Zdrowe odżywianie to nie tylko moda ostatnich lat. To przede wszystkim gwarancja długiego życia bez poważnych schorzeń i z zachowaniem dobrej kondycji psychofizycznej. Wszyscy wiemy, jak ważne jest codzienne spożywanie warzyw oraz owoców. Niemniej taka wiedza nie wystarczy do komponowania zdrowych posiłków. Szczególnie gdy borykamy się już z chorobami, np. cukrzycą czy nadciśnieniem. Wówczas wsparcie dietetyka klinicznego w procesie leczenia jest niezbędne.
Czym zajmuje się dietetyk kliniczny?
Głównym zadaniem dietetyka klinicznego jest wsparcie pacjenta w procesie leczenia. Jest to zatem specjalista, który zajmuje się żywieniem osób chorych, ale także edukacją ich opiekunów w tym zakresie. Wiele schorzeń wymaga specjalistycznej diety, a osobom bez odpowiedniego wykształcenia trudno opracować jadłospis, eliminując konkretne składniki. Co więcej, nie warto robić tego na własną rękę, ponieważ łatwo w ten sposób doprowadzić do wyjałowienia organizmu z substancji odżywczych. Często dietetyk kliniczny zaleca włączenie do codziennego jadłospisu produktów specjalistycznych, np. tych, które znajdziesz na żywieniemaznaczenie.pl. Tego typu substancje są najczęściej zalecane dla pacjentów onkologicznych, którzy mają problem ze spożywaniem tradycyjnych posiłków.
Jak wybrać dobrego dietetyka klinicznego?
Do dietetyka klinicznego możesz udać się w ramach NFZ po wcześniejszym uzyskaniu skierowania z poradni metabolicznej. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, bo i w przypadku tego specjalisty termin oczekiwania będzie dość długi. W tym przypadku nie masz większego wpływu na to, do kogo trafisz. Zyskujesz jednak pewność, że taka osoba posiada zweryfikowane kompetencje. Tu warto także podkreślić, że dietetyk kliniczny nie jest lekarzem i nie prowadzi terapii zamiast konkretnego specjalisty z zakresu medycyny. Jeżeli decydujesz się na prywatną wizytę, sprawdź wykształcenie dietetyka! Ten zawód nie został w Polsce konkretnie uregulowany prawnie, a to otwiera drzwi wielu oszustom. Dietetykiem można zostać zarówno po ukończeniu odpowiednich studiów, jak i zaledwie trwającego kilka dni czy tygodni kursu.
Czy dietetyk kliniczny pomaga w odchudzaniu?
W przypadku wielu schorzeń redukcja masy ciała jest wręcz niezbędna, aby proces leczenia mógł być prowadzony w sposób efektywny. Dlatego dietetyk kliniczny pomoże w schudnięciu, ale skupi się przede wszystkim na przyczynach nadmiernej masy ciała. Dlatego dietetyk kliniczny analizuje dokładnie wyniki badań pacjenta, a także wypytuje o nawyki żywieniowe. Odrębną kategorią jest żywienie osób starszych, które z wiekiem często rezygnują z ulubionych potraw. Warto wówczas poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy lub omówić z dietetykiem klinicznym zmiany w jadłospisie seniora. Więcej o opiece nad osobami starszymi znajdziesz w tym artykule: https://zycieseniora.com/zdrowie-seniora/kiedy-stosuje-sie-zywienie-kliniczne-i-jak-wyglada.
Czy pomoc dietetyka klinicznego jest niezbędna?
Wszystko zależy od sytuacji zdrowotnej pacjenta. W przypadku wielu chorób, szczególnie nowotworowych czy układu pokarmowego, chory boryka się z poważnymi zaburzeniami łaknienia. Trudno wówczas przygotować pożywne i smaczne posiłki dla takiej osoby. Zadaniem dietetyka klinicznego jest wsparcie zarówno chorego, jak i jego opiekunów. Brak apetytu i codzienna walka o zjedzenie posiłku nie służy ani pacjentom, ani ich rodzinom. Konsultacja z dietetykiem klinicznym może zatem znacząco poprawić komfort życia obu stron.