Jednym z najsmaczniejszych składników deserów, w tym słynnego tiramisu, jest serek mascarpone. Jak może sugerować jego nazwa, serek wywodzi się z północnej części Włoch, z Lombardii.
Co to jest serek mascarpone?
Kraj ten obfituje w smaczne odmiany serów i w tym przypadku nie jest inaczej. Niegdyś rarytas (produkowany jedynie jesienią i zimą, i to na niewielką skalę), wytwarzany jest wciąż ze śmietanki, zamiast z mleka krowiego, o miękkiej konsystencji gęstego kremu. Występuje w kolorze białym lub kremowym, a w smaku jest słodkawy.
Do konsumowania go należy przejść dość szybko, dlatego że ma tendencję do szybkiego psucia się. Zapakowany fabrycznie powinien być przechowywany w lodówce lub chłodnym miejscu, dla dłuższego zachowania świeżości. Mimo że swoją sławę zdobył jako składnik deseru tiramisu, można go także jeść osobno, jako serek do smarowania pieczywa, zamiast masła.
Sprawdza się również jako dodatek do makaronów i sosów, także tych przygotowywanych z warzywami i mięsem, nie jest on dedykowany tylko i wyłącznie do słodkich deserów i przekąsek.
Czym można zastąpić serek mascarpone?
Czasem może się zdarzyć, że serek mascarpone nie jest dostępny w sklepie, albo sklepy nie są tego dnia otwarte, a jest on niezbędnym składnikiem wykonywanego przepisu. W takich sytuacjach można zastąpić włoski przysmak innym włoskim serem, ricottą. Ser sam świetnie się sprawdza jako solowe danie, ale także dodatek do ciast, naleśników, deserów czy farszy.
Jedno opakowanie serka odpowiada jednemu opakowaniu mascarpone. W przypadku braku i tego składnika możliwe jest także posiłkowanie się śmietaną kremówką wymieszaną z żelatyną. Aby podmiana się powiodła, konieczne jest ubicie śmietany na sztywną masę, a w trakcie ubijania dodanie do niej łyżeczki żelatyny rozpuszczonej w pięciu łyżkach ciepłej wody.
Bardzo ważne jest rozpuszczenie żelatyny do ostatniego kryształka, w innym wypadku w śmietanie mogą pozostać mało estetyczne glutki, a śmietana może niewystarczająco stężeć. Odmierzając proporcję do ciasta czy deseru, należy założyć, że jedno opakowanie serka mascarpone, wymienione na liście składników, odpowiadało 400 ml śmietany kremówki.
Wśród porad w kwestii godnego substytutu serka mascarpone znaleźć można także porady, w jaki sposób zrobić serek samemu, w domowych warunkach. Opcja dla ambitnych kucharzy, lubiących eksperymenty w kuchni. W tym celu niezbędny będzie litr śmietany podgrzany do 90°C i dodanie do niego kilka mililitrów kwasku cytrynowego.
Po powolnym mieszaniu czystą łyżką przez około 10 minut tych dwóch składników i odczekaniu aż śmietana się zetnie, powstały serek wystarczy przecedzić przez gęstą gazę albo pieluchę tetrową i wycisnąć, jak w przypadku sera twarogowego.
Po ostudzeniu można wykorzystać masę jako zamiennik serka mascarpone. Według niektórych źródeł całkiem trafnym substytutem serka mascarpone może być zmielony, tłusty twaróg, pochodzący z mniej masowych źródeł.
Dla delikatniejszego efektu możliwe jest wymieszanie tego samego serka ze słodką śmietaną 36%, w proporcjach pół na pół. Jest to na pewno opcja korzystniejsza finansowo.
Zobacz również:
-
Jak zrobić domową pizzę z dowolnymi dodatkami? Przepis krok po kroku
-
Czy makarony BIO są kluczem do zdrowszej diety? Poznaj ich zalety i zastosowanie
-
Poznaj sekret udanego grillowania. Odpowiednia temperatura to klucz do idealnych potraw
-
Jak upiec idealne ciasto bez użycia jajek
-
Domowa pizza, przepisy: jak samodzielnie przygotować idealną pizzę
kocham ten serek! jest taki pyszny. co prawda nie da się go sporo zjeść, ale stanowi świetny dodatek do ciast i deserów. A naleśniki jak z nim smakują. Rewelacja. Polecam!