Jak dbać o cienkie włosy

Jak dbać o cienkie włosy i jak je wzmacniać?

Jeżeli jesteś posiadaczką cienkich włosów i zastanawiasz się, jak odpowiednio o nie dbać, to ten uniwersalny poradnik pozwoli Ci zafundować im odpowiednią pielęgnację. Od razu należy zaznaczyć, że włosy cienkie mogą różnić się od siebie porowatością, dlatego odpowiednie kosmetyki do włosów należy dobierać pod tym kątem. Warto dowiedzieć się, jak jak wzmacniać włosy cienkie.

Czym charakteryzują się cienkie włosy?

Cienkie włosy charakteryzują się tym, że ich osłonka składa się z mniejszej ilości łusek. Są więc bardziej podatne na wypadanie, ale i przesuszenie. Nie oznacza to oczywiście, że włosy cienkie nie mogą być zdrowe, niskoporowate, z przylegającymi do łodygi łuskami. Mniejsza objętość osłonki ochronnej sprawia, że włosy cienkie mają średnicę 2-2,5 razy mniejszą niż włosy grube. Najczęściej jest to od 0,03 do 0,04 mm. Jak już wspomnieliśmy włosy cienkie mogą być niskoporowate. Jednak na skutek zabiegów pielęgnacyjnych czy niekorzystnych czynników zewnętrznych mogą stać się średnioporowate czy wysokoporowate, czyli posiadające odchylone łuski od łodygi. Włosy cienkie potrzebują delikatnego traktowania, dlatego należy zwracać uwagę na skład kosmetyków do włosów, które się stosuje.

Co szkodzi cienkim włosom? To musisz wiedzieć!

Cienkie włosy mają skłonność do przesuszania się na skutek działania promieniowania UV, ale i agresywnych substancji. Kosmetyki do włosów cienkich i delikatnych nie powinny posiadać w składzie parabenów, silikonów, olejów mineralnych, wszelkich pochodnych ropy naftowej, które obciążają pasma. Takich włosów nie można również zbyt często poddawać zabiegom proteinowym. Można stawiać na taką odbudowę w przypadku kruchości i łamliwości włosów po farbowaniu, jednak po szampony i odżywki z proteinami należy sięgać raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie, by nie stały się zbyt sztywne i w związku z tym łamliwe. Przy myciu włosów cienkich należy unikać nadmiernego pocierania. Najlepiej wycierać je w bawełniany ręcznik, ale nie można ich wykręcać.

Jakie kosmetyki do włosów cienkich warto wybrać?

Jeżeli zastanawiacie się, jakie kosmetyki do włosów cienkich wybrać, to na pewno powinny mieć one lekką formułę bez SLS, SLES czy alkoholu. Warto postawić na szampon do włosów cienkich na bazie kwasu hialuronowego i odżywkę humektantową. Jednak zamiast stosować tylko szampon i odżywkę, można zdecydować się na mycie metodą OMO. W tym przypadku najpierw na długości włosów, z pominięciem ich nasady, nakłada się odżywkę na bazie aloesu, czy też kwasu hialuronowego. Takie składniki wiążą wodę w strukturze włosa, a jednocześnie wypełniają ich ubytki. Włosy mogą dłużej pozostawać nawilżone i odżywione. Po nałożeniu odżywki można zająć się skórą głowy i włosami u nasady. Nakładamy na nie szampon z niskocząsteczkowym kwasem hialuronowym, który głęboko wnika w strukturę włosa. Jeżeli występują problemy skóry głowy, to warto szukać w składzie niacynamidu, czy też skwalanu. Ten ostatni zmiękcza włosy, natłuszcza je i nawilża. Dodatkowo może podnosić je u nasady, co jest bardzo ważne w przypadku włosów cienkich. Dopiero po wykonaniu masażu skóry głowy, spłukujemy obydwa kosmetyki. Na koniec należy nałożyć odżywkę emolientową. Do włosów niskoporowatych sprawdzi się olej z przewagą kwasów nasyconych taki jak laurynowy, stearynowy czy też arachidowy. Do włosów średnioporowatych odpowiedni będzie olej lniany, jojoba czy też oliwa z oliwek. Z kolei jeśli włosy są cienkie i wysokoporowate, odpowiednim wyborem będzie olej ze słodkich migdałów czy awokado. Jeżeli włosy są bardzo zniszczone i cienkie, zamiast olejku można zastosować ponownie odżywkę nawilżającą, która nie obciąży włosów.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *