Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele informacji może uzyskać osoba szpiegująca nasz telefon. Coraz częściej po tego typu praktyki sięgają partnerzy – najbliższe osoby, którym jesteśmy w stanie zaufać, jednak bez wzajemności.
Podejrzliwość i toksyczna kontrola a technologia XXI wieku
Współczesne technologie zapewniają nam dostęp do niesamowitych możliwości. Aby smartfony mogły skutecznie wspierać nas na każdym kroku i oferować pełną funkcjonalność, muszą przetwarzać ogromne ilości danych. Te informacje mogą paść ofiarą „szpiegów”, którzy posługują się oprogramowaniem zdolnym do przechwytywania praktycznie wszystkiego, co dzieje się na telefonie. Mogą to być dane dotyczące historii przeglądania, wiadomości SMS, a nawet treści rozmów telefonicznych.
Coraz częściej okazuje się, że „szpiegiem” nie jest obca osoba, która chce wyrządzić nam krzywdę z premedytacją, a osoba bliska, która przeżywa chwilowy bądź permanentny kryzys. Mąż, który stara się uzyskać kontrolę nad naszymi codziennymi poczynaniami, to częsty motyw, który przewija się na forach internetowych i w mediach społecznościowych. Naruszanie prywatności zazwyczaj jest konsekwencją bardzo przykrych zdarzeń – utraty pozytywnej samooceny, chorobliwej zazdrości, różnego rodzaju zaburzeń czy po prostu dostrzegania pozornego wycofania się z naszej strony z relacji.
Niezależnie od motywu należy walczyć ze szpiegowaniem
Jeśli widzimy, że partner próbuje zabrać naszą autonomię, konieczna jest szybka reakcja. W takich przypadkach nie możemy wierzyć, że „to zaraz przejdzie” albo w to, że samopoczucie drugiej strony nagle poprawi się po oddaniu naszej prywatności. Jeżeli dana osoba panicznie poszukuje kontroli nad naszym życiem, udostępnienie osobistych informacji da bardzo niewiele. Często nawet zupełnie zwykłe informacje mogą być odbierane jako atak lub zagrożenie, co prowadzi do kolejnych podejrzeń i dalszych prób przejęcia autonomii. Nie możemy także pominąć negatywnego wpływu takiej sytuacji na psychikę śledzonej osoby.
Bierność wobec szpiegowania telefonu to zdecydowanie zły wybór – ciche zezwolenie może prowadzić do eskalacji takich zachowań. Dobrym pomysłem może być za to odcięcie partnera od dostępu do naszej prywatności. W ten sposób przede wszystkim zadbamy o własną przestrzeń, a dodatkowo możemy otworzyć drogę do dalszego dialogu.
Jak zadbać o bezpieczeństwo monitorowanego smartfona?
Aplikacje szpiegowskie oferują wiele sposobów na uzyskanie newralgicznych danych. Może to być na przykład rejestrowanie obrazu na ekranie czy aktywne wysyłanie informacji zapisanych w plikach. Zhakowany telefon może zachowywać się z pozoru normalnie, co sprawi, że oprogramowanie przez długi czas pozostanie niezauważone. Aby wykryć je jak najwcześniej, powinniśmy zainstalować odpowiedni program.
Komunikator UseCrypt Messenger to nie tylko narzędzie do codziennej komunikacji, lecz także skuteczny przyrząd do walki z toksycznym zachowaniem partnera. Aplikacja na bieżąco sprawdza, czy dane nie są wysyłane gdzieś dalej, a dodatkowo sprawdza uprawnienia innych programów i informuje o potencjalnych zagrożeniach. UseCrypt to jeden z najbezpieczniejszych systemów komunikacji, doceniony przez ekspertów z różnych krajów.