Krzewy i kwiaty wieloletnie (byliny) – dlaczego warto je posadzić Poznaj najpiękniejsze odmiany

Krzewy i kwiaty wieloletnie (byliny) – dlaczego warto je posadzić Poznaj najpiękniejsze odmiany

Krzewy i kwiaty wieloletnie (byliny) – dlaczego warto je posadzić? Poznaj najpiękniejsze odmiany

Krzewy i kwiaty wieloletnie, zwane również bylinami, to doskonały sposób na dekorację ogrodu lub przestrzeni wokół domu, przy małym nakładzie pracy.

Ponadto, decydując się na odmiany wieloletnie, oszczędzamy również pieniądze, ponieważ unikamy corocznego kupowania nowych roślin. W dzisiejszym artykule przedstawimy najbardziej popularne odmiany krzewów i kwiatów wieloletnich, które będą świetną bazą dla ogrodu oraz pozwolą cieszyć się ich urodą przez wiele sezonów. 

Kiedy sadzić byliny?

Najlepszą porą na sadzenie krzewów i kwiatów wieloletnich jest wiosna, po ustąpieniu przymrozków. Drugi termin to przełom sierpnia i września, jednak warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu roślin przez zimowym mrozem. Moment sadzenia bylin uzależniony jest od pory kwitnienia – wiosną sadzimy odmiany kwitnące latem i jesienią, natomiast termin wrześniowy zarezerwowany jest dla roślin, które kwitną od wiosny do lata.

Co więcej, byliny możemy kupić w różnych formach. Dostępne są zarówno w postaci gotowych sadzonek, jak i bulw lub kłączy, sprzedawanych oddzielnie lub w woreczkach.

Do zakupu roślin wieloletnich polecamy wybierać sprawdzone sklepy ogrodnicze, gdzie znajduje się szeroki wybór bylin. Przykładem jest internetowy sklep ogrodniczy Florexpol, który od ponad 25 lat zajmuje się dystrybucją sadzonek i nasion pochodzących głównie z polskich upraw oraz innych produktów, które przydadzą się w każdym małym i dużym ogrodzie. Warto podkreślić, iż do każdej sadzonki dołączona jest szczegółowa instrukcja uprawy. Florexpol to bezpieczne i wygodne zakupy online oraz znakomity kontakt w przypadku jakichkolwiek pytań związanych z uprawą i pielęgnacją ogrodu.

Najpiękniejsze odmiany krzewów i kwiatów wieloletnich

Poniżej polecamy odmiany krzewów i kwiatów wieloletnich, które cieszą się największą popularnością wśród rodzimych odbiorców.

  • Brunera Wielkolistna. Niewymagająca, szybko rozrastająca się roślina, preferująca niezbyt suche i zacienione miejsca. Popularna odmiana zadarniająca, o wszechstronnym zastosowaniu. Zimotrwała, o pięknym, niebieskim ukwieceniu, świetna do bukietów. Rośnie na wysokość do 40 cm.
  • Astry. Chętnie wybierana bylina, głównie ze względu na obfite kwitnienie przez całą jesień, aż do pierwszych przymrozków. Ciekawostką jest, że nektar i zapach astrów to prawdziwy wabik na pszczoły i motyle. Lubi miejsca ciepłe i nasłonecznione, a gleba powinna być średnio wilgotna i dobrze przepuszczalna. Wysokość astrów to najczęściej 30-50 cm.
  • Hortensje. Charakteryzują się dużymi, kolistymi kwiatami, których wybarwienie zależne jest od stopnia zakwaszenia podłoża. Niewątpliwie jest to jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, a jej kwiatostan można podziwiać aż do jesieni. Lubia stanowiska słoneczne lub półcieniste i wilgotne. 
  • Lilak pospolity (Bez). Krzew o dużej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne, lubiący miejsca nasłonecznione i gleby umiarkowanie żyzne i wilgotne. Znana i ceniona bylina ze względu na obfite, bardzo dekoracyjne kwitnienie oraz piękny zapach. Wysokość jaka osiąga to średnio 1,5 metra.
  • Budleja Dawida. Nazywany często ‘motylim drzewem’. Stosunkowo wysoki krzew, osiągający ponad 2 metry. Kwitnie obficie, a długie i pachnące kwiatostany o zróżnicowanej kolorystyce, cieszą oczy aż do października. Lubi stanowiska słoneczne i zaciszne oraz żyzną, gliniasto-piaszczysta glebę. W czasie suszy krzew należy obficie podlewać.

Poza wymienionymi powyżej, wśród odmian krzewów i kwiatów wieloletnich dużym powodzeniem cieszą się także: szałwia, rozchodnik, piwonie, bergenie, liliowce, róże, jaśminowiec oraz bukszpan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *