Otrzymanie diagnozy cukrzycy u zwierzaka to trudny moment dla każdego właściciela. Konieczna jest wtedy zmiana pielęgnacji i odżywiania pupila. Tylko dzięki temu będzie on miał szansę na długie, szczęśliwe życie. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej karmy dla psa z cukrzycą.
Jak rozpoznać cukrzycę u psa?
Objawy cukrzycy u psa są na początku dość trudne do rozpoznania. Natomiast wczesne rozpoznanie umożliwia łatwiejsze poradzenie sobie ze skutkami choroby. Każdy właściciel czworonoga powinien obserwować jego zachowanie i odbywać z nim kontrolne wizyty u weterynarza. Niepokojące objawy to m.in. wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, apatia, nudności, wymioty i jaskra. Apetyt psa może wzrastać lub spadać w zależności od stadium choroby. Właściciel, który zauważy wymienione objawy, powinien jak najszybciej zgłosić się z pupilem do lekarza weterynarii. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych problemów, takich jak przewlekłe infekcje dróg moczowych i ślepota. Weterynarz doradzi, jaka karma dla psa z cukrzycą będzie najlepsza i jak zmienić nawyki pielęgnacyjne.
Jakie powinny być nawyki żywieniowe psów z cukrzycą?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka karma dla psa z cukrzycą sprawdzi się najlepiej. Wszystko zależne jest od zapotrzebowania energetycznego oraz na składniki odżywcze. Należy wziąć też pod uwagę wiek, rasę, masę ciała, płeć i poziom aktywności fizycznej psa diabetyka. Warto jednak pamiętać o tym, że karma dla psa z cukrzycą musi być bogata w białka i substancje balastowe, takie jak surowy błonnik z gumy guar lub otrębów pszennych. Błonnik pomaga kontrolować poziom cukru i spowalnia jego przedostawanie się do krwi. Zredukowane powinny zostać węglowodany i tłuszcze. Są one ciężkostrawne i w większej ilości powodują przybieranie na wadze. Należy bezwzględnie ograniczyć ilość cukrów i substancji słodzących. Warto pamiętać, że cukier występuje też naturalnie w owocach, dlatego trzeba być ostrożnym z podawaniem ich zwierzęciu. Ważna jest regularność posiłków, dobrze jest ustalić stałe godziny karmienia i wielkość porcji.
Podsumowanie
Cukrzyca nie musi być dla psa wyrokiem. Może on prowadzić spokojne, szczęśliwe życie, o ile właściciel zastosuje się do zaleceń weterynarza i wprowadzi niezbędne zmiany w jego pielęgnacji i żywieniu. Kluczowe jest podawanie dobrej karmy dla psa z cukrzycą. Nie wolno robić odstępstw od ustalonych pór podawania jedzenia i dokarmiać pupila w międzyczasie. Istotne jest także zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej ilości ruchu.