaszel u dzieci?

Jaki syrop stosować na suchy kaszel u dzieci?

Jaki syrop stosować na suchy kaszel u dzieci?

Suchy kaszel u dzieci to najczęściej zwiastun rozwijającej się infekcji dróg oddechowych. Czasem może on oznaczać astmę oskrzelową, refluks lub alergię. Może wynikać także z przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach lub z dymu papierosowego. Ma uporczywy i męczący charakter. Można go jednak załagodzić, sięgając po odpowiedni syrop.

Męczący suchy kaszel u dziecka

Suchy kaszel to objaw dość często obserwowany u dzieci. W żadnym wypadku nie należy go jednak ignorować. Przede wszystkim dlatego, że jest on męczący zarówno w dzień, jak i w nocy oraz wywołuje męczące uczucie drapania w gardle. Może powodować ból w jamie brzusznej, klatce piersiowej oraz – oczywiście – gardle. Najczęściej jest on objawem infekcji układu oddechowego. Trwa wówczas do 3 dni, a następnie może przerodzić się w kaszel mokry. Kaszel może wynikać z innych chorób, a także z alergenów czy ciała obcego w układzie oddechowym.

We wszystkich tych wypadkach można jednak walczyć z jego uciążliwością. W tym celu należy sięgnąć po syrop. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ niektóre z syropów dostępnych na rynku mają charakter uzależniający. Nic dziwnego, że rodzice zachodzą w głowę, zastanawiając się, co na suchy kaszel u dzieci wybrać. Na szczęście istnieje syrop, który jest dla nich bezpieczny, a zarazem skutecznie łagodzi uciążliwe objawy kaszlu.

Odpowiedni syrop na suchy kaszel dla dzieci

Kaszel suchy zazwyczaj po 2-3 dniach przeradza się w kaszel mokry, przy którym dochodzi do odkrztuszania wydzieliny. W takim przypadku warto podać dziecku, które ukończyło siódmy rok życia, Flegaminę. Jest to syrop, który zwiększa objętość wydzieliny, a zarazem zmniejsza jej lepkość, co ułatwia jej wykrztuszanie. Dociera do głębokich zakamarków płuc, wspomaga czynność nabłonka rzęskowego oraz chroni przed dalszym rozwojem infekcji. Substancją czynną syropu jest chlorowodorek bromoheksyny, a sam preparat nie zawiera cukru ani substancji uzależniających. Jest on dostępny w smaku miętowym i malinowym. Istnieje również specjalna wersja Flegaminy Junior o smaku truskawkowym, która może być podawana dzieciom powyżej 2 roku życia. To ważne, aby przy dawkowaniu mieć na uwadze zalecenia producenta. Podawanie preparatu powinno wyglądać następująco:

  • od 2 do 6 lat 10 ml syropu dwa razy na dobę,
  • od 6 do 12 lat 10 ml syropu trzy razy na dobę,
  • dzieci powyżej 12 lat 20 ml syropu 3 razy na dobę.

Preparat bardzo rzadko wywołuje skutki uboczne, a jeśli już się pojawią, to najczęściej są nimi nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, wysypki skórne, świąd, zmniejszenie ciśnienia krwi, senność, bóle i zawroty głowy.

Suchy kaszel u dziecka słusznie wywołuje u rodziców uczucie niepokoju. Choć w większości przypadków nie świadczy o poważnej chorobie, jest uciążliwy i bolesny. Dlatego bardzo ważne jest to, aby szybko przynieść dziecku ulgę. Zanim jednak rodzice znajdą odpowiedni syrop na suchy kaszel dla dzieci, często przemienia się on już w kaszel mokry, który jest mniej uciążliwy, ale wciąż wywołuje dyskomfort. Flegamina przyniesie ulgę i ułatwi dziecku pozbycie się wydzieliny w krótkim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie