Hosty to łacińskie określenie funkii. Zaliczane są do grona bylin ozdobnych, które są bywalcami ogrodów ze względu na dekoracyjne liście. O ich wyborze decyduje także ich przystosowanie do rozwoju w zacienionych i wilgotnych miejscach. Przedstawiamy najważniejsze, pomocne informacje o uprawie host.
Charakterystyka – jak wyglądają hosty?
Poszczególne odmiany host mogą zdecydowanie różnić się pomiędzy sobą. Odnosi się to także do rozmiarów osiągane przez te kwiaty. Jedne mogą rosnąć w kępach, których wysokość z powodzeniem przekracza metr.
Inne z kolei najlepiej prezentują się pojedynczo lub występują w odmianach karłowych o wysokości nie większej niż 10 cm.
Najmniejsze odmiany dedykowane są do pojemników lub do sadzenia w grupach. Mnogość dostępnych odmian, które są zróżnicowane pod względem barw i wielkości, umożliwia wzbogacenie ogrodu o fascynujące egzemplarze.
Hosty ich pochodzenie i naturalne miejsce występowania
Hosty wywodzą się z Dalekiego Wschodu. Stąd w naturalnym środowisku można je z łatwością spotkać w Chinach, Korei i Japonii. Nazwę zawdzięczają nadwornemu lekarzowi cesarza Austrii, Tomaszowi Host.
Aktualnie, zostało wyodrębnione ok. 40 gatunków tych kwiatów.
Jak przygotować sadzonki hosty i jak je sadzić?
W przypadku host, ogrodnicy nie muszą spełniać szeregu skomplikowanych wymogów, jednak muszą przestrzegać kilku podstawowych kwestii, które umożliwią prawidłowy rozwój.
Sadzonki hosty bardzo łatwo wyodrębnia się poprzez podział karp w okresie wiosennym, kiedy można ocenić czy nad ziemią pojawiła się wystarczająca ilość pąków liściowych. Później należy za pomocą szpadla podzielić je na mniejsze części. Nowa sadzonka powinna posiadać co najmniej jeden pąk liściowy i kilka korzonków.
Świeże sadzonki należy rozsadzać na nowe miejsca, ale koniecznie należy pamiętać o zapewnieniu właściwych odstępów uzależnionych od rozrostu rośliny.
Choć największą łatwością charakteryzuje się podział młodej karpy, to rozsadzanie, tudzież rozmnażanie, host można z powodzeniem dokonywać przez cały rok. Jednak w upalnych miesiącach konieczne jest zapewnienie im wilgotnego podłoża, które ułatwi adaptację w nowym miejscu.
Gdzie sadzić hosty?
Jedną z najistotniejszych zalet hostii jest posiadanie bardzo małej ilości wymagań w związku z preferowanym stanowiskiem. Stanowią rewelacyjną ozdobę miejsc, w których może rosnąć bardzo mała ilość roślin. Hosty najlepiej rosną w cienistych miejscach.
W odniesieniu do host wiążąca jest zasada, która wskazuje, że do najbardziej zacienionych miejsc powinny być wybierane kwiaty o najciemniejszych liściach. W myśl tej zasady nie należy sadzić białej lub jasnej funki na nasłonecznionych stanowiskach. Działanie bezpośrednich promieni słonecznych powoduje powstawanie licznych oparzeń na liściach.
Hosty nie mogą być sadzone w ciężkiej i mokrej glebie. Zalecany jest wybór miejsc posiadających żyzne i miękkie podłoże. Nadmiar wody wywiera szkodliwy wpływ na rozwój rośliny.
Ze względu na dostosowanie do wzrostu w otoczeniu innych roślin, funkie mogą być elementem rabaty. Przed ulokowaniem jej na rabacie, należy uwzględnić przyszły rozrost i ekspansję na pobliskie miejsca.
Uprawa host w doniczkach
Posiadacze host lub osoby, które chciałyby je mieć, ale nie posiadają odpowiedniej ilości miejsca, mogę zdecydować się na zasadzenie host w doniczkach. Okazuje się, że funkie rewelacyjnie rosną w doniczkach.
Jednak należy pamiętać o wyborze odpowiedniego stanowiska, spełniającego przede wszystkim warunki związane z zacienieniem. Nie mniej jednak, posiadanie host w doniczkach umożliwia ich swobodne przestawianie, co pozwala na tworzenie nowych kompozycji. Co ważne, w doniczkach z powodzeniem można uprawiać różne odmiany.
Najpiękniejsze odmiany host
Wewnątrz grupy host znajduje się cały szereg zachwycających odmian, które znacząco różnią się pomiędzy sobą. Reprezentują całą gamę odcieni zielonego koloru, a dodatkowo ukoronowaniem ich urody są piękne kwiaty na wydłużonych łodygach.
Botanicy wyodrębnili odmiany, a czynnikiem decydującym o zaszeregowaniu jest m.in. kolor liści. Dla osób, które poszukują host o dużej rozecie polecany jest wybór Hosta Blue Angel.
Na kolorowej rabacie pięknie prezentuje się Hosta Patriot, która posiada jasną obwódkę liści. Z kolei White Feather cechuje się posiadaniem niemalże całych białych liści, co umożliwia nadanie rabacie unikalności.
Osoby poszukujące egzotycznych rozwiązań mogą pokusić się o wybór odmiany Halcyon, która posiada liście w kolorze szaro-niebieskim. Natomiast Hostą osiągającą wyższe wysokości jest odmiana Big Daddy.
Dobrej jakości sadzonki funkii w wielu odmianach znaleźć można tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/hosta-funkia/. W sklepie firmy BENEX każda odmiana opisana jest dokładnie pod kątem sadzenia oraz pielęgnacji.
Mnogość odmian host pozwala na znalezienie rośliny idealnej do każdego ogrodu i pasującej do przygotowanej aranżacji. Rewelacyjnie prezentują się jako wypełnienie cienistych miejsc. Na uwagę zasługuje także fakt, że bardzo łatwo jest je rozmnożyć i je właściwie pielęgnować. Hosty bardzo rzadko chorują, dlatego nie wymagają przeprowadzania specjalistycznych zabiegów prewencyjnych.
Zobacz również:
-
Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące
-
Gdzie rośnie pieprz: przewodnik po uprawie, historii i zastosowaniu pieprzu
-
Skrzydłokwiat z żółtymi liśćmi: przyczyny, rozwiązania i porady pielęgnacyjne
-
Jak rosną pistacje: przewodnik od uprawy do zbioru
-
Awokado drzewo: przewodnik od uprawy do korzyści zdrowotnych