Co wpływa na wysokość kosztów budowy domu w obecnych czasach?

Co wpływa na wysokość kosztów budowy domu w obecnych czasach?

Co wpływa na wysokość kosztów budowy domu w obecnych czasach?

Obecnie koszty budowy domów są coraz wyższe przede wszystkim ze względu na wzrost kosztów materiałów budowlanych. Dodatkowo wysokie ceny ziemi sprawiają, że osoby nieposiadające swojego gruntu pod budowę, muszą wydać ogromne kwoty na zakup samej działki.

Wzrost cen materiałów budowlanych 

Najważniejszym czynnikiem, kształtującym wysoki koszt budowy domów w obecnych czasach, jest wzrost cen materiałów budowlanych. We wrześniu 2021 roku ceny materiałów budowlanych były wyższe średnio o 21%, w porównaniu z sytuacją sprzed 12 miesięcy. Analitycy przewidują, że ten wzrost cen będzie nadal następował, chociaż już nie w takiej skali. Najszybciej rosną ceny drewna, a tym samym płyt OSB, a także stali i styropianu. 

Wzrost płac, wysokie koszty zakupu działek 

Na rosnące koszty budowy domów wpływa także wzrost płac – zarówno pensji minimalnej, jak i średniej. Tym samym ekipy budowlanej biorą coraz więcej pieniędzy za prace, a dodatkowo przedsiębiorcy zatrudniający pracowników są zmuszeni zwiększać ich wynagrodzenia. Osoby, które nie posiadają własnej działki, tylko decydują się na jej zakup, muszą wydać ogromne kwoty, ponieważ ceny ziemi rosną bardzo szybko. 

Projekty domów tanich w budowie 

Wiele osób szuka projektów domów tanich w budowie, które umożliwią szybkie i sprawne stworzenie ich wymarzonej nieruchomości. Projekty domów tanich w budowie znajdziesz na domoweklimaty.pl

Adam

Projekt domu Adam to dom o prostej bryle, z dachem dwuspadowym, o powierzchni 67 metrów kwadratowych. W domu znajduje się salon z jadalnią, kuchnia, dwie łazienki oraz dwie sypialnie i wyjście na taras. Taki dom jest idealny dla rodziny składającej się z dwóch, trzech lub czterech osób. Dodatkowo istnieje możliwość adaptacji strychu i powiększenia przestrzeni. 

Przeczytaj także: Optymalizacja kosztów budowy na przykładzie projektów domów o prostej bryle, które są tanie w budowie

Alfa 13

Alfa 13 to projekt domu o powierzchni 80 metrów kwadratowych. Dom składa się z salonu, kuchni, dwóch sypialni, dwóch łazienek i schowka. Dodatkowo dostępne jest jedno zadaszone miejsce parkingowe. Prosta bryła budynku sprzyja niższej cenie, a dodatkowo wprowadzono tutaj specjalne rozwiązania zmniejszające koszty użytkowania takie jak system wentylacji z rekuperacją i ogrzewanie gazowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *