Skuteczne sposoby na pozbycie się sierści z ubrań

Skuteczne sposoby na pozbycie się sierści z ubrań

Skuteczne sposoby na pozbycie się sierści z ubrań

Sierść na ubraniach to nie tylko nieestetyczne zabrudzenie, ale i zagrożenie dla naszego zdrowia. Jakie są sposoby na jej usunięcie, dlaczego należy to robić i jakie środki chemiczne będą do tego najodpowiedniejsze? Odpowiadamy w artykule.\

Sierść na ubraniach – czemu powinniśmy ją usuwać?

Ubrania pokryte sierścią czworonoga są nie tylko nieestetyczne, ale i niebezpieczne dla zdrowia. Sierść jest bowiem silnym alergenem – uczula około 15-20% alergików. Reakcją organizmu na kontakt z nią jest między innymi kaszel, katar, podrażnienie skóry i łzawienie oczu. Do tego sierść to doskonałe medium dla innych uczulających substancji, na przykład roztoczy kurzu domowego. Pamiętajmy zatem o tym, by usuwać sierść z naszych ubrań. Nawet jeśli my nie cierpimy z powodu alergii, przeniesiony alergen może wywołać reakcję alergiczną u kogoś innego. 

Usuwanie sierści podczas prania

Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie sierści z ubrań jest ich wypranie. Nie wymaga to od nas dużego wysiłku. Jednak aby pranie rzeczywiście poradziło sobie z całkowitym usunięciem sierści, musimy pamiętać o kilku zasadach:

  • Sierść mocno się elektryzuje, przez co czasem pranie może nie usunąć jej w całości – aby temu zaradzić, należy dodać do prania płynu antystatycznego, który zapobiega elektryzowaniu się tkanin.
  • Tanim i łatwo dostępnym zamiennikiem płynu antystatycznego jest ocet. Dzięki niemu tkaniny będą miękkie, a substancja nie wchodzi w interakcję ze środkiem piorącym – nie osłabi zatem jego działania.
  • Aby zyskać jeszcze większą pewność, że podczas prania usuniemy całą sierść z ubrań, możemy skorzystać również ze specjalnych kulek. Ich wypustki wyłapują sierść i włosy z materiałów.
  • Jeśli często wykonujemy pranie, na którym znajduje się sierść, możemy zainwestować w pralkę z programem dedykowanym usuwaniu sierści. Pomocny może być również filtr dostosowany do takiego prania. Bez względu na to, z jakiego sprzętu korzystamy, pamiętajmy o regularnym i dokładnym oczyszczaniu pralki. W przeciwnym razie będziemy z niej wyjmować ubrudzone sierścią ubrania.
Płyn dezynfekujący do prania Mr. ZIGGI
Płyn dezynfekujący do prania Mr. ZIGGI

Jaki środek piorący najlepiej poradzi sobie z usunięciem sierści?

Nie tylko warunki prania są dla nas gwarancją tego, że z pralki wyciągniemy idealnie czyste tkaniny. Nie bez różnicy pozostaje również środek piorący, jakiego użyjemy. W przypadku usuwania sierści dobrze jest wybrać taki produkt, który działa dezynfekująco. W ten sposób pozbędziemy się nie tylko sierści, ale i drobnoustrojów, które przeniosły się przez nią na ubrania.  Dobry proszek lub płyn dezynfekujący dba nie tylko o czystość, ale i jakość tkanin. Innowacyjne środki piorąco-dezynfekujące Mr. ZIGGI pozwalają na dokładnie oczyszczenie ubrań, ale i dbają o stan włókien materiałów. Dzięki obniżeniu temperatury aktywacji do zaledwie 40 stopni Celsjusza pranie dezynfekujące możemy przeprowadzać znacznie częściej, bez szkody na ubraniach czy środowisku. Proekologiczny skład, bazujący na hipoalergicznych substancjach, jest bezpieczny dla alergika. To niezwykle istotne, gdy mamy w domu alergika. 

Inne sposoby na usunięcie sierści z ubrań

Istnieją też inne metody usuwania sierści z ubrań (przeczytasz o nich na https://mr-ziggi.pl/jak-pozbyc-sie-siersci-ubran/). Poza praniem możemy inaczej poradzić sobie z tym problemem. Pomocne mogą być na przykład rolki z taśmą samoprzylepną – dzięki nim szybko usuniemy sierść, na przykład przed wyjściem z domu. Zmoczona gumowa rękawiczka ma podobne działanie. Pamiętajmy jednak, że te metody są dość czasochłonne, dlatego nie poleca się ich do usuwania sierści z dużej ilości ubrań jednocześnie. Do tego nie usuniemy przeniesionych przez sierść drobnoustrojów. Najskuteczniejszym sposobem jest zatem wykorzystanie środka piorąco-dezynfekującego z dodatkiem płynu, który sprawia, że materiały nie elektryzują się. W ten sposób dokładnie oczyścimy ubrania. Możemy być spokojni o to, czy nie doświadczymy reakcji alergicznej. 

3 thoughts on “Skuteczne sposoby na pozbycie się sierści z ubrań

    1. Co ma piernik do wiatraka?! Artykuł ma tylu pozbycie się sierści z ubrań a nie z pościeli. Nie trzeba psa trzyma w łóżku, żeby mieć jego sierść na ubraniach. Pies się przytula, ociera o nas ,my go głaszczemy wystarczy, że pies się otrzepuje i już jest wszędzie sierść, która się łapie wszystkiego.

  1. Polecam rozwiązanie, z którego sama skorzystałam. Otóż kupiłam specjalny furminator- rolkę do zbierania sierści z ubrań oraz tekstyliów domowych. Przed praniem czyszczę furminatorem rzeczy i wrzucam do pralki już bez żadnych kłaczków:) Przy okazji zamówiłam również zestaw szczotek do czesania psa oraz hipoalergiczny szampon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *