Jak pomóc dziecku z atopowym zapaleniem skóry

Jak pomóc dziecku z atopowym zapaleniem skóry?

Jeśli Twój maluch zmaga się z alergią, a jego skóra jest mocno przesuszona, zaczerwieniona, upstrzona nieestetycznymi plackami, zdecydowanie musisz zadbać o jej odpowiednią pielęgnację, by dziecko odczuło ulgę.

Mamo, to swędzi! – przykre dolegliwości małego atopika

Dzieci z AZS jest coraz więcej. Niektórych problem dotyka tylko w pierwszych miesiącach lub latach życia, a niektórym zostaje on na stałe. Objawy oraz dolegliwości związane z atopią są bardzo trudne dla młodych rodziców, na których i tak spadło już wiele wraz z pojawieniem się w domu nowego członka rodziny. Patrzenie, jak na ślicznej buzi oraz nieskazitelnie gładkim ciałku pojawiają się przesuszone, zaczerwienione placki, skóra staje się szorstka, matowa, a co najgorsze, maluch wyraźnie cierpi, zmagając się z nieustannym świądem, to ciężkie doświadczenie. Swędząca atopowa skóra utrudnia podstawowe czynności życiowe, przeszkadza podczas jedzenia, wybudza ze snu i nie pozwala usnąć. Każdy rodzic zastanawia się w takiej sytuacji, jak ulżyć dziecku, co zrobić, by znów mogło zdrowo wyglądać i spać spokojnie?

Domowe sposoby radzenia sobie z AZS u dziecka

Wizyta u lekarza, diagnostyka oraz leczenie to pierwsze, co należy zrobić. Zanim jednak dotrzecie na badania i otrzymacie odpowiednie zalecenia, już możecie wprowadzić pewne zmiany w swoim życiu, a także wypróbować metody, które mogą złagodzić przykre dolegliwości oraz zahamować rozwój stanu zapalnego. Sprawdzą się one także w ramach wspierania terapii.

Z uwagi na fakt, że atopowe zapalenie skóry jest wynikiem reakcji alergicznej, podstawą jest wykluczenie kontaktu z alergenem. W przypadku niemowląt karmionych wyłącznie mlekiem modyfikowanym, z reguły problemem jest białko mleka krowiego, któryś składnik stosowanych kosmetyków, ewentualnie sierść czy ślina zwierząt domowych. Nieco trudniej jest wskazać alergen u dzieci karmionych piersią, należy bowiem wziąć pod uwagę to, co je mama.

Niezależnie od czynnika wywołującego stan zapalny skóry, gdy pojawią się objawy, sięgnij po hipoalergiczne kosmetyki oraz płyn do prania dla alergików. Warte uwagi są także orzechy piorące i płatki mydlane. Pamiętaj, by stosować je nie tylko do prania ubranek dziecięcych, ale także pościeli i swoich ubrań. W końcu buzia malucha często dotyka Twojej koszulki.

O co jeszcze powinnaś zadbać? O temperaturę panującą w mieszkaniu. Zaleca się, by było to maksymalnie 20 stopni w ciągu dnia i do 18 st. w nocy. Lepiej cieplej się ubrać, niż pozwolić na zaostrzenie objawów AZS. Aby problemy skórne stały się mniej dokuczliwe, dobrze jest urządzić dziecku kąpiel w krochmalu.

Emolienty – najlepsze kosmetyki na AZS

Podstawą pielęgnacji skóry atopowej są kosmetyki na bazie emolientów. Dbają one o regenerację warstwy hydrolipidowej naskórka, natłuszczają przy tym i zmiękczają. Stosowanie emolientów wskazane jest nie tylko w przypadku dzieci, u których atopia została już rozpoznana, ale także profilaktycznie. Szczególnie dobrze jest sięgnąć po emolienty, jeśli w rodzinie np. starsze rodzeństwo miało AZS bądź rodzice są alergikami. Dzięki prewencji możesz znacząco ograniczyć rozwój stanu zapalnego skóry u swojego maluszka.

Bezwzględnie pamiętaj o intensywnym nawilżaniu skóry atopowej. Balsam emolientowy aplikowany 2x dziennie może przynieść uczucie ulgi i wpłynąć na kondycję skóry.

Wpis partnera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *