Opinie o koniczynie są różne – od bardzo pożytecznej leczniczo i kosmetycznie rośliny do chwastu, który zajmuje trawnik. Koniczyna pojawia się, kiedy trawnik jest osłabiony – brakuje słońca i składników odżywczych. Koszenie trawy na mniej niż 5 centymetrów osłabia trawę. Koniczyna jest przysmakiem wielu domowych pupili: kawii domowej (świnki morskiej), niektórych gatunków żółwi, królików. Jak postępować z koniczyną: zostawić, czy usuwać?
Wizja ogrodu
Każdy właściciel ogródka ma swoją wizję, jak powinno wyglądać jego miejsce rekreacji i wypoczynku. Jedni lubią, kiedy trawnik przypomina ukwieconą łąkę i nie przeszkadzają im koniczyny i różne kwiaty, inni uważają, że trawnik powinien przypominać jednokolorowy zielony dywan i absolutnie nie chcą żadnych kwiatów. Panują dwa podejścia do koniczyny – zwalczanie lub sadzenie.
Zwalczanie koniczyny
Pojawieniu się koniczyny lepiej zapobiegać niż zwalczać. Na dwa tygodnie przed posianiem nasion trawy całą powierzchnię przeznaczoną darń herbicydem – jest to środek, który zwalcza koniczynę. Środek przenika do wnętrza koniczyny, niszczy jej część naziemną i korzenie. Dwa tygodnie wystarczy, aby środek zaczął działać i koniczyna nie wyrosła. W zwalczaniu koniczyny pomaga też odpowiednia pielęgnacja trawnika i koszenie. Pojawiające się kępki koniczyny można wyrywać ręcznie, chociaż jest to pracochłonne i trzeba na to poświęcić sporo czasu.
Koniczyna jako nawóz
Jeżeli nie chcemy koniczyny na trawniku, to po skoszeniu można wykorzystać ją jako nawóz. W ten sposób dzięki zwalczaniu koniczyny, inne rośliny mogą mieć z niej pożytek. Koniczyna żyje w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, żyjącymi w korzeniach rośliny. Dzięki nawozowi z koniczyny magazynowany jest azot i zwiększają się składniki odżywcze i żyzność gleby. Zielony nawóz z koniczyny jest naturalny i nie powoduje skutków ubocznych dla gleby i roślin. Ekologiczne nawozy są priorytetem, ponieważ można je wytworzyć na swojej działce.
Lecznicze właściwości koniczyny
Koniczyna jest popularną rośliną. Rośnie w zasadzie wszędzie. Nie ma wielkich wymagań glebowych, za to mnóstwo właściwości leczniczych. Zwalczanie koniczyny nie powinno wiązać się z jej marnowaniem, ale wykorzystaniem w lecznictwie domowym. Koniczyna w zależności od gatunku ma działanie wykrztuśne, moczopędne, uspokajające, przeciwbólowe. Pomaga na bóle menstruacyjne oraz w zwalczaniu objawów menopauzy i w leczeniu trądziku androgennego. Wykorzystuje się ją do produkcji kosmetyków. Jest cenną rośliną leczniczą
Zwalczanie koniczyny jest męczące. Największe znaczenie gospodarcze ma koniczyna czerwona, koniczyna biała, koniczyna białoróżowa. Koniczynę można wykorzystać do tworzenia ogrodowej łączki. Liście koniczyny ładnie wyglądają nawet po kilku dniowej suszy. Ma sporą zawartość białka, dzięki czemu jest pełnowartościową paszą dla zwierząt gospodarskich. Dzieci wierzą, że czterolistna koniczyna przynosi szczęście i lubią bawić się w poszukiwanie łodyg z czterema listkami.
Zobacz również:
-
Gdzie rośnie pieprz: przewodnik po uprawie, historii i zastosowaniu pieprzu
-
Skrzydłokwiat z żółtymi liśćmi: przyczyny, rozwiązania i porady pielęgnacyjne
-
Awokado drzewo: przewodnik od uprawy do korzyści zdrowotnych
-
Jak rosną pistacje: przewodnik od uprawy do zbioru
-
Dieta redukcyjna: idealna dla zdrowego odchudzania