Kamienie nerkowe – choroba układu moczowego

Kamienie nerkowe są dość nieprzyjemną dolegliwością Towarzyszy im silny ból,  nazywany kolką nerkową, wymioty, a w skrajnych wypadkach nawet utrata przytomności. Dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Dbanie o układ moczowo-płciowy jest jedną z form zapobiegania tej chorobie. Najważniejsze jest picie dużej ilości płynów i ograniczenie soli kuchennej. Lekarze mają ogromne możliwości w wyborze leków na omawiane schorzenie.

Niezwykle bolesna kolka nerkowa

Najpospolitszym objawem kamicy nerkowej jest bardzo silny ból, fachowo określany „kolką nerkową”. Napad kolki nerkowej może trwać od 20 do 60 minut i jest to bardzo trudny czas dla chorej osoby. Wielu chorych odczuwa to jako ból trudny do wytrzymania. Towarzyszą mu zazwyczaj: bladość skóry, zimny pot, częste wizyty w toalecie- oddawanie moczu w niewielkich ilości pomimo silnego parcia na pęcherz, a w skrajnych przypadkach nawet utrata przytomności. Sprawdź także: leki na zapalenie pęcherza.

Kamica nerkowa – złogi w układzie moczowym

Choroby układu moczowego  to zróżnicowana grupa schorzeń – od uwarunkowanych genetycznie patologii, poprzez choroby zapalne, infekcyjne, nowotworowe do chorób immunologicznych. Ich objawy często bywają uciążliwe, a pacjenci odczuwają wstyd, aby się do nich przyznać. Niesłusznie, bo im szybciej postawi się diagnozę i wdroży kamienie nerkowe leczenie, to krócej będą trwały niekomfortowe objawy. Jedną z często rozpoznawalnych chorób tego układu jest kamica nerkowa, czyli obecność w układzie moczowym złogów (potocznie: kamieni moczowych) zbudowanych z substancji chemicznych, znajdujących się w moczu. Kamienie nerkowe mogą być obecne w nerce (kielichach lub miedniczce nerkowej) lub w moczowodach i pęcherzu. Choroba może skutkować także rozwojem różnych powikłań zdrowotnych. Bezpośrednią przyczyną kamicy nerkowej jest wytrącanie się z moczu substancji, których stężenie przekracza ich próg rozpuszczalności. Najczęściej kamienie nerkowe zbudowane są ze związków wapnia, szczawianu lub fosforanów. Mogą także powstawać z wytrąconych moczanów, struwitu i cystyny. Kamica nerkowa może doprowadzić nawet do zatrzymania moczu i dlatego niezbędna jest szybka interwencja lekarska.

Poznaj układ moczowy

Wiedza na temat układu moczowo-płciowy nie jest powszechna w polskim społeczeństwie. Polacy często orientują się, że cierpią na chorobę układu moczowo-płciowego, kiedy zaobserwują krew w moczu lub ból staje się nie do zniesienia. Aby lepiej zrozumieć, jak dochodzi do powstania kamicy nerkowej, trzeba poznać układ moczowo -płciowy, obejmujący układ moczowy oraz układ płciowy kobiecy i męski. Połączenie narządów moczowych i płciowych w jeden układ wynika  z ich pochodzenia – w  okresie płodowym obydwa systemy rozwijają się ze wspólnego zawiązku. Dlatego  niektóre narządy pozostają wspólne dla obu układów. Układ moczowy  ułatwia wydalanie zbędnych substancji z organizmu. W skład układu moczowego wchodzą nerki, czyli narządy wytwarzające mocz  oraz narządy wyprowadzające  mocz, tak zwane drogi moczowe. Do dróg moczowych zalicza się: kielichy nerkowe, miedniczkę nerkową, moczowód, pęcherz moczowy  i cewkę moczową. Nerki przypominają  fasolę i mają wielkość około 10—12 cm. Znajdują się na tylnej ścianie jamy brzusznej, po obu stronach kręgosłupa, na wysokości od ostatniego kręgu piersiowego do drugiego kręgu lędźwiowego. W nerce zlokalizowane są kłębuszki nerkowe i torebka Bowmana oraz rdzeń nerkowy. Obecność narządów rozrodczych sprawia, że usytuowanie pęcherza moczowego, wielkość, kształt oraz położenie cewki moczowej są inne u mężczyzn i kobiet. Cewka moczowa żeńska ma długość około 4 cm. Służy wyłącznie do usuwania moczu. Cewka moczowa -płciowa męska jest zdecydowanie dłuższa, ma  około 20 cm i biegnie wewnątrz ciała gąbczastego prącia. Jej zadaniem jest usuwanie moczu oraz nasienia.

Czym jest zapalenie pęcherza?

Zapalenie pęcherza moczowego częściej dotyka kobiety, co jest związane z małej odległości pomiędzy ujściem cewki moczowej a przedsionkiem pochwy i odbytu, bakterie łatwiej przedostają się do pęcherza moczowego.  Najbardziej uciążliwym objawem jest częste oddawanie moczu, ale w niewielkich ilości. Może temu towarzyszyć ból i pieczenie. Mocz zwykle ma wtedy ciemniejszy kolor i nieprzyjemny zapach. Mogą też wystąpić bóle pleców lub w okolicach jamy brzusznej, nudności, wymioty oraz stan podgorączkowy i ogólne osłabienie. Choć istnieje całkiem sporo preparatów na zapalenie pęcherza dostępnych bez recepty, zawsze lepiej udać się do lekarza, chociażby internisty lub pediatry (w przypadku dzieci), zrobić dokładną diagnostykę (badania moczu, USG) i stosować się do zaleceń medycznych. Bezwzględnej konsultacji lekarskiej wymagają objawy zapalenia pęcherza w czasie ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *