Odpieluchowanie to bardzo ważny temat w wychowaniu dziecka. Prędzej czy później, każdy rodzic stanie przed tym często niełatwym wyzwaniem. Aby proces żegnania się z pieluszką był bezstresowy zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców, warto podejść do niego w odpowiedni sposób. Kluczem do sukcesu jest bowiem spokój, wytrwałość oraz przekonanie o słuszności swojej decyzji. Sprawdźmy więc, kiedy dziecko jest gotowe na podżeganie się z pieluchą i jak skutecznie zachęcić je do „zaprzyjaźnienia się” z nocnikiem!
Kiedy jest najlepszy czas na przesiadkę na nocnik?
Pieluszki jednorazowe to jeden z tych ważnych wynalazków, których pojawienie się i rozpowszechnienie całkowicie odmieniło życie rodziców i ich dzieci. Korzystanie z pampersów jest łatwe, szybkie i wygodne. Wiąże się jednak z dość wysokim kosztem i według specjalistów nie jest do końca korzystne ze zdrowotnego punktu widzenia. W związku z tym, warto możliwie jak najwcześniej odejść od pieluszek i przestawić malucha na korzystanie z nocnika, co będzie zarówno bardziej ekonomiczne i ekologiczne, jak i korzystniejsze dla jego zdrowia.
Jak przytacza blog parentingowy Akademia Mądrego Dziecka, Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatrów uznaje, że dzieci są gotowe na naukę korzystania z nocnika w wieku ok. 18-24 miesięcy. Jest to więc odpowiedni czas, aby stopniowo i ze spokojem zacząć zachęcać dziecko do zaznajomienia się z nowym towarzyszem jego codzienności – nocnikiem. Warto także uzbroić się w cierpliwość, gdyż gotowość do podżegania się z pieluszką jest bardzo indywidualną kwestią – jedne dzieci będą skłonne ku temu wcześniej, inne później i jest to jak najbardziej prawidłowe. Warto więc obserwować dziecko i czekać, kiedy będzie ono gotowe na tę jedną z największych zmian w swoim dotychczasowym życiu.
Jak skutecznie odpieluchować dziecko?
Blog parentingowy Akademia Mądrego Dziecka przygotował kilka wartych uwagi porad, które warto wykorzystać w procesie odpieluchowywania dziecka. Procesie, gdyż zadanie to wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania, a między bajki należy włożyć opowieści, jak to komuś udało się od razu skłonić dziecko do korzystania z nocnika! Odpieluchowanie jest także jednym z kluczowych elementów nauki samodzielności – umiejętności, którą jak radzi blog parentingowy, warto rozwijać w dziecku od najmłodszych lat.
Zanim przystąpimy do odpieluchowania, warto zakupić estetyczny nocniczek i ustawić go w widocznym dla dziecka miejscu. Z pewnością szybko zainteresuje je nowy wynalazek, a maluch zacznie dociekać, do czego służy to niezwykłe akcesorium. Wówczas warto wyjaśnić przeznaczenie nocnika oraz na spokojnie zachęcić dziecko do siadania na nim – początkowo jeszcze w pieluszce, a później już bez niej. Jeśli dziecku uda się załatwić do nocnika, warto nagrodzić je i zachęcać do dalszego korzystania z niego.
Nie należy natomiast zrażać się problemami czy wpadkami, które są zupełnie naturalne na początku nauki korzystania z nocnika. Odpieluchowanie to nie wyścigi i możemy poświęcić mu tyle czasu, ile potrzeba, aby dziecko na spokojnie i bez presji przekonało się do rezygnacji z pieluszek.