Sprzedawana w niewielkich saszetkach lub nieco większych puszkach, karma mokra dla kota jest podstawą żywienia wielu domowych puszków, dostarczając im nie tylko podstawowe składniki odżywcze, witaminy i minerały, ale także wodę, którą wiele kotów pije niechętnie, na czym cierpią ich układy moczowe i nerki. W jaki sposób należy przechowywać tego typu karmę, by przez możliwie długi czas zachowała świeżość i pełnię swoich odżywczych właściwości?
Kocia karma w saszetkach i puszkach
Najpopularniejszym sposobem sprzedaży mokrej karmy dla kotów jest jej dzielenie na niewielkie porcje, które następnie zamykane są w szczelnych saszetkach. Zwykle jedna saszetka odpowiada jednej porcji pożywienia. Hermetycznie zamkniętą saszetkę można przechowywać w dowolnym miejscu, aczkolwiek odradza się jej pozostawianie na słońcu, w wysokiej temperaturze. Tak zapakowane jedzenie najlepiej przechowywać w zaciemnionym miejscu, w temperaturze pokojowej. W taki sam sposób należy przechowywać zamknięte puszki z karmą. Warto jednak pamiętać, że puszka ma na ogół większą objętość i zawiera więcej niż jedną porcję kociego jedzenia. Dlatego po otwarciu puszki, jej zawartość należy przechowywać w lodówce. W innym przypadku karma mokra dla kota może się zepsuć. Należy również zużyć zawartość puszki w możliwie krótkim czasie, zgodnie z sugestią producenta. Po otwarciu puszki karmę można przechowywać zwykle przez 2-3 dni. Otwartą puszkę przed włożeniem do lodówki warto zabezpieczyć, umieszczając ją w plastikowym woreczku lub słoiku. Zawartość puszki można także przełożyć do zamykanego pojemnika.
Porcjowanie mokrej karmy
Najwygodniejszym sposobem żywienia domowych puszków jest zakup niewielkich saszetek, z których każda zawiera jedną porcję mokrej karmy dla kotów. Dzięki temu nie trzeba martwić się o zabezpieczenie otwartych saszetek lub przekładanie pozostałej zawartości do osobnego pojemnika. Jednak ze względów finansowych korzystniejszym rozwiązaniem może być zakup większej liczby porcji karmy w dużej puszce. W takiej sytuacji należy zapoznać się z informacją na opakowaniu i jednorazowo podawać kotu sugerowaną przez producenta ilość pokarmu. Dodatkowo należy obserwować, czy kot znajda całość karmy na raz, czy pozostawia ją w misce. Jeśli zjada wszystko, sugerowana porcja może być zbyt mała. Gdy karma zostaje w misce, porcję należy zmniejszyć. Karma mokra dla kota, sprzedawana w puszkach, jest zwykle tańsza niż taka sama karma oferowana w saszetkach, ale wymaga większej uwagi, przede wszystkim samodzielnego porcjowania i odpowiedniego przechowywania po otwarciu.