kurze łapki jak się pozbyć

Kurze łapki – dlaczego powstają i czy można im zapobiec?

Kurze łapki to zmarszczki wokół oczu. Pojawiają się jako jedne z pierwszych, ponieważ skóra w tym obszarze jest cienka i wrażliwa. Są to zmarszczki mimiczne, które utrwalają się, gdy się uśmiechamy lub mrużymy oczy. Czy można im przeciwdziałać? Co stosować, gdy kurze łapki już są mocno widoczne?

Dlaczego powstają kurze łapki?

Starzenie się jest naturalnym procesem, którego nie da się zatrzymać. Można jednak sprawić, aby cera na dłużej zachowała jędrność, elastyczność i blask. Trzeba ją przede wszystkim chronić przed promieniami ultrafioletowymi – słońce odpowiada za fotostarzenie się skóry i pojawianie się zmarszczek. Kurze łapki, które są zmarszczkami mimicznymi, rysują się wyraźniej na twarzach osób pogodnych – częsty uśmiech to niestety kolejny ich winowajca.

Kiedy pojawiają się kurze łapki? Zwykle w okolicach 30. życia, choć mogą być już widoczne po 25. urodzinach. To kwestia indywidualna. Ich pojawianie się jest uwarunkowane:

  • czynnikami zewnętrznymi – na wygląd wpływa dieta, częstotliwość ekspozycji skóry na słońce, czynniki środowiskowe, stosowane kosmetyki przeciwzmarszczkowe;
  • czynnikami fizjologicznymi – pojawianie się kurzych łapek zależy też od genów, hormonów, metabolizmu oraz produkcji przez organizm kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność i gęstość skóry.

Czy można zapobiec kurzym łapkom?

Nie można zapobiec zmarszczkom, ale można ich pojawienie się odroczyć w czasie. Można sprawić, że skóra będzie starzeć się wolniej, a kurze łapki nie będą tak głębokie, jak byłyby bez odpowiedniej profilaktyki anti-aging. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że rezultaty obecnych działań będą widoczne tak naprawdę za kilka lat. Im wcześniej zaczniesz dbać o skórę, tym dłużej będziesz wyglądać młodo. Jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja?

Jak dbać o skórę, by uniknąć kurzych łapek?

Działanie profilaktyczne w młodym wieku ma duże znaczenie. Należy skórę nawilżać, delikatnie oczyszczać i przede wszystkim chronić przed działaniem słońca. Dlatego kremy z filtrami SPF są polecane do całorocznego stosowania. Promienie słoneczne odpowiedzialne za rozkład kolagenu i elastyny przechodzą nie tylko przez chmury, ale również przez szyby! Skórze szkodzi też światło niebieskie emitowane przez ekrany komputerów. Codziennie rano nakładaj krem z filtrem przeciwsłonecznym. Stosuj też nawilżające, kojące i dbające o delikatną skórę kremy pod oczy, które wspomagają naturalne funkcje skóry.

Jak dbać o skórę dojrzałą z mocniej zarysowanymi zmarszczkami

Jak dbać o skórę z widocznymi kurzymi łapkami? Niestety żaden krem jej nie wyprasuje, ale może je spłycić oraz przedłużać proces pogłębiania się zmarszczek mimicznych. Pielęgnacja skóry dojrzałej powinna skupiać się na odpowiednim nawilżeniu, zatrzymaniu wilgoci wewnątrz naskórka, regulowaniu procesów jego rogowacenia, odżywianiu i ochronie.

Warto wybrać dobry krem liftingujący pod oczy, który dostarcza peptydy, kwas hialuronowy, probiotyki lub inne substancje dbające o dobrostan skóry. Wskazane są też krem do okolic oczu, które zawierają rozświetlające cząsteczki optycznie wygładzające zmarszczki. Warto wprowadzić je około 35-40. roku życia.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *