Jak utrzymać porządek w domu

Jak utrzymać porządek w domu?

Utrzymanie porządku w domu poprawia komfort życia, ogólne samopoczucie i często pomaga zaoszczędzić mnóstwo czasu. Oto kilka wskazówek dotyczących sprzątania, dzięki którym utrzymanie porządku w Twoich „czterech kątach” będzie dużo łatwiejsze.

1. Nie gromadź niepotrzebnych rzeczy

Pozbycie się niepotrzebnych rzeczy, które zagracają przestrzeń i są siedliskiem kurzu, jest pierwszym krokiem do utrzymania porządku w domu. Usuń przedmioty, które zakłócają ład i harmonię. Zrób porządek ze starymi gazetami, nieaktualnymi ulotkami reklamowymi i paragonami, które gromadzą się każdego dnia. Zatrzymaj jedynie te rzeczy, które są Ci niezbędne, i pamiątki, które być może mają dla Ciebie wartość sentymentalną.

2. Każda rzecz ma swoje miejsce

Postaraj się o to, aby każda rzecz miała określone miejsce. Jeśli sięgniesz po swoją ulubioną książkę, to odłóż ją później na właściwą półkę. Podobnie postępuj z odzieżą. Zdejmując bluzę lub koszulkę, schowaj ją do szafy lub włóż do kosza na pranie, zamiast rzucać gdzieś na fotel czy sofę.

3. Wypracuj codzienne nawyki

Choć sprzątanie nie należy do ulubionych domowych czynności, to warto wypracować sobie pewne drobne nawyki, które pomogą Ci utrzymać porządek w domu. Każdego dnia postaraj się wygospodarować choćby 15–20 minut na drobne porządki. Starcie kurzu z szafek i telewizora, włożenie naczyń do zmywarki po zjedzonym obiedzie czy ściągnięcie sierści z sofy, którą zostawił Twój czworonożny pupil zajmie tylko chwilę, a skutecznie przyczyni się do utrzymania porządku. Dzięki tym drobnym czynnościom weekendowe porządki przebiegną dużo sprawniej, a tym samym będziesz mieć więcej czasu dla siebie i rodziny.

4. Włącz w porządki całą rodzinę

Dbanie o porządek w domu to nie tylko Twoje zadanie. Za czystość powinni odpowiadać wszyscy domownicy, oczywiście w miarę możliwości. Przydziel zadania domowe dzieciom i partnerowi, co pozwoli zaoszczędzić czas. Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie harmonogramu sprzątania, w którym dla każdej osoby będą wyszczególnione obowiązki i strefy do sprzątania. W ten sposób wszyscy będą wiedzieć, co i kiedy mają posprzątać.

5. Skorzystaj z inteligentnych urządzeń

W utrzymaniu porządku przychodzą z pomocą smart urządzenia ułatwiające sprzątanie domu, dzięki którym cały proces zajmuje mniej czasu, jest łatwiejszy i bardziej komfortowy. To między innymi:

  • Inteligentny robot sprzątający, bez którego trudno wyobrazić sobie utrzymanie porządku w smart home. Inteligentny odkurzacz potrafi sam sprzątać i wykona pracę za Ciebie i członków rodziny. Ty w tym czasie możesz np. wygodnie usiąść przed ekranem telewizora i oglądać ulubiony serial czy pogram rozrywkowy, a nawet wybrać się na zakupy. Takim odkurzaczem możesz zarządzać za pomocą smartfonu lub tabletu, na którym jest zainstalowana odpowiednia aplikacja (np. SmartThings**). Zdalnie uruchomisz i wyłączysz urządzenie, sprawdzisz, które miejsca zostały już posprzątane, a nawet ustalisz harmonogram prac, tak aby robot sprzątał w określone dni tygodnia i o określonej porze.
  • Inteligentna zmywarka, której wręcz nie może zabraknąć w Twojej kuchni. Urządzeniem możesz zarządzać zdalnie dzięki aplikacji mobilnej na Twoim smartfonie lub tablecie. W ten sposób nie tylko włączysz i wyłączysz zmywarkę, ale możesz też sprawdzić, ile czasu pozostało do końca zmywania, a nawet otrzymać powiadomienie dotyczące konieczności uzupełnienia detergentów lub soli w urządzeniu.
  • Inteligentna pralka, wyposażona w wiele przydatnych funkcji i programów prania (także w niskiej temperaturze). Smart pralka nie tylko zapewnia wygodne i skuteczne pranie, ale poprzez dostosowanie ilości zużytej wody do ilości prania, może realnie wpłynąć na domowy budżet. Inteligentne pralki mogą też automatycznie dostosowywać ilość detergentu do stopnia zabrudzenia. Warto dodać, że inteligentną pralką można zarządzać zdalnie smartfonem lub tabletem, na którym zainstalujesz aplikację SmartThings.

* Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

** Aplikacja SmartThings wymaga dostępu do sieci bezprzewodowej oraz konta Samsung Account. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Aplikacja jest kompatybilna z systemami Android w wersji co najmniej 8.0 (2GB pamięci RAM lub więcej) oraz z systemem iOS w wersji co najmniej 13.0. Szczegóły, w tym pełna lista kompatybilnych z aplikacją urządzeń Samsung na https://www.samsung.com/pl/apps/smartthings/.

Artykuł sponsorowany. Fot. Zdjęcie poglądowe Adobe Stock.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *