O czym pamiętać podczas wyboru rowerka biegowego dla dzieci

O czym pamiętać podczas wyboru rowerka biegowego dla dzieci

O czym pamiętać podczas wyboru rowerka biegowego dla dzieci?

Jeśli stajemy przed wyborem pierwszego rowerka biegowego dla dziecka, powinniśmy zainteresować się kilkoma podstawowymi cechami, jakie musi on spełniać, aby służył maluchowi i był funkcjonalny. W tym wpisie przedstawimy kilka informacji, które pomogą w zakupie tego sprzętu oraz podpowiemy, kiedy warto zacząć wprowadzać taką aktywność u najmłodszych. W tym wpisie pojawią się też zalety rowerka biegowego i garść korzyści, jakie niesie za sobą jazda na takim sprzęcie, szczególnie u dzieci w okresie rozwoju ruchowego.

Jak dobrać rowerek biegowy?   

Aby przejażdżki z maluchem były komfortowe i bezpieczne musimy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór rowerka biegowego. Pod uwagę musimy wziąć kilka następujących kwestii:  

  • Waga rowerka – musi być on lekki ważne, aby rama była wykonana z tworzywa, które jest nie tylko wytrzymałe, ale również waży na tyle mało, że będzie łatwe w prowadzeniu. Zbyt ciężki rower może zniechęcać malucha do jazdy, szczególnie wtedy, kiedy dopiero rozpoczyna naukę i często upada. Rama najczęściej wykonana jest więc z aluminium, choć producenci oferują również stopy magnezu lżejsze od klasycznego tworzywa.   
  • Regulacja kierownicy i siodełka, która pozwala na maksymalne dopasowanie rowerka do wielkości dziecka,   
  • Dostosowanie do wzrostu i wieku dziecka,   
  • Idealne dopasowanie do potrzeb malucha – warto tutaj wziąć pod uwagę nie tylko jego wiek, ale również zdolności motoryczne i to, na jakim etapie rozwoju jest nasza pociecha.  

Rowerek biegowy — od jakiego wieku?  

Poszukiwania rowerka biegowego można zacząć od momentu, kiedy nasza pociecha stabilnie chodzi i biega. Ten rodzaj aktywności należy wprowadzać po osiągnięciu przez dziecko podstaw koordynacji ruchowej, dlatego do jazdy na tym jednośladzie zachęca się dzieci, które osiągnęły 2 rok życia. Rowerek biegowy wymaga również utrzymania przez malucha równowagi wtedy, kiedy odrywa on obydwie nogi od ziemi.   

Pierwszy rowerek dla dziecka    

Wybierając pierwszy rowerek dla dziecka, warto zapoznać się z modelami dostępnymi na rynku i dopasować je do potrzeb naszej pociechy. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, możemy zainteresować się jeździkiem dla nieco młodszych, rocznych maluchów, który uczy podstaw koordynacji, wzmacnia mięśnie i kręgosłup. Taki sprzęt posiada miękkie, wyprofilowane siedzisko i uchwyt dla rodzica, który może pchać jeździk, kiedy dziecko zrezygnuje z samodzielnej jazdy. Dla nieco starszych polecany jest rowerek biegowy, który wymaga nieco więcej zaangażowania ze strony dziecka i jego stabilnej postawy. Wyróżniamy tutaj klasyczne, dwukołowe rowerki oraz takie, które mają trzy koła, zapewniając dziecku większą stabilizację. Niektóre z modeli wyposażone są w pedały, a więc przypominają klasyczny rower, który może być dodatkowo wyposażony w uchwyt pozwalający rodzicowi pchać pojazd – tak jak w przypadku wspominanych jeździków.   

Rowerek biegowy — jak ustawić siodełko?  

Ważnym aspektem podczas wyboru rowerka jest możliwość regulowania kierownicy oraz siodełka w taki sposób, aby dostosować je do wzrostu dziecka. Aby sprzęt był odpowiednio wyregulowany, wysokość siodełka musi być mniejsza, niż długość nóg malucha — w taki sposób jego nogi będą lekko ugięte podczas jazdy. Samo siodełko powinno być również wygodne, szerokie i wyprofilowane.   

Więcej informacji na temat rowerków biegowych dla dzieci można znaleźć na stronie Qkids.pl .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *