O co chodzi w degustacji whisky

O co chodzi w degustacji whisky

O co chodzi w degustacji whisky?

Whisky to jeden z bardziej wyjątkowych alkoholi na świecie. Jest uwielbiana pod niemal każdą szerokością geograficzną i wszędzie posiada swoich wiernych fanów. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim ciekawemu sposobowi wykonywania, a także niesamowitemu aromatowi, smaku oraz mocy, która jest porównywalna z innymi wódkami.

Jak wytwarza się whisky?

Whisky to obecnie jedna z najbardziej pożądanych wódek na świecie. Jej proces wytwarzania częściowo jest podobny, choć w późniejszym etapie zasadniczo się różni. Wytwarza się ją ze słodu jęczmiennego, wody oraz drożdży. Kluczowe dla powstania odpowiedniej whisky jest jej długie przechowywanie w przystosowanych do tego beczkach. Wykorzystywane są beczki, w których wcześniej pędzono burbon czy też sherry. Często w takiej beczce musi dojrzewać latami nim finalnie trafi do butelek i naszych szklanek.

Skąd pochodzi whisky?

Pochodzenie samej whisky nie jest do końca jasne, choć najprawdopodobniej wynaleziona została przez Irysów, a zatem w  obecnej Irlandii. Jej pochodzenie jest jednak znacznie bardziej złożone, a korzenie whisky mogą sięgać nawet starożytnego Egiptu. Pozostanie ono na pewno kwestią sporną i przedmiotem kolejnych dochodzeń pasjonatów. Niemniej odmiana szkocka zyskała swoje zaszczytne miejsce wśród tego typu trunku i jest znana na całym świecie, a każdy koneser whisky przynajmniej raz w życiu powinien napić się popularnej szkockiej. Dziś tworzona jest w bardzo wielu destylarniach na terenie całego świata. Mamy odmiany amerykańskie, europejskie, a nawet japońskie, które również cieszą się niesamowitym uznaniem. Odkrywanie whisky to prawdziwa podróż dookoła świata przez kultury, różne sposoby jej wytwarzania różniące się detalami i finalnie nieco inny efekt. 

Gdzie degustować whisky?

Oczywiście możemy zakupić whisky w sklepie lub też w pubie, ale dla wielu ludzi ten alkohol to również szansa na ciągłe poszukiwanie idealnego smaku i kompozycji. To wymaga jednak próbowania różnych jej odmian. W tym celu możemy udać się do akademii whisky czy też dobrego sklepu z trunkami, który dodatkowo oferuje możliwość spróbowania alkoholu np. https://www.iconselection.pl/pl/c/AKADEMIA-WHISKY-ICON/102Degustacja whisky różnych odmian może być pierwszym krokiem do pokochania zupełnie nowych jej typów, których wcześniej nie mieliśmy okazji zasmakować. Degustacja odbywa się w czasie specjalnych spotkań. Będziemy mieli okazję zaznajomić się z historią, ale również sposobem serwowania tego trunku w różnych szerokościach geograficznych. Dodatkowo spróbujemy wielu ciekawych jej odmian, dzięki czemu być może odkryjemy coś zupełnie nowego dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *