Grzybica jamy ustnej, nazywana także kandydozą, to poważny problem stomatologiczny, który może występować w każdym wieku. Najczęstszą przyczyną kandydozy są drożdżaki z rodzaju Candida, występujące powszechnie na całym świecie. W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na kandydozę, takich jak białawe, niebolesne naloty w obrębie jamy ustnej, wskazana jest konsultacja z lekarzem. Sprawdź, jak można się zarazić i jak leczyć kandydozę jamy ustnej.
Kandydoza jamy ustnej – przyczyny
Kandydoza jamy ustnej to drożdżakowe zakażenie błony śluzowej języka, policzków i przedsionka jamy ustnej. Wywołują ją zazwyczaj drożdżaki z rodzaju Candida, a dokładnie Candida albicans1.
Kandydoza jamy ustnej jest zaraźliwa. Candida albicans występuje powszechnie w środowisku – na przedmiotach codziennego użytku, futrze zwierząt, a nawet w pokarmach. Jeśli przedostanie się do jamy ustnej np. wraz z jedzeniem, gdy jemy brudnymi rękami, może doprowadzić do rozwoju kandydozy2.
Grzybica może dodatkowo przenosić się z zakażonego człowieka na zdrowego. Dlatego np. mieszkając z osobą cierpiącą na kandydozę jamy ustnej, należy w miarę możliwości ograniczyć z nią bezpośredni kontakt, a gdy do niego dojdzie pamiętać o prawidłowych zasadach higieny2.
Czynniki predysponujące do rozwoju kandydozy jamy ustnej
Istnieje szereg czynników sprzyjających rozwojowi kandydozy jamy ustnej. Dzieli się je na miejscowe i układowe1.
Czynniki miejscowe
Wśród miejscowych czynników wywołujących grzybicę jamy ustnej występują takie jak1:
- dieta wysoko-węglowodanowa,
- zmiany nabłonkowe,
- zmiany w układzie mikroflory,
- redukcja przepływu śliny.
Czynniki układowe
Do grupy czynników układowych zwiększających ryzyko rozwoju kandydozy należy1:
- cukrzyca,
- niedoczynność i nadczynność tarczycy,
- niedoczynność nadnerczy,
- zaburzenia hormonalne,
- niedobór żelaza i kwasu foliowego,
- zaburzenia funkcji leukocytów,
- niedobory immunologiczne,
- przyjmowanie niektórych leków.
Objawy kandydozy jamy ustnej
Kandydoza jamy ustnej może występować jako m.in.3:
- ostra lub przewlekła kandydoza rzekomobłoniasta (pleśniawki) – są to drobne, białomleczne lub żółtawe, miękkie wykwity, umiejscowione na błonie śluzowej policzków, języka i dziąseł;
- ostra lub przewlekła kandydoza zanikowa – manifestuje się jako protetyczne zapalenie jamy ustnej (mniej lub bardziej rozległe zmiany rumieniowe), zapalenie kątów ust (pękające i krwawiące zmiany w kącikach ust) lub romboidalne zapalenie języka (zapalenie na środkowej części języka);
- przewlekła kandydoza rozrostowa – odgraniczone białe grudki i płytki występujące w obrębie błony śluzowej policzków, trójkąta zatrzonowcowego oraz w obrębie kącików ust.
Kandydoza jamy ustnej – leczenie
Objawów grzybicy nie powinno się lekceważyć, należy zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie. Zazwyczaj w zupełności wystarcza miejscowe stosowanie leków przeciwgrzybiczych. Jeśli to nie pomoże, lekarz może zalecić doustne leki na kandydozę jamy ustnej2.
Stosowanie tabletek do ssania
W zakażeniach grzybiczych jamy ustnej i gardła stosować można Chlorchinaldin VP. Zawiera on substancję czynną chlorochinaldol, która działa przeciwgrzybiczo, a także przeciwbakteryjnie i przeciwpierwotniakowo. Lek Chlorchinaldin VP zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, hamując rozwój infekcji i stanu zapalnego. Zatem jest to lek, który zwalcza przyczynę bólu4.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
W leczeniu grzybicy jamy ustnej bardzo ważne jest wyeliminowanie czynników, które predysponują do nasilania przykrych objawów, a później do nawrotów infekcji. Mowa tutaj m.in. o nieprawidłowej higienie jamy ustnej czy złym dopasowaniu protezy zębowej2.
Istnieją choroby sprzyjające zakażeniom drożdżakowym, które wymienione zostały wyżej. Aby ograniczyć ryzyko rozwoju infekcji grzybiczej, należy usunąć przyczynę, czyli podjąć leczenie określonej jednostki chorobowej2.
Bibliografia:
- Petkowicz B., Skiba-Tatarska M., Wysokińska-Miszczuk J., Kandydoza jamy ustnej, Gerontologia Polska, tom 14, nr 4, 160–164.
- Maciejewska J., Kandydoza błony śluzowej jamy ustnej, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
- Lorkowska-Zawicka B., Grzybicze zapalenie jamy ustnej, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2014.
- ChPL Chlorchinaldin VP (dostęp: 2022.03.31.).