Jak pozbyć się senności w ciągu dnia

Jak pozbyć się senności w ciągu dnia

Jak pozbyć się senności w ciągu dnia?

Znasz to uczucie, gdy chcesz działać, ale Twój organizm odmawia Ci posłuszeństwa? Zastanawiasz się co możesz zrobić, gdy kolejna filiżanka kawy nie pomaga? Na szczęście nie musisz się już martwić! Na rynku dostępne są naturalne produkty oparte o adaptogeny. Najpopularniejszym z nich jest stosowana od wieków w medycynie Wschodu ashwagadha. Zapraszamy Cię do lektury poniższego materiału, z którego dowiesz się jak się skutecznie pozbyć senności w ciągu dnia i dodać sobie więcej energii do działania!

Czym są adaptogeny?

Adaptogeny to inaczej zioła adaptogenne, pochodzenia roślinnego. Nazwa „adaptogen” pochodzi od łacińskiego czasownika „adaptare”, co oznacza „przystosowywać, dopasowywać”. Termin ten opisuje najważniejszą właściwość tych niezwykłych roślin, która polega na wzmacnianiu zdolności przystosowawczych organizmu w niekorzystnych warunkach.

Adaptogeny posiadają liczne, prozdrowotne właściwości. Naczelną z nich jest wspieranie ludzkiego organizmu w sytuacjach stresu i napięcia. Posiadają właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne czy wspomagające funkcjonowanie mózgu. Doceniane są również ze względu na właściwości uspokajające a także – co może zaskakiwać – dostarczające nam energii.

To właśnie ta ostatnia cecha sprawia, że są tak chętnie dzisiaj włączane do codziennej diety. Dzięki temu, że zioła adaptogenne pochodzą z natury i od wieków były stosowane przez praktyków medycyny Wschodu, są bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Adaptogenów nie należy jednak traktować jako magicznego eliksiru na wszystko, lecz fundament zdrowia i holistycznego wsparcia dla ciała i umysłu.

By mówić o tym, że dana substancja roślinna jest adaptogenna bądź by uznać za taką konkretną roślinę musi ona być nietoksyczna (nie powodować skutków ubocznych m.in. w postaci uzależnienia), zapewniać pozytywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu (głównie w zakresie odpowiedzi na stres) a także wykazywać tzw. normalizujący wpływ na organizm, pozwalają w naturalny sposób powracać organizmowi do jego naturalnej równowagi.

To, co przekonało już wielu użytkowników adaptogenów do ich stosowania to fakt, że te rośliny niejako wiedzą czego nasz organizm w danym momencie potrzebuje i to dostarczają (w przypadku niedoboru) bądź obniżają poziom (w przypadku nadmiaru). W ten sposób regulują prawidłowe działanie całego naszego organizmu i przywracają fizjologiczną równowagę, czyli homeostazę.

Ashwagandha – zioło dodające energii

Ashwagandha to najpopularniejszy adaptogen, z jakim mamy do czynienia. Jej regularne stosowanie przynosi szereg korzyści dla ciała i ducha. Wspiera przede wszystkim organizm w chwilach osłabienia, zmęczenia, utraty koncentracji czy w trudnych emocjonalnie momentach, a to za sprawą działania obniżającego napięcie nerwowe i niepokój.

Dodatkowo dzięki optymalizacji poziomu energii, poczucia witalności i wytrzymałości często stosowana jest jako naturalny booster. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ashwagandha jest naturalnym tonikiem, potrafi jednocześnie stymulować.

Działa m.in. na nadnercza i tarczycę, a więc dwa najważniejsze hormony w ludzkim organizmie, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie człowieka. Wykazuje również energetyczne działanie na nasz mózg.

Jednym z hormonów odpowiedzialnych za poziom energii jest noradrenalina. Jest ona wytwarzana przez nadnercza i transportowana do mózgu. Jej zbyt niski poziom powoduje zmęczenie i problemy ze skupieniem. Z kolei zbyt wysoki może być przyczyną stresu, niepokoju i nadpobudliwości. Ashwagandha optymalizując pracę nadnerczy wpływa bezpośrednio m.in. na produkcję odpowiedniej ilości noradrenaliny, od której zależny jest poziom naszej witalności.

Zdrowy styl życia – czy może pomóc?

By móc cieszyć się naturalną energią, poza wsparciem pochodzącym z adaptogenów, warto również mieć na uwadze szeroko pojęty styl życia. By dobrze czuć się we własnym ciele, warto zadbać o minimalną dawkę aktywności fizycznej, która przyczyni się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, sercowego czy oddechowego. Zamiast serialu na kanapie, wybierzmy się na spacer. Specjaliści zalecają by przemierzać około 10 tysięcy kroków dziennie. Może być więc to wieczorny jogging z psem bądź spotkanie z przyjaciółkami.

Warto również zadbać o to, co znajduje się na naszym talerzu. Ma tu zastosowanie zasada, że ważne jest nie tylko to co na zewnątrz (odpowiednia pielęgnacja) ale również wewnątrz. To, jak jemy zarówno pod względem zawartości talerza jak i sposobu w jaki przyjmujemy posiłek (w biegu bądź na spokojnie) przekłada się na nasz stan zdrowia, energię życiową i nastawienie. Pilnujmy więc by jeść zdrowo (unikaj tłustych potraw i słodkich napoi), na spokojnie, trawiąc każdy kęs i zbalansowanie, najlepiej o stałych porach.

Pozostając w kwestii żywienia, możemy nasze posiłki uzupełnić o dawkę kropel z naturalnymi ziołami adaptogennymi, które szybko zaaplikujemy po posiłku pod język. Ta esencjonalna mieszanka ziołowa doda nam nie tylko energii, ale zadba również o całą gospodarkę hormonalną, zachowując w naszym organizmie niezbędną do właściwego funkcjonowania równowagę.

Obecnie w Internecie możemy znaleźć wiele opinii o adaptogenach. Sprawdź, czy adaptogeny Mother’s Protect zadziałały u Kuby i Ani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *