Inteligentne domy stają się coraz bardziej zaawansowane. Warto poznać 10 urządzeń, które diametralnie ułatwiają życie.
Inteligentny dom posiada funkcjonalności przyszłości
Inteligentny dom (ang. smart house) jest ogólną nazwą na systemy automatyki domowej, które pomagają w usprawnieniu codziennych czynności wykonywanych w domu. Systemy automatyki domowej mogą wiązać się z bardzo różnymi obszarami funkcjonowania nowoczesnego domu. Mogą dotyczyć zarówno systemów ogrzewania, oświetlenia, zarządzania zasobami wodnymi, jak i również wielu innych urządzeń czy systemów bezpieczeństwa. Producenci współczesnych systemów inteligentnych domów wychodzą wysokim oczekiwaniom konsumentów naprzeciw. Dzięki temu powstają zaawansowane systemy automatyki domowej, takie jak np. systemy producenta Zamel. W rozbudowanej ofercie przystosowanej do potrzeb inteligentnego domu znajduje się szereg przydatnych urządzeń, takich jak między innymi czujniki ruchu, odbiorniki czy regulatory temperatury. Dzięki temu dom jest przystosowany do wymagań współczesnego świata. Ciągły rozwój technologii automatyki domowej pozwala nam przypuszczać, że systemy inteligentnego domu z roku na rok będą stawać się coraz bardziej zaawansowane.
Komunikacja w inteligentnym domu musi przebiegać dwutorowo
Warto podkreślić, że system inteligentnego domu musi mieć kontroler, dzięki któremu wszystkie elementy automatyki domowej mogą sprawnie działać. Ważna jest również możliwość dwustronnej komunikacji. Domownicy muszą być w stanie wydawać polecenia urządzeniom i ogólnie prowadzić z nimi komunikację, tak aby dom naprawdę mógł być nazywany inteligentnym. Obecnie najpopularniejszym i najłatwiejszym sposobem komunikacji z elementami inteligentnego domu jest wydawanie poleceń za pomocą smartfona.
10 urządzeń inteligentnego domu, które należy mieć w swoim domu
Wśród urządzeń, których nie można pominąć przy urządzaniu inteligentnego domu, zdecydowanie znajdują się urządzenia umożliwiające regulowanie temperatury. Dzięki nim zarządzanie komfortem cieplnym w inteligentnym domu wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku domu tradycyjnego. Dodatkowym atutem jest przypisanie konkretnej temperatury do konkretnych pomieszczeń – dzięki temu można ustawić np. minimalnie niższą temperaturę w sypialni, dzięki której lepiej się zasypia, bez utraty komfortu cieplnego w innych częściach domu. Poza tym warto mieć również urządzenia do sterowania oświetleniem, które sprawiają, że w inteligentnym domu można bezproblemowo przełączać światła w różnych pomieszczeniach w sposób zdalny. Można też zaprogramować różne funkcje tak, aby odpowiadały naszym preferencjom, aby np. przy zapalaniu światła w konkretnym pomieszczeniu opuszczały się bądź podnosiły rolety. W domu przydatny okazuje się również odkurzacz połączony z naszym smartfonem, bo dzięki niemu możemy zaprogramować sprzątanie w dowolnym czasie.
Zastanawiasz się, jak uczynić swoją kuchnię bardziej inteligentną? Doskonałym sposobem jest wyposażenie kuchni w inteligentne urządzenia, takie jak np. inteligentne oświetlenie dodatkowe. Mowa o dodatkowych światłach LED, w rogach sufitu bądź na przestrzeni roboczej. Kolejnym przydatnym elementem jest lodówka z systemem łączenia się z telefonem – dzięki temu można np. zdalnie sprawdzić listę zakupów czy stan lodówki. Kolejnym istotnym punktem w kuchni, który może być częścią inteligentnego domu, jest z pewnością zmywarka, którą również można sterować zdalnie, co bardzo usprawnia sprzątanie.
Kolejnym bardzo istotnym w wielu przypadkach systemem inteligentnego domu jest podgrzewanie podjazdu, co zdecydowanie wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo, a także pozwala na to, aby nie musieć odśnieżać podjazdu. W ogrodzie przydaje się również zintegrowany system przycinania trawnika. Poza domem doskonałym pomysłem jest również zainstalowanie systemu czujników mających dbać o bezpieczeństwo i alarmujących o potencjalnych nieprawidłowościach.
Poza tym w inteligentnym domu bardzo przydaje się również telewizor z funkcją SMART, który umożliwia łączenie się z siecią bezprzewodową, a także obsługę zaawansowanych aplikacji.