W jakiej sposób sprzątać dom na Boże Narodzenie, aby świąteczne porządki były skutecznie i nie zajęły zbyt wiele czasu? Dowiesz się z poniższego poradnika!
Słysząc hasło ,,świąteczne porządki” większość osób ma od razu w głowie negatywne skojarzenia. Nie powinno być to zaskoczeniem skoro badania pokazują, że jedynie garstka osób lubi sprzątać. Reszta traktuje utrzymanie czystości w domu jako nudną oraz przykrą konieczność. Szczególnie sprzątanie przed świętami Bożego Narodzenia może mocno odstraszać, ponieważ zabiera bardzo dużo czasu, który można byłoby przeznaczyć na zakupy prezentów lub inne przyjemniejsze czynności. Warto zatem poznać wszystkie sposoby, które umożliwią skrócenie przedświątecznych porządków do absolutnego minimum i pozwolą sprawnie uporać się z zabrudzeniami w domu.
Zawsze działaj według planu
Nim rzucisz się po odkurzacz i przyrządy do utrzymania czystości, ułóż w głowie precyzyjny plan działania. Zastanów się, kiedy dokładnie zamierzasz sprzątać i ile czasu będziesz musiała na to poświęcić. Wszystkie niezbędne czynności rozłóż w czasie i rozplanuj przynajmniej na dwa tygodnie przed samymi świętami Bożego Narodzenia. Zostawienie wszystkiego na ostatnią chwilę to przepis na spektakularną porażkę i mnóstwo stresu.
Opracowując harmonogram przedświątecznych porządków zawsze zaczynaj od tych miejsc w których przywrócenie czystości będzie najbardziej pracochłonne, ale które stosunkowo długo będą w stanie pozostać czyste (mowa tutaj o porządkach w szafkach, pozbyciu się smug z okien).
Bądź dobrze przygotowana
Przystępując do sprzątania przed świętami Bożego Narodzenia trzeba być dobrze wyposażonym. Profesjonalne odkurzacze, specjalistyczne maszyny do usuwania zabrudzeń z okien czy też inne akcesoria są co prawda skuteczne, lecz na ich zakup należałoby wydać małą fortunę. Na całe szczęście domowe produkty i sprzęty do walki z zabrudzeniami wcale nie ustępują skutecznością, a z całą pewnością są znacznie tańsze. Radzimy więc, aby przed rozpoczęciem prac upewnić się, że w domu będzie zapas ściereczek, nowy wkład do mopa oraz naturalne produkty do walki z zabrudzeniami jak soda oczyszczona, ocet lub sok z cytryny.
Metodyczne działanie to podstawa
W przedświątecznych porządkach warto postawić na konsekwentne i zorganizowane działanie. Przyjmij zatem, że danego dnia zajmiesz się usunięciem zabrudzeń z łazienki, kolejnego dnia skupisz się na sypialni, a w weekend twoim celem będzie kuchnia. Zadbanie o utrzymanie porządku w każdym pomieszczeniu osobno nie będzie aż tak absorbujące i pozwoli skoncentrować się na dokładnym usunięciu wszystkich zabrudzeń.
Metodyczne działanie powinno dotyczyć również wszystkich poszczególnych czynności podczas sprzątania. Usuwanie kurzu zawsze zaczynaj od samej góry pomieszczenia, przemieszczając się w dół. Dbając o porządek w łazience, na początku zajmij się płytkami na ścianach i dopiero później przejdź do usuwania zabrudzeń z wanny, umywalki, pozostawiając podłogę na sam koniec. W ten sposób nie będziesz musiała dwa razy sprzątać tego samego miejsca.
Świąteczne porządki – o tych miejscach nie zapomnij!
W trakcie świątecznych porządków często zapominamy o pozbyciu się zabrudzeń z niektórych miejsc w domu. Przygotowaliśmy poniżej krótką listę, która pozwoli sprawdzić, czy nic istotnego nie zostało przeoczone.
