Po gondoli przychodzi czas na wózek spacerowy. Jeśli kupujesz go jeszcze przed narodzinami dziecka, to zwykle bierzesz pod uwagę modele 3 w 1 lub 2 w 1, gdzie jeden stelaż służy zarówno do podtrzymywania gondoli, jak i elementu wózka spacerowego. Jeśli nie decydujesz się na taki model, pozostaje ci zakup tego, który sprawdza się dla dzieci od narodzin, czyli spacerówka rozkładana niemal na płasko z odpowiednim profilowaniem. Możesz również na spacerówkę zdecydować się nieco później i zakupić ją dopiero wtedy, gdy Twoje dziecko zacznie siedzieć. Spacerówka parasolka to już wybór dla starszych dzieci i na krótsze trasy.
Zwróć uwagę na stelaż
Przy wyborze wózka spacerowego niezwykle ważny jest lekki stelaż, a także jego łatwe składanie. Jeśli mieszkasz na wysokim piętrze w bloku, to ten aspekt będzie miał dla Ciebie szczególnie duże znaczenie. Jednak ważny jest również wtedy, gdy podróżujesz z dzieckiem, gdyż wielokrotnie będzie go wkładać do bagażnika i z niego wyciągać. Zatem z jakiego materiału powinien być wykonany? Najlepiej aluminium, które jest bardzo lekkie. Jeszcze lżejsze są stelaże z włókna karbonowego. Jednak póki co za takie wózki spacerowe dziecięce trzeba zapłacić znacznie więcej. Jednak jeśli budżet nie stanowi problemu, to oczywiście warto w taki wózek zainwestować. Obecny jest zarówno w nowoczesnych wózkach 2w1 prestiżowych marek, jak i wózkach spacerowych.
Ważne są koła
Istotne znaczenie mają koła wózka, a właściwie materiał, z którego zostały wykonane. Najlepszej jakości wózki posiadają koła z materiału antyprzebiciowego. Do jazdy po nierównym terenie sprawdzą się modele z większymi kołami. Mniejsze można wybrać do spacerowania z wózkiem po asfalcie. Mogą być piankowe lub wykonane z gumy albo też tworzywa sztucznego. Pompowane są uważane za najlepszy wybór ze względu na to, że dobrze amortyzują wstrząsy. Piankowe są najlżejsze i najłatwiej się nimi manewruje. Koła żelowe posiadają dętkę wypełnioną żelem, dzięki temu są odporne na przebicie. Są do tego uniwersalne na różne nawierzchnie. Dziecięce wózki spacerowe z takimi kołami z reguły są najdroższe.
Pasy zapewnią dziecku bezpieczeństwo
Warto zwrócić uwagę na obecność w wózku spacerowym pasów bezpieczeństwa. 3-punktowe to absolutne minimum, jednak najlepiej sprawdzają się 5-punktowe. Bardzo istotne znaczenie ma również profil wózka. Wózki dla dzieci od urodzenia do roku powinny być dodatkowo usztywniane. Miękkie wózki, czyli parasolki są przeznaczone dla szkrabów w wieku 2-3 lat. Trzeba oczywiście zaznaczyć, że nie są to wózki na długie spacery. Dziecko powinno mieć bowiem zapewnione odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Zatem z takich modeli lepiej zrezygnować albo stosować sporadycznie.
Wyciągany pałąk i ruchoma rączka – dla Twojej wygody
Kolejną ważną kwestią na jaką należy zwrócić uwagę jest wyciągany pałąk. To element, który często większym dzieciom przeszkadza. Ważne, by można go było zdemontować bez większych problemów. Ruchoma rączka przydaje się z kolei zarówno w przypadku większych, jak i mniejszych dzieci. Dzięki temu dziecko może się być wożone zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Wiele dzieci wbrew pozorom lubi jeździć tyłem, aby mieć stały kontakt ze swoją mamą, ale są i takie które lubią obserwować świat przed sobą. Zatem uniwersalny wózek będzie najlepszym wyborem.
Czy warto wybierać spacerówkę w zestawie 3w1?
Niewątpliwie ważnym kryterium przy wyborze wózka spacerowego jest cena. Najbardziej korzystnie pod tym względem wypada wózek z zestawu 3w1. Jednak jego funkcjonalność można ocenić dopiero w trakcie użytkowania. Ważne jest by był zwrotny i nie był nazbyt ciężki. Wiele mam z tego powodu mimo wszystko decyduje się na zakup dodatkowej lżejszej spacerówki i wtedy okazuje się, że zakup wózka 2w1 lub 3w1 nie był tak opłacalny, jak początkowo sądziły. W tej kwestii warto poradzić się innych matek. Na forach internetowych można znaleźć wszak wiele opinii albo zasięgnąć po opinie swoich koleżanek.
Wybór wózka spacerowego nie jest prosty. Jednak korzystając z naszego krótkiego poradnika możesz mniej więcej zorientować się w tym, jakie masz możliwości. Na pewno podejmiesz właściwą decyzję!