Czego nie podlewać gnojówką z pokrzywy? Poradnik

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzywy? Poradnik

Gnojówka z pokrzyw należy do najpopularniejszych naturalnych nawozów. Właściciele ogródków warzywnych i działek cenią ją sobie ze względu na prostotę i niski koszt przygotowania, a także doskonałe efekty, jakie przynosi jej stosowanie w przypadku większości roślin. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie zawsze taka odżywka będzie dobrym wyborem. Przeczytaj, których roślin nie powinno się nią podlewać, w jaki sposób możesz przygotować ją samodzielnie i co zrobić, by być zadowolonym z rezultatów jej używania.

Jak przygotować gnojówkę z pokrzyw?

Przygotowanie gnojówki z pokrzyw jest bardzo proste. Wystarczy wyjść na najbliższą łąkę, żeby zdobyć potrzebny surowiec. Pierwszy krok to nazbieranie odpowiedniej ilości młodych roślin, najlepiej jeszcze zanim zaczną kwitnąć. Ważne, by robić to w rękawiczkach, aby uniknąć bolesnych poparzeń. Następnie, również zachowując ostrożność, trzeba pociąć pokrzywy na mniejsze kawałki i umieścić je w odpowiednio dużym pojemniku plastikowym lub szklanym. Potem wystarczy zalać całość wodą. Zwykle zaleca się, by na 1 kg pokrzywy przypadało około 10 litrów wody.

Tak przygotowaną mieszankę należy odstawić na mniej więcej dwa tygodnie w zaciemnione miejsce i pozwolić jej fermentować. Codziennie trzeba przemieszać gnojówkę. Zważywszy na jej niezbyt przyjemny zapach, najlepiej przygotowywać ją i przechowywać na świeżym powietrzu. Nawóz jest gotowy, kiedy ma brunatny kolor, a na jego powierzchni nie ma już piany.

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzywy?

Wydawać by się mogło, że przy tak wielu zaletach gnojówka z pokrzyw jest doskonałą odżywką dla wszystkich gatunków roślin. Okazuje się jednak, że niektóre owoce, warzywa i kwiaty wcale nie rosną lepiej po jej zastosowaniu. Czego nie podlewać gnojówką z pokrzywy? Z racji dużej zawartości azotu nie powinno się jej stosować w przypadku roślin, które nie tolerują wysokiego poziomu tego pierwiastka. To zły wybór również w przypadku warzyw korzeniowych, takich jak marchew czy ziemniaki, a także takich, które cechują się krótkim okresem wegetacji. Wszystko dlatego, że wskutek nawożenia gnojówką z pokrzywy mogą gromadzić się w nich azotany szkodliwe dla zdrowia w większej ilości. Nie powinno się jej stosować do nawożenia warzyw cebulowych, takich jak cebula czy czosnek.

Czy jest jeszcze coś, czego nie można podlewać gnojówką z pokrzyw? Tak, część roślin ozdobnych również jej nie toleruje. Mowa tu chociażby o rododendronach, azaliach czy wrzosach. Jeśli masz w swoim ogrodzie rośliny kolekcjonerskie i nie wiesz, jak zareagują na odżywkę z pokrzyw, lepiej zachować ostrożność, jeśli nie chciałbyś uszczuplić swojej kolekcji.

Ważne też, by pamiętać o rozcieńczeniu gnojówki zanim wykorzystasz ją do podlewania. Zwykle zaleca się przygotowanie roztworu z wodą w stosunku 1:10, gdzie mniejszą część stanowi gnojówka.

Kiedy gnojówka z pokrzyw będzie dobrym wyborem?

Wiesz już, czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw. A w jakich przypadkach ta odżywka będzie dobrym wyborem i przełoży się na większe plony? Poza wymienionymi wyżej gatunkami zdecydowana większość roślin bardzo dobrze się wzmacnia po zastosowaniu tego nawozu. To doskonały wybór na przykład w przypadku pomidorów, które zasilone gnojówką nie tylko lepiej owocują, ale są też zabezpieczone przed zarazą ziemniaczaną. Również wiele innych warzyw, takich jak ogórki, bakłażany, dynie czy papryki czerpie korzyści z pokrzywowej odżywki. Jeśli chodzi o owoce, można stosować ją do nawożenia między innymi truskawek i malin. Ponadto można wzmocnić nią byliny, krzewy ozdobne, iglaki, funkie i hosty, a nawet trawniki.

Stosując się do powyższych zasad, z pewnością uda Cię się osiągnąć doskonałe efekty w uprawie roślin. Warto zaznaczyć również, że to jeden z niewielu nawozów, których stosowanie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Jeśli więc cenisz sobie ekologię, tym bardziej powinieneś zdecydować się na jej przygotowanie, kiedy tylko znów pojawią się młode pokrzywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *