Nieznane właściwości herbaty

Nieznane właściwości herbaty

Nieznane właściwości herbaty

Napar z herbaty jest znanym od lat prozdrowotnym napojem. Pochodząca z Azji tradycja picia naparu z liści herbaty z powodzeniem weszła na stałe do europejskich domów.

Rodzaje herbat

Prawdziwa herbata to wysuszone liście drzewa herbacianego. W sprzedaży można spotkać cztery podstawowe rodzaje herbaty:

  • czarna,
  • czerwona,
  • zielona,
  • biała.

Różnią się one etapem rozwoju rośliny, w momencie zbiorów, sposobem i czasem suszenia, a także procesami fermentacji jakim poddawane są zebrane liście. Z tych rodzajów herbat tworzy się mieszanki, dodając do nich składniki podbijające smak herbaty. Popularną mieszanką herbaty czarnej z kwiatem bergamotki jest herbata earl grey. Równie znana jest mieszanka herbaty zielonej z jaśminem. Herbata czerwona natomiast, niezwykle często łączona jest ze skórką pomarańczy, która łagodzi jej specyficzny i ostry smak. Herbata biała najrzadziej łączona jest z dodatkowymi składnikami, jej łagodny i delikatny smak nie powinien być burzony innymi aromatami.

Właściwości i walory herbaty

Herbata jest uznawanym napojem na całym świecie. Wiele osób na jej rzecz zrezygnowało z picia kawy, bowiem herbata bogata jest w teinę, która skutecznie pobudza. Ponadto herbata ma wiele prozdrowotnych właściwości:

Herbata czarna – pobudza i orzeźwia. Jej wyrazisty smak przyciąga do degustacji osoby przyzwyczajone do smaku kawy i z powodzeniem zastępuje ten napój. Doskonała jako napój leczniczy przy problemach żołądkowych.

Herbata zielona – pobudza lub uspokaja, w zależności od sposobu parzenia:

  • parzona krótko – pobudza i dodaje energii;
  • parzona minimum 5 minut – relaksuje i wycisza.

Herbata zielona jest doskonała dla osób walczących z nadprogramowymi kilogramami – przyspiesza procesy przemiany materii i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Bogata w antyoksydanty i minerały.


Herbata czerwona – inaczej zwana pu erh – bardzo pobudza, jest nieodłącznym składnikiem diety odchudzającej, gdyż pobudza układ trawienny do metabolizmu tłuszczów.


Herbata biała – delikatna i wysublimowana, znana ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych – zawiera bardzo dużo przeciwutleniaczy i polifenoli. Uznaje się również, że ma działanie przeciwrakowe.


Smakujmy herbatę bez końca


Niezależnie, który rodzaj herbaty jest nam najbliższy, czy wybieramy czystą postać herbaty czy mieszankę, miejmy świadomość, że to bardzo zdrowy napój. Warto celebrować moment parzenia i picia naparu z herbaty. Te chwile to nie tylko moment dla siebie i relaks, ale także uzupełnienie organizmu w składniki mineralne. Herbata z imbirem nie tylko zrelaksuje ale pomoże zwalczyć przeziębienie. Zestaw herbat natomiast jest idealnym prezentem na święta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *