Większość osób dorosłych zapewne pamięta spojrzenia uśmiechniętych dziewczynek, czy też tajemnicze koty, które spoglądały z domowych meblościanek. Niejedna osoba jadała także obiady czy piła kawę z filiżanek, które produkowane były w Tułowicach lub Bolesławcu. Mowa oczywiście o ceramice, która właśnie zaczyna wracać na salony. Niegdyś swoje lata świetności przeżywały bibeloty, zdobiące witryny kuchenne oraz salonowe półki. Dziś znów przykłada się do nich coraz większą uwagę. Stanowią element aranżacji niejednego wnętrza, które wraz z polską ceramiką prezentuje się niezwykle elegancko.
Polska ceramika – zestawy obiadowe i deserowe
Polska ceramika, mimo że znów powoli się odradza, to nie można jej zarzucić, że produkty porcelanowe z polskich fabryk są marnej jakości. Zestawy deserowe i obiadowe cieszą się ogromną popularnością ze względu na piękne zdobienia oraz wysoką jakość zastosowanego materiału. Przykładem solidnego wytwórstwa mogą być przedmioty produkowane w Tułowicach, które zobaczyć można na stronie http://ceramikatulowice.pl/. W wielu domach do dzisiaj zachowały się kompletne zestawy obiadowe i deserowe, które przetrwały kilka pokoleń. Świadczy to przede wszystkim o ich wytrzymałości i odporności.
Obecnie częściej wybierane są tańsze wyroby z porcelitu, ponieważ prawdziwa porcelana jest droga – nie każdego stać na taki wydatek. Nie oznacza to wcale, że nie warto decydować się na taki zakup. Z pewnością wyroby z wysokogatunkowej ceramiki polskiej są produktami, które mogą bez problemu przetrwać kilkanaście, jak i nie kilkadziesiąt lat. Ich wybór nie jest ograniczony, czego dowodem są zapełnione sklepowe półki. Zakup zestawu obiadowego lub deserowego to także inwestycja we wnętrze. Należy zatem odpowiednio dobierać wzór i kolorystykę, aby porcelana stanowiła wartość dodatnią do wykończenia wnętrza i zachwycała przybyłych gości.
Bibeloty z ceramiki
W obecnych czasach do łask wracają także bibeloty z ceramiki polskiej. Niegdyś zdobiły one niebanalne i eleganckie wnętrza. Im figurka była oryginalniejsza, tym większy był prestiż jej posiadacza. Dlatego też w dawnych czasach prześcigano się, aby mieć w salonie najrzadziej spotykane eksponaty. Porcelana była jednak materiałem niezwykle drogim, co spowodowało, że producenci zaczęli sięgać po inne rozwiązania. W tym także po ceramikę polską, która w czasach PRL-u mogła cieszyć się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie bez powodu nawiązuje się do tego okresu, ponieważ dekoratorzy chętnie wracają do niego, szukając oryginalnych bibelotów z ceramiki, które będą świetnie nadawać się do aranżacji wnętrz. Jeśli zastanawiasz się, jakie figurki mogą stanąć w Twoim salonie, to warto wybierać te, które uderzają w sentymentalne struny.
Patery z polskiej ceramiki
Patery z polskiej ceramiki to wyroby, które idealnie nadają się do aranżacji wnętrza, które będzie przypominało lata 60. ubiegłego wieku. Pozłacane naczynia z pewnością okażą się ciekawym dodatkiem, jak również znajdzie się na nich miejsce na domowe wypieki, owoce lub inne przekąski. Niegdyś nie były one ozdobą salonu, ale głównie pełniły funkcję zachęcającego elementu, do wspólnego spędzania czasu przy kawie lub herbacie. Najczęściej wybierane były ażurowe półmiski, które przypominały kosze oraz naczynia z motywem kwiatowym. Tak też się dzieje w obecnych czasach. Pozłacane patery z porcelany zyskują coraz większą renomę i goszczą w większej ilości salonów. Jeśli urządzasz salon w stylu retro, to warto również i je uwzględnić podczas wyboru dodatków, które będą praktyczne.
Zobacz również:
-
Gdzie rośnie pieprz: przewodnik po uprawie, historii i zastosowaniu pieprzu
-
Skrzydłokwiat z żółtymi liśćmi: przyczyny, rozwiązania i porady pielęgnacyjne
-
Jak rosną pistacje: przewodnik od uprawy do zbioru
-
Awokado drzewo: przewodnik od uprawy do korzyści zdrowotnych
-
Dieta redukcyjna: idealna dla zdrowego odchudzania