Wiesz jaki jest sekret udanego malowania wnętrz w domu lub mieszkaniu? Odpowiedź brzmi: przygotowania! To zazwyczaj większa część sukcesu. Jeśli odpowiednio przygotujesz swoje wyposażenie, przemyślisz zakupy oraz podejmiesz kilka działań w samych pomieszczeniach, malowanie będzie o wiele łatwiejsze, a praca potrwa krócej. Podpowiadamy od czego zacząć, na co zwrócić uwagę i dlaczego przydatny będzie m.in. tester farb.
Planowanie pracy
Ustalenie rodzaju i ilości materiałów potrzebnych do pracy jest często najtrudniejszym aspektem malowania. Warto najpierw dokładnie sprawdzić, jaka powierzchnia będzie musiała zostać pokryta farbą. W ten sposób łatwiej samodzielnie lub przy pomocy sklepowych ekspertów oszacujesz ilość produktu, potrzebną do pracy. Przygotuj także listę niezbędnych narzędzi i akcesoriów. Pędzel, wałek, mieszadło, korytko malarskie, a także folie i taśmy zabezpieczające to zazwyczaj absolutna podstawa.
Wybór farby
To jeden z najważniejszych etapów przygotowań. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na dwa aspekty – jakość samej farby oraz jej kolor. Przede wszystkim nie warto stawiać na produkty mało znanych firm, charakteryzujących się jedynie niską ceną. Takie farby mogą okazać się bardzo problematyczne podczas malowania (np. słabo będą kryły ścianę) i ostatecznie wydasz więcej pieniędzy, niż kupując jeden produkt wysokiej jakości. Sprawdź, czy wybrana emulsja nadaje się do pomieszczeń, które chcesz odmalować – inne farby będą przeznaczone dla kuchni czy łazienek, a inne dla pokoju dziennego. Zwróć uwagę, by produkt nie zawierał szkodliwych substancji i szybko wysychał.
Pora na drugi aspekt, czyli wybór koloru. Tutaj bardzo pomocne może okazać się tester farb. To po prostu próbka wybranego koloru emulsji, dzięki której łatwo sprawdzisz, jak dany odcień prezentuje się we wnętrzach. Może mieć formę nie tylko płynną, ale także samoprzylepnego plastra wielokrotnego użytku. Nie musisz kupować całej puszki produktu. Wystarczy jeden taki tester farb, by przekonać się, czy np. oliwkowy będzie pięknie wyglądać na ścianach sypialni. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia proces planowania aranżacji.
Przygotowanie wnętrz
Ostatnie kroki przed naniesieniem pierwszej warstwy gruntu i farby to przygotowanie przestrzeni, w której będą używane te produkty. Zacznij od wyniesienia mniejszych mebli, a te większe ustaw w jednym miejscu w pomieszczeniu. To sprawi, że poruszanie się po pokoju podczas malowania będzie bardziej komfortowe. Wolne przestrzenie przykryj folią malarską, by nie pochlapać np. podłogi farbą. Mniejsze elementy, takie jak przełączniki czy klamki, możesz zabezpieczyć taśmą malarską. Po tym pozostanie Ci zdrapanie starej farby, wypełnienie ubytków w ścianach, ich odtłuszczenie i odkurzenie pomieszczenia. Gotowe – możesz malować!
Zobacz również:
-
Gdzie rośnie pieprz: przewodnik po uprawie, historii i zastosowaniu pieprzu
-
Skrzydłokwiat z żółtymi liśćmi: przyczyny, rozwiązania i porady pielęgnacyjne
-
Jak rosną pistacje: przewodnik od uprawy do zbioru
-
Awokado drzewo: przewodnik od uprawy do korzyści zdrowotnych
-
Dieta redukcyjna: idealna dla zdrowego odchudzania