Miej zatem na uwadze, aby zadbać o porządek i czystość w lodówce, piekarniku i mikrofalówce, ponieważ z tych sprzętów najczęściej korzysta się w trakcie przyrządzania świątecznych potraw. Jeżeli planujesz udekorować okna na święta to warto zadbać o ich przejrzystość. Szyby bez smug i zabrudzeń z całą pewnością sprawią, że świąteczne dekoracje będą się prezentować zjawiskowo. Sprzątając w łazience nie zapomnij o pozbyciu się zabrudzeń z grzejnika, włączników światła oraz pralki czy też suszarki. Dodatkowo zaraz przed świętami zalecamy zmienić pościel na świeżą i pachnącą, tak aby przebywanie w sypialni było prawdziwą przyjemnością.
W walce z zabrudzeniami zawsze szukaj sojuszników
Świąteczne porządki bez pomocy bliskich to prawdziwe wyzwanie. Postaraj się zatem przydzielić wszystkim domownikom jakieś zadania. Najlepiej, aby każdy członek rodziny zajął się przywróceniem porządku w pomieszczeniu, w którym zazwyczaj spędza najwięcej czasu. Do sprzątania można również włączyć dzieci. Co prawda nie będą one wykonywać tych trudniejszych zadań, ale jeżeli chociaż odłożą zabawki i inne rzeczy na swoje miejsce to będzie to dla Ciebie pewne ułatwienie.
Stosuj sprawdzone metody pozwalające łatwo usunąć zabrudzenia
Podczas świątecznych porządków warto wykorzystać każdy sposób, który umożliwi szybsze pozbycie się trudnych zabrudzeń. Znakomicie sprawdzają się w takich sytuacjach naturalne, domowe środki jak soda oczyszczona i sok z cytryny. Potrzebujesz pozbyć się tłustych plam ze ściany? Chcesz przywrócić świeży zapach w lodówce? Martwią cię zabrudzenia w piekarniku lub kuchence mikrofalowej? Soda oczyszczona skutecznie i szybko pomoże rozwiązać wspomniane problem oszczędzając czas i pieniądze.
Drobne zabrudzenia sprzątaj na bieżąco
Na około tydzień przed świętami pamiętaj, by na bieżąco pozbywać się wszystkich drobniejszych zabrudzeń jak kurz, okruszki czy sierść pupila. Nagromadzenie się tego rodzaju drobnych nieczystości przez kilka dni przysporzy Ci wyłącznie dodatkowej pracy. Usunięcie kurzu szmatką czy też sierści podręcznym odkurzaczem zaraz po jego pojawieniu się zajmie najwyżej chwilkę i dodatkowo wpłynie pozytywnie na całkowity obraz porządku w domu.
Specjalną uwagę zwróć na miejsca, które są widoczne na pierwszy rzut oka
Czasami nawet mimo szczerych chęci najlepszy plan na sprzątanie przed świętami może nie wypalić. Na całe szczęście nawet z tak opresyjnej sytuacji można wyjść zwycięsko. Jeżeli więc musisz wysprzątać dom na ostatnią chwilę to postaraj się zadbać o porządek w miejscach, które najbardziej widać. To właśnie na nie zwrócą uwagę w pierwszej kolejności goście. O bałaganie w szafie lub nieuporządkowanych naczyniach w kredensie nikt oprócz Ciebie nie będzie przecież wiedział. Kurz na stole w jadalni, zacieki na umywalce czy też poplamiona kanapa w salonie będą natomiast bez dwóch zdań kłuć w oczy. Dopilnuj więc, żeby widoczne miejsca były czyste.
Zobacz również:
-
Gdzie rośnie pieprz: przewodnik po uprawie, historii i zastosowaniu pieprzu
-
Skrzydłokwiat z żółtymi liśćmi: przyczyny, rozwiązania i porady pielęgnacyjne
-
Jak rosną pistacje: przewodnik od uprawy do zbioru
-
Awokado drzewo: przewodnik od uprawy do korzyści zdrowotnych
-
Dieta redukcyjna: idealna dla zdrowego odchudzania