Szyby do okien — jakie są dostępne rodzaje szyb okiennych?

Jednym z niedocenianych elementów wnętrz są szyby do okien, mimo iż pełnią wiele istotnych funkcji. Od ich jakości i rodzaju zależy stopień izolacji od czynników zewnętrznych jak warunki pogodowe i hałas. Latem chronią przed upałem, z kolei zimą zapobiegają utracie ciepła. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, w jaki więc sposób wybrać odpowiednie szyby okienne, tak, aby były właściwie spełniały swoje funkcje? Poznaj rodzaje szyb w oknach i wybierz właściwie!

Jak prawidłowo wybrać szybę do okna?

Aby dokonać właściwego wyboru szyby do okna, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszym z nich jest rozmiar okna. Wielkość otworu okiennego zależy od rodzaju pomieszczenia, w którym będzie się znajdować oraz jaką mają pełnić funkcję. W takich pomieszczeniach jak salon, pokój dziecka, gabinet lub kuchnia, warto zadbać o odpowiednio większą ilość wpadającego dziennego światła. Z tego powodu szyba okienna powinna być stosunkowo duża.

Oprócz tego należy wziąć pod uwagę grubość szyby w oknie — grubsze szyby są cięższe, a tym samym w większym stopniu obciążają konstrukcję budynku.

Ostatni aspekt to rodzaje szyb. Istnieje ich kilka, a każdy z nich ma swoje atuty.

szyby-w-oknach.jpg

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/produkt/akcesoria/szyby/

Podstawowe rodzaje szyby do okien. Szyby o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa

Istnieje wiele typów szyb do okien PCV, drewnianych, aluminiowych i hybrydowych, do których należą:

  • Bezpieczne szyby okienne — pokrywa się je folią PWB oraz wykonuje z dwóch warstw szkła. W ten sposób szyba okienna jest bardziej wytrzymała.
  • Szyby hartowane — do ich produkcji używa się szkła hartowanego. Podczas stłuczenia rozbijają się na liczne, aczkolwiek tępe kawałki, dzięki czemu nie zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu, ponieważ wyeliminowano ryzyko skaleczenia. Są również bardziej odporne na działanie skrajnych temperatur i uszkodzenia mechaniczne.
  • Szyby antywłamaniowe — najczęściej stosowane w witrynach sklepowych. Są grubsze od innych szyb, a ich zbicie jest znacznie trudniejsze.

Ciekawym wyborem są szyby specjalne: pancerne, zbrojne i kuloodporne — zalicza się je do grupy szyb antywłamaniowych. Swoje zastosowanie mają w miejscach, gdzie istnieje większe ryzyko włamania, np. w bankach lub sklepach jubilerskich. Oprócz tego wykazują też ognioodporność, dlatego poleca się je do okien w kuchni.

Szyby do okien z udogodnieniami

Osoby szukające praktycznych rozwiązań z pewnością zainteresują się szybami:

  • Samoczyszczącymi — jest to zalecany rodzaj szyby do okien głównie dla osób, które z różnych względów nie myją okien zbyt często. Produkty te mają specjalną strukturę, która sprawia, że padający deszcz w znacznie mniejszym stopniu zostawia zacieki i smugi.
  • Absorpcyjnymi — rodzaj ten sprawdza się w pomieszczeniach, w których pod wpływem dużej ekspozycji na światło znacznie podwyższa się temperatura powietrza. Dzięki tego typu szybom ciepło słoneczne odizolowuje się, a tym samym w pomieszczeniu zaczyna być chłodniej.

Unikalnie prezentują się szyby w postaci witraży. Utrudniają widoczność, dzięki czemu sprawdzą się np. w łazience. Samo rozwiązanie wygląda ciekawie i niecodziennie.

Szyba okienna a współczesne rozwiązania

Obecnie popularność zyskują szyby zespolone. Mają co najmniej trzy tafle szkła, które oddziela ramka dystansowa, wypełniona absorberem pary wodnej.

Ze względu na swoją konstrukcję, w znacznym stopniu pomagają utrzymać właściwą temperaturę w pomieszczeniu, co gwarantuje wysoki wskaźnik izolacji ciepła.

Trzy rodzaje wyróżniającego się szkła okiennego

Kiedy w pomieszczeniu jest za dużo światła, a tym samym panuje zbyt wysoka temperatura, stosuje się antisol, czyli barwione w specjalnej masie szkło. Szyby z niego wykonane wyróżniają się nie tylko kolorem, ale także pochłaniają energię słoneczną.

Z kolei szkło ozdobne oprócz walorów estetycznych zwiększa prywatność za pomocą deformowania obrazu lub jego rozmycia.

Okna z szybami refleksyjnymi pokrywa się powłoką odbijającą światło, co także eliminuje ryzyko mocnego nagrzania pomieszczenia.

Jak wybrać odpowiednią szybę okienną?

Przed złożeniem zamówienia szyby do okna, należy określić swoje oczekiwania i potrzeby, w czym może pomóc profesjonalny salon z oknami. Wykwalifikowany pracownik na podstawie uzyskanych od klienta informacji wybierze odpowiednie rozwiązanie, określając parametry szyby. Warto jednak wiedzieć, że rodzaj szyby jest głównym czynnikiem wpływającym na wysokość ceny okna, aczkolwiek komfort jego użytkowania jest tego wart.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *