Karmienie niemowląt i małych dzieci to skomplikowany i budzący wiele wątpliwości temat. Jak odstawić dziecko od piersi i wprowadzić niemowlakowi mleko modyfikowane? Co zrobić jeżeli nasze dziecko nie chce pić mleka?
Karmienie, karmieniu nierówne
Niemowlę powinno być karmione piersią przez pierwsze sześć pierwszych miesięcy życia. Mleko matki jest najbardziej wartościowym pokarmem, jaki możemy dostarczyć naszemu dziecku. Niestety jednak takie rozwiązanie bywa niemożliwe z różnych względów np. problemów zdrowotnych mamy. Wtedy podajemy dziecku mleko początkowe, które jest dostosowane do potrzeb małego brzuszka.
Mleko konieczne dla właściwego rozwoju!
Znaczenia mleka podczas rozwoju małego organizmu, który stale rośnie nie można przecenić. Niedostarczenie odpowiedniej ilości wapnia i innych witamin, które w tym okresie życia są niezbędne może w przyszłości przynieść naprawdę poważne konsekwencje. Dlatego też tak ważna jest na przykład suplementacja organizmu dziecka witaminą D, której dawkowanie pediatra dobiera indywidualnie, zgodnie z potrzebami dziecka, a także sposobem karmienia (dzieci, które karmione są mlekiem modyfikowanym, np. ekologicznym mlekiem HiPP 2 COMBIOTIK® – dostają już częściowo witaminę D w pokarmie).
Co zrobić, jeżeli moje dziecko nie chce pić mleka? W momencie, kiedy rozszerzamy dietę dzieci o dodatkowe produkty, część z nich, zachwycona różnorodnością nowych smaków, odmawia spożywania mleka. Taka sytuacja zdarza się także w momencie, kiedy dziecko rośnie i konieczne jest wprowadzenie kolejnego mleka, które spełnia potrzeby coraz starszego organizmu. Jest to problem wielu rodziców. Wyjścia z tej sytuacji można szukać poprzez próbę wprowadzenia mleka modyfikowanego w innej formie.
Jak podać dziecku mleko, kiedy odmawia jego spożycia?
Dziecko, które odstawiamy od piersi, wprowadzając przy tym mleko modyfikowane, potrzebuje trochę czasu, żeby przyzwyczaić się do tej zmiany. Współczesne smoczki w butelkach, mają przypominać kobiecą pierś, jednak dla dziecka i tak zmiana ta jest odczuwalna i musimy dać mu czas, żeby się do tego przystosowało. Jeżeli natomiast dziecko piło już normalnie z butelki i odmawia picia, a nie wykazuje przy tym żadnych objawów, że podawane mleko wywołuje u niego alergię (np. wysypka, bóle brzuszka, śluz w stolcu), możemy spróbować jego mleczną dietę urozmaicić.
Kilka sposobów na małego niejadka
Niewielu z rodziców zdaje sobie sprawę, że mleko modyfikowane można używać do wielu potraw, które wprowadzamy do diety po ukończeniu przez dziecko sześciu miesięcy. Bardzo lubianym przez dzieci daniem jest budyń na wodzie i żółtku z mlekiem modyfikowanym, czy mleczny kisiel owocowy, do którego dodamy owoce ze słoiczka. Starsze dzieci te, które ukończyły już 15 miesięcy, mogą mleko modyfikowane dostawać jako dodatek do płatków. Tutaj bardzo dobrze sprawdzają się kolorowe chrupiące kółka wielozbożowe BIO Hipp.
Odrobina sprytu wskazana
Przy karmieniu dzieci, podobnie jak i przy ich wychowywaniu, rodzice niejednokrotnie muszą wykazać się odrobiną sprytu, żeby zadowolić obie strony. Bezsprzecznie mleko stanowi podstawę diety malucha, a odpowiednio dobrane jest fundamentem właściwego rozwoju. Dlatego warto podjąć próbę i podać mleko modyfikowane w innej formie.
Warto także pamiętać, żeby podejmować co jakiś czas próby powrotu do klasycznej formy karmienia, ponieważ dziecięce gusta bywają zmienne. Jeżeli chodzi o dzieci starsze, warto pomyśleć także o zmianie butelki na kubek niekapek, czy taki ze słomką, często taki zabieg okazuje się wystarczający.
Zobacz również:
-
Jak zrobić domową pizzę z dowolnymi dodatkami? Przepis krok po kroku
-
Czy makarony BIO są kluczem do zdrowszej diety? Poznaj ich zalety i zastosowanie
-
Poznaj sekret udanego grillowania. Odpowiednia temperatura to klucz do idealnych potraw
-
Jak upiec idealne ciasto bez użycia jajek
-
Domowa pizza, przepisy: jak samodzielnie przygotować idealną pizzę