Trujące rośliny doniczkowe

Trujące rośliny doniczkowe

Trujące rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe ozdabiają dom i balkon. Dla wielu osób to pasja. Ich pielęgnowanie jest sposobem na relaks. Ożywiają wnętrze, nadają mu niepowtarzalnego charakteru.  Wiele z nich ma właściwości oczyszczające powietrze. Nie wszystkie rośliny są bezpieczne dla życia i zdrowia domowników. Oglądanie ich, czy zapach nie są szkodliwe. Trujące mogą być soki, liście i kwiaty. Jeżeli w domu są zwierzęta lub małe dzieci i rośliny trujące, to należy zachować szczególną ostrożność w kontakcie dziecka i zwierząt z tym roślinami, a najlepiej  ustawić je w kwietniku na bezpiecznej wysokości.

Dolegliwości spowodowane przez trujące rośliny doniczkowe

Kupując kwiat do doniczki, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie właściwości ma dana roślina. Niektóre rośliny doniczkowe mają niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Trujące rośliny doniczkowe mogą wywołać: podrażnienia skóry oraz błon śluzowych, obrzęki, zaburzenia oddychania, zatrucia pokarmowe. Ciężkimi powikłaniami po kontakcie z tymi roślinami są:  palpitacje serca, konwulsje i śpiączka. W niektórych przypadkach nawet zwykłe dotknięcie rośliny może spowodować podrażnienie, wysypkę i swędzenie.

Zasady  bezpieczeństwa w trakcie pielęgnacji trujących roślin doniczkowych

Zanim kupi się roślinę warto upewnić się, czy jest bezpieczna dla domowników. Część przepięknie kwitnących kwiatów to trujące rośliny doniczkowe.  Jeżeli taka roślina znajdzie się w domu, to powinna być trzymana z daleka od dzieci i zwierząt. Nie wolno ich stawiać na podłodze lub niewysokich szafkach. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych przy trujących roślinach doniczkowych należy chronić skórę i oczy przed wyciekiem soków. Dobrze jest założyć przyciemnione okulary i gumowe rękawice. Po wykonanych zabiegach trzeba umyć ręce wodą z mydłem.

Przykłady trujących roślin doniczkowych

Dla bezpieczeństwa dzieci warto wiedzieć, które rośliny są trujące. Jednym z chętnie uprawianych na parapetach  roślin jest  cyklamen (fiołek alpejski). Przypadkowe spożycie tej trującej rośliny doniczkowej mogą spowodować nudności, bóle głowy i wymioty. Znaną i bardzo niebezpieczną rośliną jest bluszcz pospolity, który może doprowadzić do halucynacji, odrętwień, biegunek, zatrzymania krążenia. Popularna, głównie w grudniu, gwiazda betlejemska może podrażniać skórę, wymioty, palenie w ustach, a nawet problemy z nerkami.  Jedną z najbardziej trujących roślin doniczkowych jest oleander, który choć pięknie pachnie i przepięknie wygląda, nie powinien być uprawiany w domu. Zawiera składnik zwany oleandryną powodujący zanik czucia w ustach, rozszerzenie średnic, zaburzenia pracy serca i śmierć. Spożycie bielunia może zakończyć się halucynacjami i śmiercią.

Uprawa roślin nawet w doniczkach wymaga znajomości ich właściwości. Do mieszkań, w których są dzieci i zwierzęta należy wybierać jedynie bezpieczne rośliny. W przypadku spożycia niebezpiecznej rośliny należy wezwać pogotowie i podać nazwę niebezpiecznego kwiatu. O przeżyciu człowieka lub zwierzęcia w niektórych przypadkach decyduje szybka pomoc.

1 thought on “Trujące rośliny doniczkowe

  1. trujących roślin doniczkowych jest naprawdę sporo. trzeba uwazać, zwłaszcza jak ma się małe dzieci w mieszkaniu. Lepiej trzymać od nich kwiaty z daleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *