Fruczak gołąbek – polski koliber

Fruczak gołąbek – polski koliber

Fruczak gołąbek – polski koliber

Motyle w ogrodzie cieszą ogrodników i dzieci. Ich piękne barwy zachwycają i zachęcają do obserwacji. Przyroda potrafi zaskakiwać. Wiele osób twierdzi, że w swoim ogrodzie widziało kolibra. Z drugiej strony wiedzą, że kolibry, chociaż są przepięknymi ptakami, to nie występują w Polsce. W naszym kraju coraz częściej można zaobserwować fruczaka gołąbka – motyla, który wyglądem i zachowaniem przypomina kolibra.

Motyl o wyglądzie kolibra

Osoby, które mają nadzieję, że w swoim ogrodzie zobaczyły kolibra, będą zawiedzione. Mikroskopijne ptaki żyją w regionach tropikalnych, nie są hodowane i nie ma żadnych szans, aby znalazły się w Polsce. Piękny gość w ogrodzie to fruczak gołąbek, motyl z rodziny zawisaków.  Jest to owad wart uwagi. Nie jest to nasz rodzimy gatunek, przylatuje z południa Europy. Składa w Polsce jaja, a jego gąsienice żerują  liściach wiciokrzewu i przytulii.  Nie wiadomo, czy dorosłe osobniki zimują w naszym kraju. Zdania naukowców są w tej kwestii podzielone.

Wygląd motyla

Fruczak gołąbek jest niewielkim motylem o rozpiętości skrzydeł 5-7 cm. Charakteryzuje go krępa budowa ciała.  Przednie skrzydła  mają barwę szarobrązową i  pokryte czarnymi liniami, tylne zaś – pomarańczowe.  Fruczak gołąbek przypomina kolibra i wzbudza zachwyt swoim wyglądem. Macha skrzydłami kilka tysięcy razy na minutę, co sprawia, że jego skrzydła są prawie niewidoczne, a w locie rozwija znaczną prędkość i wydaje dźwięki podobne do kolibra. Podobnie jak mikroskopijny ptaszek zawisa nad kwiatami i zastyga w miejscu. Długą ssawką spija nektar z kwiatów. Uwielbia nektar z ostów, przytulii, petunii i floksów, marzanny barwierskiej, chabru, gwiazdnicy, maciejek, astrów i malw.

Zwyczaje fruczka

Entomolodzy podejrzewają, że część osobników wyklutych w Polsce ma zdolność hibernacji i jest w stanie spędzić u nas zimę. Według dotychczasowych obserwacji dorosłe osobniki przylatują do Polski w maju i czerwcu. W sierpniu wykluwają się rodzime fruczaki gołąbki,  które przebywają u nas do października. Część naukowców uważa, że pokolenie motyli wyklutych w Polsce nie odlatuje na południe Europy, ponieważ nie są jeszcze na tyle dojrzałe i giną z zimna. Fruczak gołąbek egzystuje w ciągu dnia, ma bardzo dobry wzrok, dzięki któremu jest w stanie reagować na wszelkie niebezpieczeństwa. Owad ratuje się ekspresową ucieczką. Jeżeli chcemy obserwować tego motyla, to należy do niego podchodzić bardzo ostrożnie. Warunkiem obserwacji fruczka w ogrodzie jest ograniczenie lub zaprzestanie używania chemicznych środków ochrony roślin. Najlepiej obserwować go w słoneczne dni. Odwiedza ukwiecone ogrody i balkony.  Ogrody pełne kwiatów odwiedzają różnorodne gatunki motyli.

Fruczak gołąbek zadomowił się w Polsce. Bez problemu rozmnaża się i swoją obecnością sprawia wiele radości ogrodnikom. Jest przedmiotem naukowych obserwacji. Zdaniem osób, które miały przyjemność widzieć fruczaka w swoim ogrodzie, to jeden z najpiękniejszych motyli. Ludzie chętnie sadzą kwiaty, które lubi fruczak, aby w ten sposób zaprosić go do ogrodu.

1 thought on “Fruczak gołąbek – polski koliber

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie