Jakie są zagrożenia zdrowotne związane z paleniem?

Jakie są zagrożenia zdrowotne związane z paleniem?

Jakie są zagrożenia zdrowotne związane z paleniem?

Bez względu na to, jak go palisz, tytoń jest niebezpieczny dla Twojego zdrowia. W żadnych wyrobach tytoniowych nie ma bezpiecznych substancji, od acetonu aż po nikotynę i tlenek węgla. Substancje, które wdychasz, wpływają nie tylko na płuca, ale mogą również niekorzystnie wpływać na całe Twoje ciało.

Jakie są zagrożenia zdrowotne związane z paleniem?

Oznaki zewnętrzne palenia (skóra, włosy i paznokcie)Najbardziej oczywiste i rzucające się w oczy oznaki palenia obejmują zmiany skórne. Substancje zawarte w dymie tytoniowym faktycznie zmieniają strukturę Twojej skóry.

Niedawne badanie wykazało, że palenie znacznie zwiększa ryzyko raka płaskonabłonkowego (rak skóry). Twoje paznokcie u rąk i nóg również nie są odporne na skutki palenia. Palenie zwiększa prawdopodobieństwo grzybiczych infekcji paznokci, które mogą mieć opłakane skutki.

Palenie papierosów nie jest także łaskawe dla włosów, na które nikotyna wywiera silny wpływ. Niektóre badania wykazały, że nałóg zwiększa wypadanie włosów, łysienie i siwienie.

Układ oddechowy

Kiedy wdychasz dym, przyjmujesz do organizmu substancje, które mogą uszkodzić Twoje płuca. Z biegiem czasu to uszkodzenie prowadzi do różnych problemów. Wraz ze wzrostem infekcji, osoby palące są bardziej narażone na przewlekłe nieodwracalne choroby płuc, takie jak:

  • rak płuc, rozedma, zniszczenie pęcherzyków płucnych,
  • przewlekła choroba płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Odstawienie wyrobów tytoniowych może spowodować tymczasowe przekrwienie i dyskomfort w oddychaniu, gdy płuca i drogi oddechowe zaczną się goić. Zwiększona produkcja śluzu zaraz po rzuceniu palenia jest pozytywnym sygnałem, że Twój układ oddechowy się regeneruje.

Dzieci, których rodzice palą, są bardziej podatne na kaszel, świszczący oddech i ataki astmy niż dzieci, których rodzice nie palą. Mają również tendencję do wyższego wskaźnika zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli.

Układ trawienny

Palenie zwiększa ryzyko raka jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku. Palacze mają również wyższe wskaźniki raka trzustki. Nawet tzw. ,,bierni palacze’’ są narażeni na zwiększone ryzyko raka jamy ustnej.

Palenie ma również wpływ na insulinę, zwiększając prawdopodobieństwo rozwoju insulinooporności. To naraża Twój organizm na zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 i jej powikłań, które rozwijają się szybciej niż u osób, które nie palą.

Seksualność i układ rozrodczy

Nikotyna wpływa na przepływ krwi do narządów płciowych zarówno mężczyzn, jak i kobiet. W przypadku mężczyzn może to zmniejszyć sprawność seksualną. W przypadku kobiet może to powodować niezadowolenie seksualne poprzez zmniejszenie nawilżenia i zdolność do osiągnięcia orgazmu.

Nałóg może również obniżać poziom hormonów płciowych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, co może to prowadzić do znacznego zmniejszenia popędu seksualnego.

Jak radzić sobie z nałogiem?

Rzucenie palenia jest trudne, ale lekarze mogą pomóc w opracowaniu planu. Istnieje wiele leków bez recepty i na receptę, które mogą pomóc w rzuceniu palenia. Warto sięgać po skuteczne i sprawdzone marki, takie jak m.in. Recigar, która pomogła wielu palaczom w rzuceniu nałogu – https://recigar.pl/.

Regularne stosowanie tabletek pomaga w odzwyczajeniu się od palenia tytoniu, a ostatecznie w zaprzestaniu używania produktów nikotynowych. Rzucenie palenia przynosi zarówno krótko-, jak i długoterminowe korzyści, ponieważ palenie wpływa na każdy element organizmu. Znalezienie sposobu na rzucenie palenia jest najważniejszym krokiem, jaki możesz podjąć, aby żyć dłużej i szczęśliwiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie