Przewianie szyi – ile może potrwać, jak leczyć?

Przewianie szyi – ile może potrwać, jak leczyć?

Przewianie szyi – ile może potrwać, jak leczyć?

Pod określeniem „przewianie szyi” kryje się zespół objawów, które pojawiają się po przebywaniu na przeciągu, czyli w strumieniu zimnego powietrza. Wśród nich znajduje się m.in. ból szyi, chrypka, ból gardła, katar czy ból głowy od kręgosłupa szyjnego. Do zawiania może dojść nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale też latem – nie ma tutaj żadnej reguły. Najbardziej narażamy się na nie w momencie, gdy jesteśmy spoceni i celowo odsłaniamy górne partie ciała, by poczuć przyjemne ochłodzenie. Jakie są najczęstsze objawy przewiania i jak walczyć z tą przypadłością? Podpowiadamy!

Przewianie szyi – przyczyny

Przewiana szyja jest konsekwencją wystawienia na działanie wiatru gołej, wilgotnej lub mokrej skóry, co prowadzi do miejscowego wychłodzenia. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że nasze postępowanie może narazić nas na utratę zdrowia. Warto więc poznać sytuacje, kiedy dochodzi do przewiania, by móc ich świadomie unikać.

Do przewiania zwykle dochodzi w okresie, gdy temperatura na zewnątrz nie jest stabilna. W tym czasie zdarza nam się ubierać za grubo, przez co w trakcie dnia jest nam za ciepło. W momencie, gdy się spocimy, a wieje mocny wiatr, najgorszym, co możemy zrobić, to się rozebrać. W takich przypadkach bowiem najczęściej dochodzi do przewiania.

Na przewianie narażają się także osoby przebywające w przeciągu lub siedzące obok otwartego okna w czasie jazdy. Problem przewiania często dotyczy osób, które mają nawyk wychodzenia na zewnątrz z mokrymi lub wilgotnymi włosami.

Objawy przewiania szyi

Przewianie szyi może objawiać się w różnoraki sposób. Charakterystyczne dla tej przypadłości objawy można jednak podzielić na dwie grupy: objawy ogólne i objawy miejscowe. Te pierwsze przypominają zwykłe przeziębienie, do którego zresztą przewianie prowadzi. Zaliczają się do nich takie dolegliwości jak:

  • ból głowy,
  • ból gardła,
  • gorączka,
  • kaszel,
  • katar,
  • osłabienie organizmu,
  • dreszcze.

Oprócz nich występują także objawy, które dotyczą bezpośrednio karku i okolic. Są to m.in. ból kręgosłupa szyjnego, sztywność i bolesność karku, obrzęk szyi, przykurcz mięśni z jednej strony szyi oraz ograniczona możliwość ruchu. Objawy te bardzo często wskazują na zapalenie mięśni szyi.

Przewianie szyi – leczenie

Gdy dojdzie do przewiania szyi, przede wszystkim trzeba zacząć chronić szyję i okolice przed dalszym narażeniem tych partii na działanie wiatru. Oprócz tego należy zadbać o rozgrzanie organizmu: po powrocie do domu wziąć gorącą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych oraz napić się ciepłej herbaty z dodatkiem miody, cytryny i imbiru. Warto też spędzić resztę dnia w łóżku, by uniknąć dalszego pogarszania odporności.

W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na przeziębienie można zastosować leki, które zazwyczaj przyjmuje się w takich sytuacjach. Prawdziwy problem pojawia się jednak wtedy, gdy odczuwany jest ból odcinka szyjnego. Co na przewianie szyi w takiej sytuacji? By złagodzić miejscowe, objawowe dolegliwości bólowe , można zastosować Diky spray. Jest to lek do stosowania miejscowego, zawierający w swoim składzie diklofenak, czyli substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Po naniesieniu na skórę zapewnia przyjemny efekt chłodzenia dzięki zawartości olejku miętowego. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Ból szyi po przewianiu należy monitorować. Może się bowiem okazać, że wystąpiło zapalenie nerwu mięśnia szyi. Wtedy wskazana jest wizyta u lekarza i podjęcie fizjoterapii pod okiem doświadczonego rehabilitanta.

Ile trwa przewianie szyi?

Przewianie szyi i towarzyszący temu ból kręgów szyjnych oraz inne objawy na ogół pojawiają się już na drugi dzień od przebywania na przeciągu. Czas trwania dolegliwości zależy od tego, czego dotyczą i jak bardzo są nasilone. Zwykle objawy utrzymują się do 5-7 dni, niekiedy 2 tygodnie albo i dłużej. Przewlekłe bóle karku i okolic wymagają konsultacji z lekarzem i podjęcia specjalistycznego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *