Naturalne jest, że w miejscu ubytku tkankowego powstaje blizna. Jeśli jednak ulega ona zniekształceniu lub występuje na twarzy lub innej widocznej partii, pojawia się spory problem estetyczny, a niekiedy także poważne źródło dyskomfortu. Przybliżamy metody, które pozwalają na skuteczne usuwanie blizn o różnym charakterze!
Czy blizny to wyłącznie problem estetyczny? Wskazania do usuwania blizn
Tworzenie się blizn w miejscu rany lub przebytego stanu zapalnego jest bardzo ważnym elementem procesów odpornościowych, umożliwiających organizmowi samoregenerację.
Niestety włóknista tkanka łączna, z której zbudowane są takie wypełnienia często odbiega wyglądem od zdrowej skóry. Początkowo blizny zwykle są różowe lub czerwonawe, z czasem stają się jaśniejsze. Brakuje w nich pigmentu, dlatego odznaczają się zwłaszcza na opalonej skórze. Zasklepienia w miejscu starej rany mogą też ulegać przerostowi lub przeciwnie, przyjmować postać blizn zanikowych. Wszystko to sprawia, że blizny zaburzają wygląd partii ciała, na której się znajdują, a to bywa źródłem kompleksów.
W większości przypadków blizny traktowane są jako defekt estetyczny. Mogą jednak być na tyle twarde i zdeformowane, że zaburzają funkcjonalność okolicznych tkanek. Bywają też źródłem dyskomfortu – może towarzyszyć im swędzenie, tkliwość, a nawet ból. W przypadku blizn przerostowych i zanikowych, które odpowiadają za nierówną powierzchnię skóry problemem okazuje się także pielęgnacja czy golenie danego obszaru ciała.
Jak wyjaśniają specjaliści z Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie, na usuwanie blizn warto zdecydować się wówczas, gdy z jakiegokolwiek powodu są one dla nas problematyczne. Ważne są zarówno względy estetyczne, jak i zdrowotne i emocjonalne.
Metody usuwania blizn płytkich – peelingi
Podstawowym kryterium różnicującym blizn jest przyczyna ich powstawania, a także ich rodzaj. Pod tymi względami wyróżnia się m.in.:
- blizny pooperacyjne,
- blizny pourazowe,
- blizny potrądzikowe,
- blizny po ospie,
- blizny po oparzeniach,
- a także blizny przerostowe, bliznowce oraz zanikowe.
Zmiany takie różnią się też głębokością, czyli tym, jaką warstwę tkanek obejmują. Wybierając odpowiedni zabieg na usuwanie blizn należy brać ten czynnik pod uwagę. Jeśli zmiany są płytkie, dotyczące naskórka lub w niewielkim stopniu sięgają do skóry właściwej, można je zredukować stosując właściwy peeling medyczny. Metodę taką stosuje się zwłaszcza w przypadku blizn na twarzy, np. licznych zmian po trądziku, którym często towarzyszą przebarwienia.
Zastosowanie lasera do usuwania blizn – jak to działa?
Metodą pozwalającą na usuwanie blizn jest także laseroterapia. Stosowane są głównie lasery frakcyjne, których energia doprowadza do kontrolowanych mikrouszkodzeń w formie kanalików. Ingerencja taka stymuluje przebudowę tkankową – w miejscu włóknistej tkanki łącznej powstaje nowy kolagen i elastyna. Elementy takie stopniowo zastępują zmienioną tkankę, dlatego, zwłaszcza do usuwania dużych blizn, zaleca się wykonanie kilku serii zabiegowych.
Laserem frakcyjnym redukuje się i usuwa blizny o różnej powierzchni i głębokości, na co pozwala możliwość indywidualnego ustawienia parametrów nowoczesnych urządzeń. Natomiast w przypadku blizn przerostowych zastosowanie znajdują również lasery naczyniowe. W takich przypadkach celem jest obkurczenie okolicznych naczyń krwionośnych, co pozwala na ograniczenie przerostu blizny.
Na czym polega usuwanie blizn za pomocą wypełniaczy?
Kolejną metodą usuwania blizn jest mezoterapia, czyli zabieg polegający na iniekcji odpowiednio dobranego preparatu wprost do blizny lub okolicznych tkanek. Zastosowanie wypełniaczy pozwala na redukcję nierównej powierzchni skóry, a to pozwala na zminimalizowanie widoczności blizn zanikowych. Stosuje się zarówno gotowe preparaty, jak i materiały pozyskiwane z krwi Pacjenta zawierające osocze bogatopłytkowe. Wówczas uzyskuje się także działanie stymulujące regenerację obszaru zabiegowego.
Jeśli zastanawiasz się, jaka metoda usuwania blizn będzie odpowiednia w Twoim przypadku, zapytaj o szczegóły dostępnych możliwości w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy lub Częstochowie.
Artykuł partnera.
Zobacz również:
-
Skuteczny szampon na wszy: czy można go kupić?
-
Twoje dziecko jedzie na obóz? Zobacz, jakich kosmetyków będzie potrzebowało
-
Najczęstsze przyczyny łuszczenia się skóry
-
Trzy kluczowe porady, które pomogą Ci zwalczyć problem wypadających włosów!
-
Jak działa lifting rzęs? Praktyczny przewodnik dla początkujących