Ostre noże w kosiarkach ogrodowych kluczem do zadbanego trawnika

Ostre noże w kosiarkach ogrodowych kluczem do zadbanego trawnika

Ostre noże w kosiarkach ogrodowych kluczem do zadbanego trawnika?

Gdy skoszony trawnik wydaje się mniej atrakcyjny, a samo koszenie nieco trudniejsze niż wcześniejsze, oznacza to, że nóż w kosiarce jest stępiony. Nie przycina prawidłowo trawy. Jak to sprawdzić? Oczywiście można wyłączoną kosiarkę przechylić i przyjrzeć się ostrzu noża, jednak lepszym sposobem przekonania się o tym jest spojrzenie na końcówki ściętej trawy.

Kosiarka może trawę ścinać lub szarpać

Równo przycięte końcówki trawy to najlepszy dowód ostrości noża. Jeśli zaś końcówki są poszarpane, z czasem żółkną, nóż trawy nie przycina tylko szarpie, bo jest zbyt stępiony by je ciąć. Oczywiście nie wszystkie końcówki trawy nóż zdąży poszarpać. Przy tępym nożu ścięty trawnik więc jest po prostu nierówny. taki nóż jest do naostrzenia. Jak to zrobić?

Ostrzenie noża kosiarki

Zasady ostrzenia noża kosiarki nie są skomplikowane. Nóż można z powodzeniem ostrzyć w warunkach domowych – na przykład szlifierką. Najpierw jednak należy oczywiście nóż odkręcić.

Noże w kosiarkach ogrodowych często – na skutek uderzeń w kamienie czy inne przeszkody, które są w trawie – ulegają uszkodzeniom. Nawet zdrewniała część rośliny czy patyk na koszonym trawniku może doprowadzić do powstania uszkodzeń noża. Zawsze więc przed ostrzeniem warto nóż obejrzeć. Jeśli jest wygięty – wyprostować – pamiętając, że wygięcia po obu stronach tylnych części noża, są fabryczne i potrzebne. Zdarza się, że na skutek uderzenia w twardą przeszkodę część noża się odłamie. Jeśli zauważymy taką usterkę na naszym nożu, nie pozostaje nam nic innego jak wymiana go na nowy.

Ostrzenie noża

Ostrzenie noża kosiarki zawsze wykonuje się tylko z jednej strony, drugą pozostawiając nieruszoną. Warto przed ostrzeniem oczyścić cały nóż z rdzy i zabrudzeń. Można do tego użyć wełny stalowej, metalowego czyścika kuchennego czy też drobnego papieru ściernego.

Noże w kosiarkach ogrodowych należy ostrzyć tak, by ostrze było ostre, a jego kształt nie zmienił się. Jeśli jest proste, powinno takie pozostać. Jeśli zaokrąglone, również należy pamiętać przy ostrzeniu, by po nim krzywizna została zachowana.

Wyważenie noża kosiarki

Nóż kosiarki obraca się bardzo szybko, więc musi być odpowiednio wyważony. Niewyważony nóż może bowiem nawet doprowadzić do uszkodzenia kosiarki. Jak wyważyć nóż? Już na etapie ostrzenia warto pamiętać o tym, że nóż musi być wyważony i ostrzyć go równomiernie po obu stronach. To jest bardzo ważne, szczególnie gdy z jednej strony są uszkodzenia ostrza, które likwiduje się właśnie poprzez dokładniejsze ostrzenie i usunięcie większej ilości materiału.

Aby wyważyć nóż, nie trzeba używać specjalistycznych urządzeń. Wystarczy jego środek oprzeć – na przykład – na uchwycie śrubokręta. Jeśli nie przechyla się na żadną ze stron – jest dobrze. Jeśli zaś się przechyla, należy właśnie z tej strony – najlepiej przez ostrzenie – usuwać materiał i sprawdzać wyważenie. Jeśli oparty nóż przestał się przechylać, jest dobrze wyważony i można go założyć do kosiarki.

Jeśli szukasz wysokiej jakości kosiarek ogrodowych zapoznaj się z ofertą marki Stiga

1 thought on “Ostre noże w kosiarkach ogrodowych kluczem do zadbanego trawnika?

  1. Świetne porady dotyczące ostrzy kosiarki. Już wiem na co zwracać uwagę. Z pewnością będę się do nich stosować, a mój trawnik będzie wyglądać jeszcze lepiej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *