Wyjątkowe rośliny kolekcjonerskie

Wyjątkowe rośliny kolekcjonerskie

Wyjątkowe rośliny kolekcjonerskie

Kolekcjoner roślin to ktoś, kto poszukuje roślin wyjątkowych, specjalnie wyselekcjonowanych gatunków, wyróżniających się niecodziennym wybarwieniem, ciekawą variegacją i rzadką dostępnością. Trudne do zdobycia perełki są przedmiotem pożądania wielu kolekcjonerów. Takie rośliny są rzadkie i naprawdę przepiękne. Wymagają bardzo dużej wiedzy o ich pielęgnacji. Przeznaczone są dla wąskiej grupy odbiorców, poszukujących oryginalnych okazów do swoich kolekcji.

Zachwycające, niesamowite rośliny

Rośliny kolekcjonerskie  to wyjątkowe okazy, specjalnie wyselekcjonowane gatunki cechujące się ciekawym przekrojem, spektakularnymi, widowiskowymi  kształtami liści, kolorami i wzorami. Wiele z nich jest trudne do zdobycia, pomimo istnienia wielu sklepów internetowych z rzadkimi roślinami. Kolekcjonerzy nazywają te rośliny „perełkami”. Czerpią przyjemność z dbania o nie, a rośliny odwdzięczają się swoim pięknem i ozdobnością. Miłość do roślin kolekcjonerskich rodzi się od pierwszego egzemplarza otrzymanego najczęściej w prezencie.

Cechy roślin kolekcjonerskich

Rośliny kolekcjonerskie  to przedmiot z wyższej półki. Są praktycznie nie do zdobycia w hipermarketach, czy na giełdach/targach. Mianem roślin kolekcjonerskich określa się rzadkie odmiany, wyróżniające się niesamowitym przekrojem, przepięknymi wzorami i kolorami oraz niecodziennym wybarwieniem. Do tego typu produktów zalicza się mniej popularne, unikatowe gatunki i nieco bardziej pospolite, wyróżniające się pięknymi kolorami i kształtami. Ich wspólną cechą jest fakt, że robią niesamowite wrażanie na każdym, kto je ogląda.

Początek przygody z roślinami kolekcjonerskimi

Domowa dżungla sprawia, że w domu mieni się kolorami, jest miło, egzotycznie lub swojsko. Pasjonaci pięknych roślin wcześniej, czy później trafiają na rośliny kolekcjonerskie. Ich intrygujące gatunki wyróżniają się na tle innych roślin. Ich ciekawe i niecodzienne ubarwienie zapiera dech w piersiach. Bycie ich właścicielem można uznać za powód do dumy. Przed rozpoczęciem przygody z roślinami kolekcjonerskimi trzeba poznać ich wymagania. Gatunek roślin należy dobierać do warunków w mieszkaniu.  Pasjonaci i doświadczeni kolekcjonerzy tego typu roślinności domowej radzą, aby na początek wybrać mniej wymagające i łatwiejsze w uprawie gatunki, przykładowo kolekcjonerskie monstery lub philodendrony. Do zdrowego i pięknego wzrostu potrzebują warunków zgodnych lub bardzo bliskich z ich naturalnymi wymogami- odpowiedniego podłoża, właściwej ilości światła i wilgotności powietrza. Niektórym gatunkom trzeba zapewnić podpory lub paliki, a, po którym będą mogły się wspinać. Inne potrzebują warunków szklarniowych, specjalnego terrarium lub doświetlania. Dopiero wtedy ukazują całe piękno wybarwienia swoich liści.  Eksperci zalecają, aby bardziej wrażliwe gatunki podlewać wodą przefiltrowaną lub przegotowaną, miękką i odstaną. Podlewanie niewłaściwie przygotowaną wodą może spowodować powstanie plam lub zacieków na dekoracyjnych liściach.

Oryginalny pomysł na prezent

Okazja, wymaga wręczenia prezentu, może wprawiać w zakłopotanie. Trudno jest dobać upominek dla konkretnej osoby. Rośliny kolekcjonerskie to dobry prezent dla kogo, kto ma przysłowiową „rękę do roślin”. Trudno dostępne gatunki roślin doniczkowych to znakomity prezent. Pięknie rosną, cieszą oko, choć są wymagające w pielęgnacji. Kolekcja zazwyczaj rozpoczyna się od przypadkowej roślinki, a później entuzjaści poświęcają wiele czasu na szukanie roślin egzotycznych, a nawet tworzą tematyczne kolekcje, które mogłyby rosnąć w specjalistycznym ogrodzie botanicznym.

Tworzenie nowych odmian

Rzadkie rośliny kolekcjonerskie  są w modzie. Ogrodnicy chętnie podejmują się szukania nowych odmian. W tym celu krzyżowane są  różne kultywary. Zostaje wyodrębniona pożądana cecha.  Rośliny kolekcjonerskie mają duże skłonności do spontanicznych mutacji. Przy  masowym rozmnażaniu jednej odmiany bywają sytuacje, że otrzymuje się rośliny potomne o nowych cechach i  diametralnie różnić się od rośliny matyczynej. Istnieje ogromna liczba nowych odmian, na które nie było funduszy, żeby wprowadzić je do masowej produkcji. Wiele z nich ma  cechy  trudne w utrzymaniu w aktualnie stosowanych metodach namnażania. Kolekcjonerzy jednak robią wszystko, aby stworzyć choć jeden liść do namnażania.

Kolekcjonerskie odmiany roślin obrazkowatych

Kolekcjonerzy rzadkich roślin szczególnie cenią rośliny należące do rodziny obrazkowatych, nazywane aroidami. Do aroidów należy między innymi znana powszechnie monstera, jak również skrzydłokwiat, filodendron i syngonium. Popularne odmiany często goszczą w naszych domach. Odmiany kolekcjonerskie  wyróżniają się  kwiatostanem skupionym w kolbę, otoczonym dekoracyjną pochwą, ozdobnymi liśćmi, które przybierają bajeczne barwy oraz ciekawą fakturę. Liście zmieniają kształt w trakcie wzrostu.

Variegata – unikatowa odmiana monstery

Dla kolekcjonera największą frajdą jest zdobycie  najcenniejszej, wręcz unikatowej odmiany ulubionych roślin. Variegata bez wątpienia wpisuje się w powyższą charakterystykę- jest to poszukiwana i bardzo trudna do zdobycia odmiana monstery dziurawej. Jej cena przekracza 500 złotych, co najlepiej świadczy o jej wartości jako rośliny kolekcjonerskiej. Ma charakterystyczne, duże liście w pięknym pstrym wybarwieniu. 

Bezchlorofilowa, kremowa struktura tkanek liścia pojawia się jako nieregularny akcent na fragmentach blaszek liściowych, a czasem obejmuje całe liście lub nawet fragmenty pędów. Typowa, powszechnie znana monstera dziurawa jest silnym, majestatycznym pnączem o wielkich liściach. Rośnie wolno, ale  docelowo osiąga  pokaźne rozmiary. Jest stosunkowo łatwa w uprawie, co jest ważne dla osób zapracowanych, które nie mają zbyt wiele czasu na zabiegi pielęgnacyjne roślin. Pstra forma monstery  jest rośliną kolekcjonerską i jest odrobinę trudniejsza w uprawie. Wymaga nieco więcej światła dla uzyskania ciekawego ubarwienia. Nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Odmiana 'Variegata’ jest limitowana. Nawet w kolekcjonerskich sklepach internetowych trzeba długo czekać na jej pojawienie się w sprzedaży. Warto dodać, że jeżeli kolekcjoner ma szczęście i uda się mu zdobyć monsterę w odmianie „Variegata”, to zyskuje przepiękną roślinę o okazałych, pstrych i barwnych liściach oraz interesującym przekroju. Jej walorami są także nietypowy, ciekawy kształt liści oraz niewielkie wymagania uprawowe.

Pielęgnacja i uprawa monstery Variegata

Monstera dziurawa  w odmianie Variegata jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie. Wystarczy zapewnić jej temperaturę około 24 st. C. W okresie zimowym znacznie ograniczamy podlewanie. Gatunek ten nie toleruje nadmiaru wody, dlatego zalecane jest podlewanie, kiedy podłoże jest zupełnie suche.  Monstera  jest rośliną tropikalną i uwielbia dużą wilgotność powietrza. Liście trzeba regularnie  zraszać miękką wodą. Dodatkowo można przecierać je wilgotną szmatką, aby usunąć gromadzący się kurz.  Roślina wymaga ziemi przewiewnej, przepuszczalnej, torfowej. Stanowisko powinno być pół cieniste, gdyż monstera dziurawa nie może być wystawiana na bezpośrednie nasłonecznienie. Roślinę przesadza się  raz w roku w okresie wiosennym. Zalecane jest regularne zasilanie nawozem do roślin zielonych.

Anthurium clarinervium – w kształcie serca

Prawdziwą gratką dla kolekcjonerów, rośliną, wobec której nie można przejść obojętnie, jest anthurium clarinervium o cudownych liściach w kształcie serca. Liście mają prześliczne, intensywne zielone wybarwienie, a ich cechą charakterystyczną jest kontrastowe, białe i mocne unerwienie. Jest to roślina kolekcjonerska trudna do zdobycia. Anthurium clarinervium potrzebuje jasnego stanowiska o rozproszonym świetle. Nie może być narażone na bezpośrednie, intensywne promienie słoneczne, ponieważ mogłoby się to skończyć poparzeniem imponujących liści.  Zalecane jest regularne podlewanie- nie można dopuścić do przesuszenia podłoża ani do zalegania wody w doniczce.  Nadmiar wilgoci prowadzi do gnicia systemu korzeniowego. Od wiosny do jesieni należy „dokarmiać” roślinę  naturalnym nawozem. Idealne podłoże musi być lekkie  i przepuszczalne, ponieważ tylko ono gwarantuje, że woda nie będzie utrzymywała się w doniczce.

Maranta leuconeura fascinator tricolor – dla początkujących pasjonatów

Rośliny kolekcjonerskie  zachwycają swoją urodą, niesamowitymi kształtami i kolorami.  Na początek przygody z takimi roślinami dobrze jest wybrać okaz niesprawiający większych problemów w uprawie i niekosztujący „milionów monet”. Znawcy tematu polecają początkującym kolekcjonerom marantę leuconeurę fascinator tricolor.  Jej zaletami jest bujny rozrost i piękne kolory. Jest bezpieczna dla czworonożnych przyjaciół – jeżeli pogryzie ją kot, to nie będzie żadnego zagrożenia dla jego życia. Maranta  nie może być wystawiona na bezpośrednie słońce, potrzebuje stanowiska jasnego lub półcienistego z rozproszonym światłem.  Należy jej zapewnić  stale wilgotne podłoże. Nie wolno jej przelać, bo doprowadzi to do gnicia korzeni. Idealnym momentem na podlewanie jest przeschnięty górny centymetr ziemi. Do wiosny do jesieni musi mieć zapewnione dodatkowe odżywianie w postaci nawozu. Od czasu do czasu  należy delikatnie ją zraszać. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne.  Warto do niego dodać sporą garść perlitu i włókna kokosowego.

Caladium florida sweetheart – różowa bogini

Urzekające rośliny kolekcjonerskie wyróżniają się nietypowym kolorem liści. Caladium florida sweetheart ma śliczne różowe liście  z ciemniejszym unerwieniem, zieloną obwódką i lekko pokarbowanym kształtem.  Omawiana kolekcjonerska roślina nada wyjątkowego kolorytu każdej domowej dżungli. Caladium, jak każda roślina egzotyczna, potrzebuje stanowiska o rozproszonym świetle, bo to właśnie światło słoneczne maluje dzieła sztuki na jego liściach. Nie może być narażona na bezpośrednie działania słońca. Nie toleruje przeciągów i miejsca blisko źródła ogrzewania. Podłoże musi być stale wilgotne, ale trzeba uważać z ilością wody, aby nie przelać rośliny. Nadmiar wody doprowadza do gnicia korzeni. Caladium najlepiej podlewać wodą w temperaturze pokojowej.  Kolekcjonerskie rośliny egzotyczne najlepiej czują się warunkach zbliżonych do naturalnych, więc potrzebują wilgotnego powietrza. W pomieszczeniu, w którym rośnie caladium, powinien być nawilżacz powietrza. Roślina potrzebuje lekkiego i przepuszczalnego podłoża utrzymującego wilgoć.  Pod koniec lata liście zaczynają  żółknąć i opadać. To znak, że należy zaprzestać podlewania. Przez zimę roślinę przechowuje się w formie bulwy w suchym, ciemnym miejscu,  w temperaturze 16 -18 °C, od czasu do czasu delikatnie zwilżając podłoże, aby całkowicie nie wyschły. Wiosną należy przesadzić  bulwę do nowego podłoża. Rozpoczyna się normalny cykl podlewania i rozwój rośliny.

Begonia maculata wightii – piękność w kropki

Kropki na roślinie nie zawsze oznaczają chorobę. Begonia maculata wightii to roślina kolekcjonerska o bardzo wyjątkowym wybarwieniu. Ciemnozielone liście o kształcie skrzydeł, ozdobione są białymi kropkami. Spód liścia przybiera ciemnoczerwoną barwę. Nie jest  rośliną  dla osób zupełnie początkujących. Wymaga podwyższonej wilgotności powietrza, dużej ilości światła i stałej temperatury oraz rozproszonego światła. Nie wolno jej wystawiać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Nie lubi przeciągów. Zimą musi stać z dala od okna.
Podłoże powinno być lekkie i dobrze przepuszczalne. Podlewamy wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Wymaga wilgotności powietrza powyżej 60%, inaczej usycha. Nie należy zwilżać liści, bo nie toleruje zraszania. Roślina jest toksyczna dla ludzi i zwierząt. Nie powinna stać w domu, w którym przebywają zwierzęta i dzieci. Musi stać poza zasięgiem dziecięcych rączek.

Rośliny kolekcjonerskie to perełki w świecie  roślin doniczkowych. Mają piękne i niezwykle delikatne liście, które należy chronić przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Najpiękniejsze kolekcjonerskie rośliny egzotyczne muszą mieć zapewnione warunki zbliżone do naturalnych i są gratką dla każdego miłośnika botanicznej egzotyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *