Czy wiesz, w jaki sposób ćwiczyć mięśnie Kegla? Poznaj korzyści płynące z tego prostego ćwiczenia!

Czy wiesz, w jaki sposób ćwiczyć mięśnie Kegla? Poznaj korzyści płynące z tego prostego ćwiczenia!

Czy wiesz, w jaki sposób ćwiczyć mięśnie Kegla? Poznaj korzyści płynące z tego prostego ćwiczenia!

Choć mięśnie Kegla nie są pierwszym, oczywistym skojarzeniem, które przychodzi nam do głowy na myśl o treningu, warto o nich pamiętać i dbać o ich sprawność, szczególnie jeśli planujemy potomstwo oraz w okresie ciąży i połogu.

Mięśnie Kegla, czyli które?

Są to mięśnie łonowo-guziczne, nazywane również mięśniami dna miednicy. Ich potoczna nazwa pochodzi od nazwiska lekarza Arnolda Kegla, który ponad 70 lat temu opracował specjalny zestaw ćwiczeń wzmacniających oraz uelastyczniających je i jednocześnie zapobiegające wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Ta dolegliwość bardzo często spotyka kobiety po porodzie i charakteryzuje się mimowolnym, niekontrolowanym wyciekaniem niewielkich ilości moczu podczas aktywności fizycznej oraz w trakcie śmiechu, kaszlu czy kichania. Jest bardzo uciążliwa, a nieleczona może prowadzić do coraz poważniejszych postaci, które będą wymagały interwencji chirurgicznej.

Jakie znaczenie dla ciężarnych kobiet mają mocne mięśnie Kegla?

Przede wszystkim dobrze napięte i silne mięśnie dna miednicy pozwalają na łatwiejszy i mniej bolesny poród, ułatwiają również powrót do formy sprzed ciąży. Ponadto pomagają się wyciszyć i zrelaksować, a w dłuższej perspektywie poprawiają doznania seksualne.

W czasie porodu zazwyczaj ulegają one znacznemu rozciągnięciu, przez co młode mamy często mają problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, a nawet wypadaniem narządów rodnych. Aby temu zapobiec, najlepiej regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla, zarówno w ciąży, jak i podczas połogu.

Warto pamiętać, że ten rodzaj treningu nie jest zarezerwowany wyłącznie dla ciężarnych, lecz przynosi korzyści wszystkim kobietom, bez względu na wiek.

Zobacz też: https://humana-baby.pl/blog/miesnie-kegla-jak-cwiczyc/

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Dużą zaletą jest to, że do tego rodzaju ćwiczeń nie trzeba się specjalnie przygotowywać, kompletować stroju sportowego czy karnetu na siłownię. Można je wykonywać niemal wszędzie, nawet podczas pracy przy komputerze, oglądania serialu czy czytania książki, poświęcając na to zaledwie kilka minut dziennie. Ćwiczyć można w dowolnej pozycji – na stojąco, siedząco lub leżąco – choć ta ostatnia pozycja jest zazwyczaj najłatwiejsza dla początkujących kobiet. Najprostszym i najpopularniejszym sposobem ćwiczeń jest po prostu napinanie i rozluźnianie mięśni. Najlepiej wykonywać je w seriach, np. po 10 regularnie rano i wieczorem. Na początek dobrze jest zacząć od jednej serii, stopniowo zwiększając ich ilość co 1-2 tygodnie. Pierwsze efekty można zauważyć już po miesiącu regularnych ćwiczeń.

Należy jednak pamiętać o tym, że kluczową kwestią w treningu mięśni Kegla jest ich właściwe zlokalizowanie i wyczucie. Większość kobiet nie ma z tym większego problemu, gdyby jednak się on pojawił, warto skorzystać z porady i pomocy ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *