Okna

Klasyczna biel czy nowoczesny antracyt? Wybieramy kolor okna

Dokonując wyboru okien do nowego domu, czy też wymieniając stolarkę na nowoczesną stajemy przed szeregiem decyzji, które będą miały kluczowy wpływ na jakość naszego życia. Okna są bowiem jednym z podstawowych elementów systemu zapewniającego dobrostan i zdrowe codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Rozświetlają wnętrza czyniąc je jaśniejszymi i optycznie je powiększając. Pomagają zachować równowagę domowego budżetu zapobiegając ucieczce ciepła na zewnątrz, równocześnie zapraszają do pomieszczeń naturalne ciepło promieni słonecznych, skutecznie przy tym powstrzymując jego nadmiar. Gwarantują dopływ świeżego powietrza i usuwanie szkodliwej dla człowieka wilgoci. I wreszcie stoją na straży bezpieczeństwa domowników chroniąc przed nieproszonymi gośćmi. To jednak nie wszystko.

Okna są elementem wystroju

Rozmieszczenie szkleń, ich wielkość, kształt, wreszcie kolor ram – od tego na dobrą sprawę powinna rozpoczynać się twórcza działalność architektów i projektantów wnętrz w dążeniu do uzyskania końcowego efektu, który usatysfakcjonuje mieszkańców, a na obserwatorach i gościach wywrze wrażenie zapierające dech w piersiach. By jednak tak się stało, okna muszą doskonale współgrać z designem tak fasady, jak i poszczególnych pomieszczeń. Na szczęście współczesna technologia podsuwa tak liczne rozwiązania, że nie ma z tym wielkiego problemu. Niemal każdy model okna dostępny jest w przeróżnych wersjach kolorystycznych, co umożliwia całkowitą personalizację projektu. Rzecz w tym, by zachować stylistyczną synergię.

Okna aluminiowe

Okna białe – prawdziwy evergreen

Cichy bohater transformacji stolarki okiennej w XX wieku, kiedy zastępujące drewniane ramy okna z PVC były produkowane niemal wyłącznie w jednym kolorze. Musiały przejść długą drogę, szczególnie pod względem jakości, zanim z jednej z niewielu opcji stały się świadomym wyborem. Okna białe to najbardziej uniwersalne z architektonicznych rozwiązań. Ich ponadczasowa neutralność sprawia, że znakomicie odnajdują się w licznych stylach wnętrzarskich – bądź to na zasadzie dopełnienia, bądź to kontrastu.

– Okna białe zdają się być nieodzowną częścią pomieszczeń, w których designie wiodącą rolę odgrywa światło – jak na przykład w domu urządzonym na sposób skandynawski, stawiający na bliskość natury, subtelne barwy i ogólny minimalizm. Z drugiej strony są też perfekcyjnie pasującym elementem inspirowanego Prowansją i Toskanią stylu shabby chic, gdzie biel towarzyszy delikatnym różom, pudrowym błękitom i szlachetnie starym, często mocno podniszczonym lub tylko takie udającym meblom – mówi Anna Franczyk, ekspert marki OknoPlus.

Okna białe

Umieszczone w pomalowanych na biało ścianach białe okna zlewają się z nimi, stają się praktycznie niewidoczne tworząc wrażenie jednolitej powierzchni. To cecha szczególnie istotna w kreacji tak modnych ostatnio wnętrz monochromatycznych.

Postaw na kolor, czyli okna antracytowe

Choć okna białe stwarzają rozliczne i różnorodne możliwości aranżacyjne, mogą – przez powszechność stosowania – wydawać się dość sztampowe i nudne, szczególnie gdy szukamy rozwiązań niebanalnych, z wyraźnym charakterem i widocznych na pierwszy rzut oka. Nowoczesną i odważną propozycją są okna antracytowe, których oryginalna barwa pozwala na ucieczkę od utartych schematów. Swoje idealne miejsce znajdą wszędzie tam, gdzie wymagana jest kolorystyka zdecydowana, ale nie przytłaczająca, gdzie głęboka czerń uczyniłaby całość designu zbyt ciężkim, a jaśniejsza w odcieniu szarość – nijakim.

– Okna antracytowe stanowią must have w minimalistycznym stylu industrialnym, bowiem nie obejdzie się bez nich loft, zarówno ten klasyczny, w wersji hard, jak i wnętrze do pofabrycznego pomieszczenia upodobnione, czyli soft loft. Mogą też być ciekawym kontrapunktem w epatującym luksusem i blaskiem stylu glamour – jako ożywiający aranżację czynnik lekkiej nowoczesności, która zderza się z wytworną klasyką – podkreśla Anna Franczyk, ekspert marki OknoPlus.

Będąc same w sobie znakomitym elementem dekoracyjnym, okna antracytowe nie potrzebują dodatkowych ozdób, jak na przykład firanki czy zasłony. Chodzi wszak o podkreślenie, a nie rozmycie ich wyrazistego wizerunku.

Okna antracytowe

Spojrzenie z zewnątrz

Równie ważny, jak dopasowanie do stylu aranżacji wnętrza, jest wygląd okna w odniesieniu do fasady budynku. Okna białe przez swą doskonałą uniwersalność pasują na dobrą sprawę do każdego koloru fasady – zwłaszcza niebieskiego, zielonkawego, żółtawego lub piaskowego. Za to w przypadku cegieł, surowego betonu czy odcieni szarości znacznie lepszym wyborem będą mocniejsze w charakterze okna antracytowe. Zdarzyć się może jednak, że konkretne uwarunkowania nie pozwolą na dowolność w doborze barwy okna od strony zewnętrznej. Jest i na to rada – okna w opcji bicolor, które będą współgrały z całością budynku od zewnątrz, od środka zaś zapewnią pełną dowolność stylistyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *