przyczyny łuszczenia się skóry

Najczęstsze przyczyny łuszczenia się skóry

Łuszcząca się skóra to kłopotliwy problem, który nie musi, ale może świadczyć o chorobie. Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny łuszczenia się skóry i jak sobie z nimi radzić. Podpowiemy także, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Jakie są najczęstsze przyczyny łuszczenia się skóry?

Problem łuszczącej się skóry dotyka w jednakowym stopniu kobiety, mężczyzn i dzieci. Powody łuszczenia mogą mieć charakter chorobowy lub incydentalny. Jak je odróżnić? Wskazówką zazwyczaj jest czas, dlatego warto wnikliwie obserwować swoje ciało.

Do najczęstszych powodów łuszczenia się skóry zaliczamy:

  • Suchość skóry. Jeśli jest niedostatecznie nawilżona (zarówno z zewnątrz, jak i od środka), skóra może się łuszczyć oraz swędzieć. W tym wypadku konieczna jest prawidłowa pielęgnacja i dieta bogata w wodę i niesłodzone napoje.
  • Reakcje alergiczne spowodowane kontaktem z uczulającą substancją. Może to być zarówno źle dobrany kosmetyk lub detergent, jak i inne czynniki. Zazwyczaj pierwszą reakcją skóry w takiej sytuacji jest swędzenie i wysypka, ale przy silnej alergii może dojść do łuszczenia się skóry.
  • Czynniki atmosferyczne – skóra wysuszona nadmierną ekspozycją na słońce lub wiatr także będzie się łuszczyć. Aby temu zapobiec, należy regularnie używać kremów z filtrem UV.
  • Suche powietrze w pomieszczeniu – to problem, który pojawia się w zimowym sezonie grzewczym, ale może dać o sobie znać także w czasie suchego, bezdeszczowego lata. Jeśli powietrze jest bardzo suche, warto sięgnąć po nawilżacz.

Które choroby powodują łuszczenie się skóry?

Łuszczenie się skóry najczęściej traktowane jest jako objawy łuszczycy, co wcale nie musi być prawdą. Faktem jest, że przy łuszczycy skóra się łuszczy, ale też pojawiają się na niej swędzące czerwone plamy, które nie muszą towarzyszyć innym chorobom.

Oprócz łuszczycy łuszczenie się skóry mogą wywołać:

  • atopowe zapalenie skóry,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • grzybice skóry,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • bielactwo.

Jak dbać o suchą skórę?

Skóra sucha potrzebuje odpowiedniego nawilżenia oraz eliminacji czynników wysuszających. Co ciekawe, jednym z nich jest długotrwałe wylegiwanie się w wannie. Woda nie nawilża – woda wysusza! Co więcej, gorące kąpiele są bardziej wysuszające niż ciepłe i letnie. Jeśli skóra jest bardzo sucha, warto mieć to na uwadze.

Na półkę z kosmetykami powinny trafić kremy i balsamy zawierające oleje roślinne, kwas hialuronowy, glicerynę i masło shea. Regularne stosowanie tych kosmetyków na pewno przyniesie ulgę suchej i łuszczącej się skórze.

Równie istotne jest nawilżanie i wzmacnianie skóry od środka. Do codziennego menu trzeba włączyć owoce i warzywa, zwłaszcza te zawierające witaminy A, C i E oraz wodę. Warto ograniczyć cukry, alkohole, tłuste i smażone potrawy.

Kiedy trzeba iść do lekarza z łuszczącą się skórą?

Łuszczenie się zdrowej skóry, która np. za długo była wystawiona na silny wiatr lub mróz, można łatwo rozpoznać. To incydentalny przypadek, który zanika równie szybko, jak się pojawił.

Jeśli jednak objawy nie ustępują dłuższy czas, mają charakter miejscowy (np. przy łuszczycy występują wyraźne ogniska chorobowe), a do tego swędzą lub bolą, koniecznie trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie do dermatologa.

Artykuł gościnny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *