Dziczyzna to mięso szlachetne, dlatego warto dobrać do niej wino odpowiednio wysokiej jakości. Winem z wyższej półki od uznanego producenta podkreślisz elegancję tego typu posiłku.
Dziczyzna – jak ją dobrze przyrządzić?
Do dziczyzny zalicza się mięso dzika, jelenia, sarny, królika, lecz również kuropatw, przepiórek, bażantów, oraz kaczek. To nie koniec możliwości. Dziczyzna nadaje się też do tego, by ją na wiele sposobów przyrządzić – upiec, ugotować, zamarynować, ususzyć… Co więcej, smak i aromat dziczyzny różni się w zależności od pory roku, w której jest spożywana. Dlatego dobranie odpowiedniego wina do tego rodzaju mięsa stanowi nie lada wyzwanie. Pozwólcie więc, że podzielimy się z Wami kilkoma podpowiedziami.
Dziczyzna to zdecydowanie terytorium win czerwonych, które znajdziesz na wybieramwino.pl
W naszej selekcji przeważają wytrawne dobrze zbudowane, ale chętnie sięgamy też po te mocne i pikantne. Dobierając idealny trunek do tego typu dań, należy zwrócić uwagę nie tylko na pełen charakteru i głębi smak, ale też na wyrazisty, intensywny odcień.
Wino do dziczyzny powinno być aromatyczne, a w bukiecie idealnie zagrają nuty leśnych owoców. W kieliszku warto zawrzeć nuty przywodzące na myśl las, dlatego obok jeżyny czy jagody, odnajdzie się także mech, ziemia, zapachy korzenne, a także drewniane. To stosunkowo nietłuste mięso, a zatem możemy wybierać spośród win o niższej zawartości tanin. Co ciekawe, wielu znawców twierdzi, że wino do dziczyzny powinno pochodzić z regionów o tradycjach łowieckich.
Dajemy wam także szerokie pole wyboru kraju pochodzenia doskonałego wina do Waszej ulubionej potrawy z dziczyzny. Obok klasycznych, niezawodnych destynacji, jak Włochy, Hiszpania i Francja, wyszukaliśmy dla Was również perełki Mołdawii, Bułgarii czy Węgier. Spośród wielu doskonałych winiarskich regionów Starego i Nowego Świata z pewnością znajdziecie coś dla siebie w sklepie z winami online na wybieramwino.pl
Jeśli zaś chodzi o szczepy, to rozgrywka toczy się przede wszystkim między śliwkowym Syrah a lekko kwasowym Cabernet Sauvignion. Potrawy z dzikiej zwierzyny zyskają też na toastach wznoszonych owocowym, krągłym Merlotem albo dojrzałym Pinot Noir. Subtelna pikantność i dębowe nuty tych odmian wydobędą z potraw z dzikiej zwierzyny głębię.
Smak posiłków na bazie dzikiego ptactwa podkreślą zwłaszcza wyroby Bordeaux. Wyrafinowany, gładki smak tego trunku zapewnienia harmonijne tło dla ptasiego mięsa.
Natomiast dojrzałe Tempranillo to wybitny partner zarówno dla dzika, jak i sarniny. Akcenty korzennych przypraw odnajdą się w zestawieniu z mięsem marynowanym. Delikatne taniny z kolei przyjemnie uzupełniają kruchość mięsa. Postaw także na hiszpańskie, owocowe wina, jeśli lubisz dziczyznę przyrządzoną na ostro.
Zobacz również:
-
Jak zrobić domową pizzę z dowolnymi dodatkami? Przepis krok po kroku
-
Czy makarony BIO są kluczem do zdrowszej diety? Poznaj ich zalety i zastosowanie
-
Poznaj sekret udanego grillowania. Odpowiednia temperatura to klucz do idealnych potraw
-
Jak upiec idealne ciasto bez użycia jajek
-
Domowa pizza, przepisy: jak samodzielnie przygotować idealną pizzę