Aranżacje wnętrz - sztuka czy rzemiosło

Aranżacje wnętrz - sztuka czy rzemiosło

Aranżacje wnętrz – sztuka czy rzemiosło?

W życiu każdego z nas przychodzi moment, w którym stajemy przed ważnym wyborem. Jednym z nich jest aranżacja pomieszczeń w nowo zakupionym domu czy mieszkaniu. W jaki sposób jej dokonać? Czy zmierzyć się z tym na własną rękę, czy może podjąć współpracę z zewnętrzną firmą?

Aranżacje mieszkań we własnym zakresie

Odpowiadając na tytułowe pytanie, aranżacja wnętrza zdecydowanie jest formą sztuki. Panują tu reguły, jednak umiejętne naginanie ich i indywidualizacja wnętrza sprawiają, że pomieszczenia nabierają wyjątkowego charakteru. Gdy jednak zamierzamy projektować mieszkanie we własnym zakresie, musimy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach.

Po pierwsze – czas

Aranżacje mieszkań to bardzo czasochłonne zajęcie. Jeśli tylko chcemy uzyskać wnętrza szyte na naszą miarę i nie sugerować się gotowymi projektami pełnymi rozwiązań, które mogą nas nie satysfakcjonować, musimy uzbroić się w dużą cierpliwość. To proces, który wymaga nie tylko przygotowania własnych projektów z uwzględnieniem dokładnych wymiarów pomieszczeń, ale również zwrócenia uwagi na styl, w jakim chcemy urządzić mieszkanie, a gdy dopasujemy już do niego meble i inne elementy wystroju, musimy zadbać, by na przykład nie pomniejszyły optycznie naszego mieszkania.

Wymiary

Jednym z najważniejszych aspektów projektowania każdego wnętrza, jest dokładne zwrócenie uwagi na wymiary przez dokonanie osobistych pomiarów. Oczywiście, wymiary mieszkania powinniśmy mieć podane w jego rzucie. Niestety, często mogą się one różnić od wymiarów użytkowych, a czasem nawet kilka centymetrów różnicy wymusi na nas ułożenie planu na aranżację od nowa.

Funkcjonalność i pomysł

Własne aranżacje wnętrz wymagają od nas pomysłów, które często przychodzą dopiero z doświadczeniem. Warto, aby nasze mieszkanie podzielone zostało na strefy związane z zastosowaniem danych pomieszczeń w zależności od ich położenia w naszym mieszkaniu. Kluczem będzie tu położenie słońca w ciągu dnia.

Strefa sypialniana powinna znaleźć się po wschodzniej lub południowo-wschodniej stronie. Dzięki temu w ciągu dnia pomieszczenie nie nagrzewa się od słońca utrudniając zasypianie, a o poranku jesteśmy witani jego promieniami rozświetlającymi wnętrze, co znacznie uprzyjemni i ułatwi wybudzanie.

Podobnie jak sypialnię, również jadalnię powinno się przemyśleć w miejscu o mniejszym nasłonecznieniu. To wnętrza, które nagrzewają się podczas gotowania, co w połączeniu z operującym słońcem może stanowić mieszankę znacznie obniżającą nasz komfort.

Przeciwieństwem poprzednich są pokoje dzienne. W nich chcemy zmieścić jak najwięcej naturalnego światła, ponieważ to właśnie w tych pomieszczeniach przebywamy najczęściej w ciągu naszego dnia. W tym zakresie mieści się zarówno aranżacja salonu, jak i pokoi mieszkalnych oraz gabinetów.

Własny projekt – podsumowanie

Podczas dokonywania własnej aranżacji, powinniśmy trzymać się pewnych punktów. Należą do nich:

  • dokonywanie własnych pomiarów pomieszczeń (możliwe różnice między powierzchnią użytkową, a deklarowaną)
  • podział mieszkania na strefy w zależności od zastosowania pomieszczeń
  • określenie stylu, w jakim zamierzamy urządzić mieszkanie
  • zwrócenie uwagi na grę kolorów (unikanie ciemnych tonacji w niewielkich pomieszczeniach)
  • pamięć o tym, że niekorzystne optycznie są zarówno puste przestrzenie, jak i nadmiar elementów w wystroju

Aranżacja wnętrz – pomoc profesjonalisty

Oprócz własnego projektu, możemy skorzystać z usług firmy, która wyręczy nas w jego wykonaniu. Jeśli nie narzekamy na nadmiar czasu, bądź przed nami jest dopiero pierwszy projekt, a chcemy uzyskać satysfakcjonujące nas efekty, warto powierzyć pracę projektowania zewnętrznej firmie. Przez taką współpracę jesteśmy też w stanie uczyć się projektu i tego, na co zwrócić uwagę przy jego wykonywaniu, szczególnie jeśli do współpracy dobierzemy projektanta, który zaangażuje nas w cały proces, takiego jak na przykład Fabryka Projektów.

Taka firma przeprowadzi nas przez cały proces projektowania wnętrz, począwszy od pełnej indywidualizacji naszego projektu objawionej w dokładnych pytaniach o preferencje związane ze stylem czy ulubionymi kolorami, jak i ocenę wariantów projektów z możliwością wprowadzenia poprawek. Wszystko to sprawi, że projektowanie mieszkania będzie dla nas nie tylko pouczające, co pozwoli wyciągnąć nam wiedzę na przyszłość do samodzielnego wprowadzania satysfakcjonujących zmian i umożliwi stworzenie projektu, który zachwyci nie tylko nas, ale również każdego naszego gościa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *