Jesteś alergikiem? Sprawdź, jak bezpiecznie posprzątać swój dom!

Jesteś alergikiem? Sprawdź, jak bezpiecznie posprzątać swój dom!

Jesteś alergikiem? Sprawdź, jak bezpiecznie posprzątać swój dom!

Jeżeli jesteś alergikiem lub masz w domu osobę, która cierpi na liczne alergie, ten artykuł jest dla Ciebie! Zapewne dobrze wiesz, że w domu może kryć się wiele czynników, które powodują alergię u osób, które mają do niej skłonności. Takimi alergenami może być nie tylko sierść zwierząt lub roztocza, ale także nieodpowiednie środki czyszczące lub składniki farb. Jak zatem zadbać o dom, w którym mieszka alergik?

Co może uczulać w domu?

Alergie są przykrą przypadłością, która dotyka wielu ludzi. Do popularnych „domowych” alergenów lub czynników, które mogą zaostrzyć alergie zalicza się pleśń, roztocza, brud, odświeżacze do powietrza, farby, kosmetyki, perfumy czy środki czyszczące. Długotrwałe narażenie na takie czynniki może powodować bóle głowy oraz inne reakcje alergiczne.

Jak dbać o dom alergika?

Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomogą Ci uporać się z alergenami w domu. Mamy dla Ciebie kilka sposobów na stworzenie bezpiecznego i przytulnego domu, w którym żadna alergia Ci niestraszna!

Po pierwsze warto postawić na kilka wycieraczek. Dzięki nim można zminimalizować przedostawanie się czynników drażniących do domu. Przede wszystkim należy wyposażyć się w wycieraczki z dwóch stron drzwi wejściowych. Ograniczysz w ten sposób do minimum przenoszenie alergenów z zewnątrz do środka pomieszczeń. W domu alergika należy ściągać obuwie w przedpokoju i nie powinno się wchodzić w butach do innych pomieszczeń.

W domu alergika warto również zrezygnować z dywanów. Spacer po dywanie uwalnia bowiem alergeny do powietrza. Najlepiej, aby podłoga była wykonana z naturalnych materiałów. Dobrze jest również wyposażyć mieszkanie w specjalne odkurzacze z filtrami. Coraz więcej producentów ma w swojej ofercie specjalnie produkty tego typu, które wychwytują alergeny. Dzięki nim w łatwy i szybki sposób usuniesz wiele czynników drażniących. W domu alergika powinno znajdować się również jak najmniej bibelotów oraz innych przedmiotów, na których może osadzać się kurz.

Jak poprawić jakość powietrza w domu alergika?

Sprzątając dom alergika, warto postawić na samodzielnie wykonane środki czyszczące. Do ich przyrządzenia możesz wykorzystać ocet, sodę oczyszczoną oraz płyn do naczyń. Warto również, aby w domu znajdowało się jak najwięcej materiałów naturalnych. Mowa tutaj nie tylko o meblach, ale także innych elementach wyposażenia domu, które znajdziesz na https://bianex.pl/.

Co jeszcze możesz zrobić, aby pozbyć się uporczywych alergii? W domu alergika należy zadbać o jakość powietrza. Co to oznacza w praktyce? Wilgotność powietrza w domu powinna wynosić 40-60%. Zbyt niska wilgotność powietrza może powodować złe samopoczucie, nasilać kaszel lub bóle głowy. Z kolei zbyt wysoka wilgotność stanowi środowisko, które sprzyja rozwojowi pleśni oraz innych grzybów. Bardzo ważne jest regularne otwieranie okien i wietrzenie wszystkich pomieszczeń. W domu alergika sprawne okna są podstawą, dlatego w razie awarii skorzystaj z serwisu okien drewnianych we Wrocławiu.

Prowadzenie domu, w którym mieszka alergik jest wyzwaniem. Jednak wystarczy, że znasz kilka zasad i wprowadzisz je w swoje życie, a nieprzyjemne skutki alergii odejdą w niepamięć! W domu alergika przede wszystkim należy zadbać o dobrą jakość powietrza oraz jego odpowiednią wilgotność. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu wszystkich pomieszczeń! Możesz również zacząć uprawę pewnych odmian roślin doniczkowych, które poprawiają jakość powietrza w domu. W domu alergika świetnie sprawdzą się na przykład różne paprotki czy kwiat o nazwie fikus Benjamina.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *