Nieświeży oddech - jakie są przyczyny

Nieświeży oddech - jakie są przyczyny

Nieświeży oddech – jakie są przyczyny?

Halitoza to termin medyczny określający nieświeży oddech. Niestety według szacunków, z tym problemem zmaga się nawet 25% społeczeństwa. Przyczyn przykrego zapachu z ust może być kilka, jednak w każdym wypadku z pewnością pomoże nam stomatolog. Oprócz standardowego przeglądu zębów, sprawdzi także jamę ustną pod kątem schorzeń, które mogą powodować dolegliwość.

Co może być przyczyną nieświeżego oddechu?

W całej jamie ustnej bytują różne bakterie. Co ciekawe, ich największym skupiskiem jest język. Myjąc zęby po każdym posiłku nie jesteśmy w stanie ich całkowicie wyeliminować, a jedynie znacząco ograniczyć liczebność. Bakterie wydzielają tak zwane lotne związki siarkowe, które w dużej mierze są odpowiedzialne za nieświeży oddech. Podczas wizyty w gabinecie dentystycznym, stomatolog z pewnością poleci skuteczną pastę, a nawet szczoteczkę do zębów, dzięki której pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z ust. Co jeszcze może być jego przyczyną?

  • Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu. Substancje smoliste, które uwalniają się wraz z dymem nikotynowym, osiadają na zębach i dziąsłach. Ich obecność sprawia, że palacze mają nieświeży oddech.
  • Kolejną częstą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust są różnego rodzaju schorzenia. Stomatolog powinien wiedzieć m.in. o zapaleniu zatok, cukrzycy, chorobach wątroby i żołądka. Wszystkie te schorzenia mogą mieć wpływ na nieświeży oddech.

Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być wiele, jednak bez względu na to co go powoduje, warto jak najwcześniej umówić wizytę ze specjalistą.

Jak ograniczyć nieświeży oddech do minimum?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest dokładne mycie zębów po każdym posiłku. Coraz większą popularnością cieszą się szczoteczki soniczne, gwarantujące dokładne czyszczenie, nawet w trudno dostępnych miejscach. Niestety w dalszym ciągu ich zakup wiąże się ze stosunkowo dużym wydatkiem. Czego jeszcze warto używać?

  • Znacznie tańsza jest nić dentystyczna, która umożliwia usuwanie resztek pokarmów zalegających między zębami.
  • Warto także regularnie używać płynu do płukania jamy ustnej. Na rynku można bez trudu znaleźć wersje zawierające alkohol, jak i płyny całkiem go pozbawione. Dobrą praktyką jest używanie tego preparatu minimum dwa razy dziennie.

W trakcie mycia zębów, należy dokładnie czyścić również wspomniany język i policzki. Prawidłowa i regularna higiena sprawia, że kłopoty związane z nieświeżym oddechem w wielu przypadkach zostaną całkowicie wyeliminowanie lub znacząco ograniczone.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Mój Stomatolog – Praktyka Stomatologiczna Sebastian Wolny, Anna Dębska-Wolny z Poznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie